چگونه لابی ساختمان خود را با هزینه محدود بازسازی کنیم؟

درباره ما

افتخارات

پروژه ها

دانشنامه

تماس

پیشنهاد هایی برای شما

جهت مشاهده پروژه های اجرا شده، روی تصاویر کلیک کنید.

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:

8 دقیقه

تاریخ انتشار:

1400-11-13

دسته بندی:

اداری, دانشنامه معماری, مسکونی

[kkstarratings]

زمان مورد نیاز مطالعه:

8 دقیقه

دسته بندی:

اداری, دانشنامه معماری, مسکونی

به این مقاله امتیاز دهید

[kkstarratings]

چگونه لابی ساختمان خود را با هزینه محدود بازسازی کنیم؟

مراحل بازسازی لابی

فهرست مطالب

هیچ چیز به اندازه ایجاد یک تصویر اولیه‌ی زیبا از ساختمان در ذهن بیننده ارزشمند نیست. لابی آپارتمان نه تنها منطقه مشترکی است که بیشترین زمان را در آن می‌گذرانید، بلکه یکی از اجزای اصلی جذابیت ساختمان شما است به همین دلیل است که لابی ساختمان می‌تواند مهم‌ترین فضا برای راضی نگه داشتن ساکنان و بالا بردن ارزش ملک باشد. در مقایسه با تعویض موتورخانه یا حتی اجرای روف گاردن در پشت بام، بازسازی لابی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین پروژه‌های ساختمانی است که ساکنان یک آپارتمان یا اعضای هیئت مدیره آن می‌توانند انجام دهند. به یاد داشته باشید که لابی شما چیزی بیش از یک چهره زیباست. رنگ می‌پوسد و میزهای جلو فرسوده می‌شوند، در نتیجه بازسازی لابی به اندازه هیاهویی که معمولاً ایجاد می‌کند اجتناب‌ناپذیر است.

 

از کجا شروع کنیم؟

زمانی که لابی ساختمان به سمت فرسودگی می‌رود، خبر بدی برای همه افراد درگیر از مالکان و صاحبان واحدها گرفته تا اعضای هیئت مدیره ساختمان است. زیبا و به روز نگه داشتن فضاهای عمومی امری حیاتی است، اما همه‌ی هیئت مدیره‌های ساختمان بودجه مورد نیاز برای هر چند سال یکبار بازسازی کامل لابی را ندارند. خوشبختانه، تعدادی گزینه برای کسانی که نیاز به طراحی و بازسازی با حداقل هزینه یا بودجه‌ی منطقی دارند می‌توان ارائه کرد. اگرچه بازسازی لابی کاری ارزان قیمت نیست، درست انجام دادن کار مهم است و یکی از عناصر کلیدی انجام آن سازماندهی است. قبل از شروع برنامه‌ریزی برای بازسازی، سه مورد وجود دارد که باید روی آن‌ها توافق شود. باید بر سر کیفیت، بودجه و جدول زمانی توافق وجود داشته باشد. اغلب، بهتر است هیئت مدیره کمیته‌ای را برای مدیریت کار تزئینات و همکاری با طراحان و پیمانکاران لازم برای انجام کار تعیین کند. کار با بودجه محدود به این معنی نیست که باید از تخصص یک طراح واجد شرایط چشم پوشی کرد. با یک طراح مشورت کنید. حتی اگر لازم باشد برای مشاوره هزینه‌ای بپردازید، ارزشش را دارد.

 

مراحل بازسازی لابی
مراحل بازسازی لابی

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

با این حال، از همان ابتدا، بودجه خود را برای بازسازی لابی هدف قرار دهید. از طراحان نپرسید که هزینه پروژه چقدر است به آن‌ها بگویید می‌خواهید چه مقدار هزینه کنید. می‌توانید فهرست خواسته‌هایتان را به آن‌ها بدهید، اما بپرسید چه کاری می‌توان با بودجه‌تان انجام داد. این بسیار مهم است. شما باید تمام هزینه‌ها را قبل از تماس با دیگران برنامه‌ریزی کنید. مهم است که انتظارات واقع بینانه داشته باشیم.

 

گرفتن مشاوره و سپردن کار به طراح

در حالی که ممکن است استخدام یک طراح به نظر هزینه‌ی اضافی باشد، در دراز مدت می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه شود. یک متخصص طراحی لابیِ با تجربه می‌تواند در چارچوب موجود ساختمانِ شما کار کند و نقاط قوت آن را بیابد و با سبکی مکمل آن را بازسازی کند. یک ