بازسازی اداری

در میان انواع بازسازی‌ها یکی از پروژه‌های مهم و تعیین‌کننده مهندسان معمار، بازسازی اداری است. بسیاری از افراد دست‌کم پنج روز هفته و حداقل ۸ ساعت در روز در دفاتر کار و اداره‌ها مشغول به کار هستند. این یعنی افراد ساعات مهم روز را در محل کار خود می‌گذرانند.

پیوستگی افراد با شغل و محیط کار خود به‌قدری است که حتی ممکن است، دو وعده از غذای خود را در طول روز کنار همکاران و در محیط کار صرف کنند. از طرف دیگر حجم بالای فشار کاری و استرس‌های شغلی در محل کار می‌تواند بر بازدهی کاری کارمندان و در نتیجه عملکرد کلی یک مجموعه اداری اثرگذار باشد.

یکی از عواملی که می‌تواند در تعدیل فشارها و استرس‌های محیط کار و همچنین بهبود عملکرد کارمندان مؤثر باشد، معماری و فضای محل کار است. از این رو باید بازسازی اداری را یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در راستای تسهیل رسیدن به اهداف سازمان و افزایش رضایتمندی شغلی کارمندان دانست.

 

اهمیت بازسازی اداری

تصور کنید در اداره‌ای کار می‌کنید که بنا به موقعیت شغلی خود می‌بایست، تا پایان وقت کاری حجم بالایی از مسئولیت‌ها را مدیریت کنید. هر روز که از خواب برمی‌خیزید، دوباره به این فکر می‌کنید که باید یک روز دیگر را در اتاق کوچک و خفه خود که رفت‌وآمد زیاد ارباب رجوع هم آن را محدودتر می‌کند، بگذرانید.

بازسازی اداری

بازسازی اداری

همکاران دیگرتان در پست‌های حساسی که مدیریت آن نیازمند تمرکز است، اگرچه اتاق مختص به خود را دارند، اما هر روز از صداهای مزاحم فضای بیرون و طبقات بالا پیش شما شکایت می‌کنند.

دوستتان در اتاق کناری به‌دلیل مشکلات جسمی باید هر از گاهی بین کار، به کمر و گردن خود استراحت دهد، اما در اداره جایی برای استراحت کارمندان وجود ندارد. به‌دلیل عدم رعایت استانداردهای تأسیساتی و بنایی هم در زمستان، محیط کارتان به سردخانه و در تابستان به گلخانه می‌ماند. برای بالا نرفتن مصرف انرژی و هزینه‌های جانبی هم اجازه ندارید مدام وسایل گرمایشی یا سرمایشی را روشن بگذارید.

درچنین فضایی قطعاً اداره بیش از آنکه به فضایی برای هم‌اندیشی و همکاری در جهت تحقق اهداف سازمان باشد، به شکنجه‌گاهی می‌ماند که کارمندان برای خروج از آن در پایان روز لحظه‌شماری می‌کنند.

بهینه سازی محیط کار و بازسازی اداری مطابق با استانداردهای روز دنیا نه تنها به زیباسازی اداره می‌انجامد، بلکه در افزایش بازدهی کارمندان و میزان رضایتمندی شغلی آنان نیز مؤثر است.

 

انواع فضاهای اداری

در بازسازی اداری یکی از نکات مهم بازسازی فضا متناسب با نیاز سازمان، بایسته‌های اداری و شرایط جغرافیایی است. به‌طورکلی فضاهای اداری شکل، اندازه و سطوح مختلفی دارند. پس از ارزیابی نیاز خود مهندس معمار شما ممکن است یکی از انواع فضاهای زیر را برای شما طراحی کند.

فضای اداری سنتی

این مدل، ساده‌ترین طراحی فضای اداری است. طبق استانداردهای جهانی معماری، فضای اداری سنتی مناسب‌ترین طراحی برای مشاغل مالی نظیر بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین مؤسسات حقوقی است.

این فضای اداری برای کارمندان محیطی ساکت، آرام و خصوصی فراهم می‌کند که می‌توانند در آن محیط، بر کار خود تمرکز داشته باشند. در این محیط‌ها کارمندان به‌راحتی می‌توانند، مشتریان و اطلاعات حساس را مدیریت کنند. تمام فضاهای اداری سنتی اجزاء زیر را به‌طور مشترک در خود جای می‌دهند:

 • پذیرش
 • اتاق هیئت مدیره
 • سالن بزرگ عمومی
 • دفاتر و اتاق‌های خصوصی

باید اشاره کرد فضای اداری سنتی معمولاً لازم است به‌صورت بلند مدت(حداقل سه تا پنج سال) اجاره داده شوند. بنابراین چنانچه قصد اجاره طولانی مدت اداره یا محل کار را دارید، این گزینه مناسب شماست.

در یک اداره کارمندانی که دفتر یا اتاق خصوصی ندارند، ممکن است، ناخواسته برای سایر کارمندان باعث ایجاد مزاحمت شوند. از این رو فضای اداری سنتی به‌دلیل داشتن سالن عمومی و اتاق‌های شخصی برای سازمان‌هایی که فضای خصوصی کارمندان را مهم می‌دانند، گزینه بهتری در مقایسه با فضاهای کاری اشتراکی است.

فضای اداری خلاقانه

اخیراً در بحث طراحی یا بازسازی اداری، این طراحی را معادل فضای اداری پلان‌باز قلمداد می‌کنند که می‌تواند، در فضای اداری سنتی یا فضای کار اشتراکی پیاده شود. اگرچه این قبیل فضاهای اداری در مدل، دکوراسیون و طراحی بسیار متنوعند، اما چند ویژگی مشترک دارند:

 • کف چوبی
 • سقف بلند
 • پنجره‌های بزرگ
 • آشپزخانه یا آبدارخانه
 • به‌کار بردن دیوارها و دفاتر خصوصی کمتر در فضای اداره

 

فضای اداری خلاقانه

فضای اداری خلاقانه

طراحی و استفاده از این فضای اداری هم از جهت کارکردی و هم به‌صورت نمادین با تأکید بر همکاری کارمندان پیاده‌سازی می‌شود.

به‌کار بردن حداقل دیوار در این سبک، به معنای وجود سد کمتر میان بخش‌های یک اداره و میزهای کارمندان است. این طراحی با هدف تضمین شفافیت، ارتباط و همکاری بیشتر کارمندان، مدیران و رهبری در یک سازمان انجام می‌گیرد.

از طرف دیگر فضای اداری خلاقانه با هدف استفاده بهینه از فضا و معمولاً به‌صورت پلان‌باز طراحی می‌شوند. به‌این معنی که تمرکز این فضاها به‌جای اتاق‌‌های شخصی بر داشتن میزهای بیشتر برای کارمندان است.

در بازسازی اداری شرکت‌های نوپا، آژانس‌های تبلیغاتی، آژانس‌های بازاریابی و ایده‌پردازی و شرکت‌هایی که مبتنی بر ارائه خدمات خلاقانه به مشتریان هستند، این طراحی مناسب‌ترین گزینه است.

فضای اداری یکپارچه

در این فضای اداری چندین اتاق در مجاورت یکدیگر و به‌هم پیوسته در یک طبقه از ساختمان قرار دارند و مجموعاً به اجاره اداره یا مستأجر، در می‌آیند.

البته اتاق‌هایی که در طبقات مختلف یک ساختمان هستند، نیز در این تعریف می‌گنجند. به‌عنوان مثال یک سازمان ممکن است، بسته به نیاز، اتاق‌های موجود در طبقات مختلف را اجاره کند.

در بازسازی اداری، این طراحی را می‌توان برای مشاغل بزرگ که به دفاتر یا محل‌های کاری متعدد برای بخش‌های مختلف سازمان خود نیاز دارند، پیاده‌سازی کرد.

فضای اشتراکی

یکی از انواع فضاهای اداری است که همواره در بستر زمان محبوبیت خوبی به‌دست آورده است. فضای اشتراکی برای مشاغل کوچک که در ابتدای راه هستند و به‌تازگی کار خود را شروع کرده‌اند، گزینه‌ای منعطف است.

کسب‌وکارهای نوپا وشرکت‌های کوچک که به یک دفتر یا اداره نیاز دارند، می‌توانند، در این فضا متناسب با نیاز برای کارمندان خود میز فراهم کنند. در این طراحی، فضایی برای اتاق‌ نشست و اتاق‌ استراحت درنظرگرفته می‌شود. به‌علاوه در فضای اشتراکی وسایل پذیرایی و رفاهی به‌طور مشترک استفاده می‌شود. فضای اداری اشتراکی با هدف تشویق کارمندان به همکاری و ارتباط بایکدیگر و همچنین پایین نگه‌داشتن هزینه‌های مربوط به این فضا، توسط سازمان اجاره می‌شود.

دفاتر اجرایی

این فضاها در اصل به‌صورت کامل چیده می‌شوند و برای مشاغل سودآوری که بازدهی مالی بالایی دارند، درنظر گرفته می‌شوند. برخلاف فضای اداری سنتی، این فضاها را می‌توان به‌صورت ماهانه، سالانه یا شش‌ماهه اجاره کرد. ضمن اینکه تمهیدات فنی و اتصالات لازم برای خدمات اینترنت و تلفن در این دفاتر از پیش فراهم می‌شود.

 

طراحی دفاتر اجرایی

طراحی دفاتر اجرایی

چنانچه در بازسازی اداری مطمئن نیستید که کدام‌یک از انواع این فضاهای اداری برای شغل شما مناسب است، کافی است، بودجه، اندازه، هدف شرکت و برنامه‌های شغلی راهبردی سازمان خود در آینده را ارزیابی کنید. سپس می‌توانید، بهترین گزینه را متناسب با نیاز و مقتضیات شغلی برگزینید.

 

مراحل بازسازی اداری

بازسازی اداری فرآیندی جذاب و درعین‌حال پراسترس است. بنابراین ضروری است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌ریزی‌های لازم را برای انجام این بازسازی درنظربگیرید. در نتیجه باید در این فرآیند به ابعاد مختلفی توجه داشته باشید. شناسایی اولویت‌های اصلی، تعیین بودجه و زمان لازم برای گردآوری تیم معماران و سازندگان و همچنین طراحی برنامه ارتباطات پروژه از این جمله‌‌اند.

گام اول، تعیین اهداف بازسازی اداری

پیش از ورود به مرحله بازسازی باید یک شِمای کلی از چرایی این اقدام داشته باشید. هرکس حداقل یک هدف از بازسازی در ذهن دارد. آنچه شاید روشن نباشد، شرایطی است که ممکن است، هدف شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

تعیین اهداف بازسازی اداری

تعیین اهداف بازسازی اداری

به عنوان مثال چنانچه درنظر دارید، در بازسازی اداری، فضای خلاقانه و پلان‌باز پیاده کنید، باید به راحتی و سازگاری کارمندان خود با این فضا از پیش بیندیشید. بدون اتاق‌های اختصاصی یا دیوارهای حائل، صدای محیط می‌تواند، حواس کارمندان را پرت کند و مانع بازدهی کاری آن ها ‌شود.

به‌منظور مشخص کردن اهداف بازسازی به دقت درمورد مشکلات موجود در طراحی فعلی اداره خود فکر کنید. چند پرسش ساده به شما در این مسیر کمک می‌کند:

آیا به طراحی جدید نیاز دارید؟

به تمام جنبه‌های این سؤال بیندیشید. تصمیم شما در ترغیب کارمندان به همکاری باهم و جلوگیری از انزوای کاری آنان مؤثر است. درعین‌حال باید، بسته به سِمَت کارمندان، محل مناسبی برای آنان درنظر بگیرید.

کارمندان فروش که مدام تلفن به‌دست هستند، نباید در کنار کارمندانی باشند، که برای انجام کارخود نیاز به تمرکز و محیطی ساکت دارند.

آیا به‌ وسایل و تسهیلات سمعی‌-بصری بیشتری نیاز دارید؟

اگر به‌دنبال بهبود فنی اتاق‌های کنفرانس و هیئت‌رئیسه هستید، تمهیدات سمعی-بصری فضای اداری شما را مدرن‌تر می‌کند. به‌علاوه باید درنظر داشته باشید که آیا درحال حاضر برای برگزاری همه نشست‌های ضروری، اداره شما به اندازه کافی اتاق کنفرانس دارد یا خیر.

آیا می‌خواهید صدای اطراف را کنترل کنید؟

اگر اداره شما محیط پرسروصدایی است، ممکن است بخواهید بر تجهیزات عایق صدا سرمایه‌گذاری کنید. پوشش الکترونیکی صدا یا پنل‌های آکوستیک به شما کمک می‌کنند تا سطح صدای محیط را کنترل کنید. در نتیجه کارمندان شما برکار خود متمرکز می‌مانند و از طرف دیگر صدای مراجعان هنگام صحبت با شما در همهمه محیط نامفهوم نمی‌شود.

آیا می‌خواهید محیط اداره چشم‌نوازتر باشد؟

اگر دیوارهای یک‌دست سفید و خالی، فضای اداره را کرخت و خسته‌کننده کرده است، پیاده‌سازی ایده‌های هنری و خلاقانه روی دیوار یا گرافیک‌های محیطی می‌تواند، حال خوبی به محل‌کار شما ببخشد.

برای این‌کار توجه به رنگ، نور و انتخاب اجزای متناسب با برند و هدف سازمان اهمیت دارد. پارچه‌ها، اجزاء و ابزارهایی را انتخاب کنید که به رنگ‌های برند شما یا جلوه‌های هنری اداره همخوانی داشته باشد. به‌این منظور طراحی گرافیک‌های محیطی می‌تواند، شامل تصاویری از تیم شما باشد. استفاده از این ابزارها در بازسازی اداری منعکس‌کننده غرور تیمی شرکت خواهد بود و اداره شما را محیطی به‌یادماندنی می‌کند.

آیا نیاز دارید به‌شکلی بهتر با مراجعان ارتباط برقرار کنید؟

اگر در یک اداره بسیار بزرگ هستید یا محیط اداره به‌گونه‌ای است که به سختی می‌توان بخش‌های اداره را پیدا کرد، پیاده‌سازی سیستم‌های مسیریابی را در روند بازسازی اداری فراموش نکنید.

این روش به مراجعان کمک می‌کند که بخش مورد نظر خود را پیدا کنند. استفاده از صفحه‌های نمایش دیجیتالی یکپارچه برای نمایش اعلان‌های اداره، پخش ویدیوها یا وبینارها یکی دیگر از انواع تمهیداتی است که برای ارتباط بهتر با مراجعان باید درنظر گرفته شود.

آیا اداره‌ای می‌خواهید که منطبق با استانداردهای مصرف انرژی باشد؟

اگر می‌خواهید از فناوری‌های دیجیتالی در دفتر یا اداره خود استفاده کنید، انواعی را برگزینید که مصرف انرژی را بالا نبرد. به‌عنوان مثال ویدیووال‌های LED 40 % کمتر از نمایشگرهای LCD، پلاسما و پروژکتوری انرژی مصرف می‌کنند.

آیا قصد دارید، وضعیت ایمنی ادراه خود را ارتقاء دهید؟

اگر درحال حاضر مسیرهای خروج اضطراری اداره کم است و تمهیدات ایمنی مناسبی برای شرایط اضطراری در محل کار وجود ندارد، باید هنگام برنامه‌ریزی بازسازی اداری این مسائل را در اولویت قرار دهید.

 

اهداف بازسازی اداری را تعیین کنید.

اهداف بازسازی اداری را تعیین کنید.

علاوه بر پرسش‌های فوق، جویا شدن نظر کارمندان پیرامون هرگونه تغییر در فضای اداری، به شما در اجرای بازسازی مؤثر کمک می‌کند. ممکن است، کارمندانتان دغدغه‌هایی داشته باشند که شما به‌کلی از آن‌ها بی‌خبر باشید. ازاین رو نظرخواهی از کارمندان می‌تواند، به داشتن اداره‌ای بهتر بینجامد.

به‌یاد داشته باشید، کارمندان شما بازوان اجرایی شرکت شما در نیل به اهداف سازمان هستند. ضمن اینکه بازسازی اداری راهی برای جذب کارمندان به محیط کار و حفظ آن‌ها در این محیط است.

گام دوم، برنامه‌های آینده را درنظر بگیرید

از آنجا که بازسازی اداری پروژه‌ای بزرگ است، به‌طور منطقی نمی‌توان آن را به دفعات زیاد پیاده کرد. از این رو لازم است هنگام برنامه‌ریزی برای بازسازی، به اهداف بلندمدت سازمان توجه کنید. رشد احتمالی شرکت یا اداره خود را درنظر بگیرید.

آیا طی یک‌سال آینده به فضای بیشتری نیاز دارید؟ آیا کارمندان به فضای خصوصی نیاز دارند؟ همچنین مهم است که بدانید قرار است مالک محل دفتر یا اداره شوید یا قصد اجاره آن را دارید.

گام سوم، به پایداری فکر کنید

یکی از جدیدترین رویکردها در بازسازی اداری، بحث پایداری است که گنجاندن آن در برنامه بازسازی نه تنها به تغییر خوب محیط می‌انجامد، بلکه به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما نیز کمک می‌کند.

بازسازی اداری به‌صورت ساختمان سبز، محل کار شما را به بنایی سازگار با محیط زیست تبدیل می‌کند و صرفه‌جویی در مصرف انرژی را نیز باخود به‌همراه دارد. استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر(مانند انرژی خورشیدی) یکی دیگر از تمهیداتی است که در بحث پایداری و حفظ انرژی می‌توانید، به آن توجه کنید.

سیستم‌های روشنایی، وسایل گرمایشی و سرمایشی سه مورد از مهم‌ترین عوامل در بالارفتن مصرف انرژی در اداره‌ها به‌شمار می‌آیند. پیش‌بینی تغییرات جزئی در این سیستم‌ها به صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کند. سایر تدابیر پایدار مؤثر در کاهش هزینه‌‌های انرژی عبارتند از:

 • پیاده‌سازی ممیزی انرژی
 • استفاده از نور طبیعی: سعی کنید فضا را به‌گونه‌ای طراحی کنید که امکان استفاده از نور خورشید برای مدت طولانی فراهم باشد. در نتیجه این امر، استفاده از سیستم‌های روشنایی برقی طی روز کاهش می‌یابد.
 • نصب حسگرهای تشخیص حضور برای سیستم‌های روشنایی: این سنسورها با تشخیص حرکت افراد سیستم‌های روشنایی را فعال می‌کنند و درصورت عدم تردد، وسایل روشنایی به‌صورت خودکار خاموش می‌شوند.
 • نصب شیرآلات مجهز به حسگر تشخیص حرکت در آشپزخانه یا سرویس‌های بهداشتی: استفاده از این سنسورها به کاهش هدررفت آب کمک می‌کند.

گام چهارم، بودجه لازم برای بازسازی را معین کنید

این مسئله یکی از مهم‌ترین گام‌ها در بحث بازسازی اداری است. پیاده‌سازی اجزائی که با آن‌ها آشنا نیستید، ممکن است هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای برای شما داشته باشد. تعیین بودجه به شما کمک می‌کند که ابتدا تحقیقات لازم را درمورد این موارد به‌عمل بیاورید و هزینه‌های نسبی را ارزیابی کنید.

به‌عنوان مثال، اگر برای اولین بار می‌خواهید، از ویدیو‌ وال‌های LED استفاده کنید، ممکن است با هزینه‌های آن آشنا نباشید.

 

ارزیابی بودجه بازسازی اداری

به‌یاد داشته باشید همیشه میانبرهایی برای کاهش هزینه‌های اضافی وجود دارد. مثلاً اگرچه استفاده از وایت‌بردهای شیشه‌ای به‌لحاظ زیبایی‌شناختی دلنوازترند، اما گران‌تر نیز هستند.

به‌جای این ابزار می‌توانید از تخته‌های هوشمند بهره‌ببرید. این ابزارها مجهز به آخرین فناوری هستند و برخلاف وایت‌بردهای شیشه‌ای به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند. ضمن اینکه می‌توانید، در کنفرانس‌های ویدیویی خود از این ابزار تعاملی به‌صورت جانبی استفاده کنید.

گام پنجم، گردآوری تیم طراحی و پیمانکاران ساختمانی

این مرحله مهم‌ترین فاز در فرآیند بازسازی اداری است. زمانی‌که صحبت از تیم بازسازی به‌میان می‌آید، آنچه اهمیت می‌یابد، پیدا کردن افرادی است که درطول دوره نوسازی بایک‌دیگر به‌خوبی همکاری کنند. باتوجه به پروژه ممکن است، به افراد با تخصص‌های متفاوتی نیاز داشته باشید. در عین‌حال حضور عده‌ای از افراد در پروژه‌های نوسازی اداری همواره مشهود است:

 • تیم طراحی داخلی و معماری: مطابق با نیازهای شما و فضای در دسترس نقشه نوسازی اداری شما را طراحی می‌کنند. طراحان داخلی در این تیم، فضای داخلی اداره و اجزاء درون فضای ساختمان را متناسب با استانداردهای زیبایی‌شناختی و معماری طراحی می‌کنند.
 • پیمانکار یا شرکت نوسازی پیمانکار: این فرد یا گروه ساختمان اداری را منطبق با نقشه‌های تیم طراحی بازسازی می‌کند. ممکن است، نیروهای برق‌کار و لوله‌کش نیز از طرف شرکت‌های پیمانکاری تأمین شود. درغیر این‌صورت لازم است جداگانه در فرآیند بازسازی حضور داشته باشند.
 • مدیر پروژه داخلی: شخصی است که وظیفه مدیریت روابط خارج و داخل اداره را در ارتباط با بازسازی اداره مدیریت می‌کند.
 • متخصین حوزه فناوری‌های سمعی-بصری
 • شرکت حمل نخاله‌ ساختمانی

گام ششم، ارزیابی ساختمان

تا زمانی‌که ساختمان اداره به‌طور حرفه‌ای بررسی نشده‌است، بازسازی اداری را شروع نکنید. به‌این منظور می‌بایست، بنا را جهت بررسی وجود آزبست، سرب یا هرچیز خطرناکی که درون دیوارهای ساختمان پنهان است بررسی کنید.

این امر ممکن است، متضمن هزینه‌های اضافی و طولانی شدن زمان نوسازی شود. ارزشش را دارد! زیرا این‌کار مانع از بروز اشتباهات هزینه‌بردار می‌شود و در فروش بهتر ساختمان تأثیرگذار است. این موارد را نیز در ارزیابی ساختمان مدنظر داشته باشید:

 • وضعیت سیستم‌های الکتریکی، لوله‌کشی و مکانیکی فعلی
 • وضعیت تیرها و دیوارهای باربر
 • اجزاء ارزشمندی که حفظ آن‌ها مهم است
 • وضعیت سیستم‌های هشدار
 • بررسی دقت ارزیابی‌های قبلی ساختمان

گام ششم،فضای مورد نظر خود را طراحی کنید

پس از پاسخ به پرسش‌های طرح شده در گام اول، نوبت به طراحی فضای اداری جدید می‌رسد. همه‌چیز در این مرحله باید روشن و دقیق باشد. اگر قرار است در بازسازی ادرای برای ۱۰ کارمند فضای‌ کار اشتراکی داشته باشید و در عین‌حال ۵ اتاق خصوصی نیز فراهم کنید، باید تمام این تدابیر را در شروط خود با طراحان بگنجانید.

از تیم طراحی خود بخواهید که دست‌کم دو موکاپ یا طراحی اولیه از فضای مورد‌نظر شما را آماده کنند. در این حالت برای شما گزینه‌هایی فراهم می‌شود که امکان انتخاب از میان آن‌ها را خواهید داشت. نقشه نهایی را بر اساس نیازها و مقتضیات شرکت خود برگزینید.

گام هفتم، مطلع کردن کارمندان از برنامه بازسازی

برنامه‌های بازسازی ادرای باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاع کارمندان برسد. حتی اگر قصد تعطیلی اداره را در طول دوره بازسازی ندارید، کارمندان را از زمان شروع ارزیابی‌های فنی و زمان آغاز ساخت‌وساز مطلع کنید. ضمن اینکه کارمندان باید از چگونگی تأثیر بازسازی بر کارشان آگاه شوند. به‌طور کلی کارکنان باید در جریان موارد زیر قرار بگیرند:

 

کارمندان را از بازسازی ادرای مطلع کنید

 • دلایل و فواید بازسازی اداری
 • زمان آغاز به‌کار تیم‌های بازسازی در ساختمان اداره
 • برنامه جابه‌جایی کارمندان به دفتر یا محل‌کار موقت
 • تاریخ اتمام نوسازی
 • پل ارتباطی کارمندان و شما برای مسائل و دغدغه‌های آنان در دوره بازسازی

گام هشتم، آغاز فرآیند بازسازی

پس از انجام تمام مراحل فوق نوبت به شروع فرآیند بازسازی می‌رسد. یادتان باشد که راهی برای ارتباط مدیر پروژه داخلی تیم طراحی و ساخت را بایک‌دیگر فراهم کنید. اگر قرار است، در طول بازسازی، اداره یا دفتر تعطیل باشد، روزهایی را برای سرکشی به پروژه و بررسی پیشرفت کار تعیین کنید.

کلام آخر

پیش از انجام بازسازی اداری ابتدا باید هدف خود را از نوسازی مشخص کنید. ورود به این فرآیند مستلزم ارزیابی اهداف بلندمدت سازمان و ویژگی‌های شغلی است که کارمندان بر اساس آن در اداره یا دفتر شما مشغول به‌کار هستند.

نوسازی اداری بسته به اینکه برای تغییر فضای آژانس تبلیغاتی و ایده‌پردازی باشد یا یک دفتر حقوقی و مالیاتی، شکل متفاوتی دارد. پیش از اقدام به بازسازی اداری تمام پرسش‌هایی را که جنبه‌های مختلف هدف شما را از بازسازی را روشن می‌کند، در نظر بگیرید.

فراموش نکنید، کارمندانتان نیروی محرکه سازمان شما محسوب می‌شوند، و حضور کارآمد آنان در پیشبرد اهداف سازمان شما مؤثر است. بنابراین سعی کنید با نظرخواهی از آنان درمورد نوسازی، فضایی بهتر برای کارمندان خود فراهم بیاورید. یک محیط کار متناسب با استانداردهای معماری مدرن و زیبایی‌شناختی در دلبستگی کارمندان و افزایش رضایتمندی شغلی آنان مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.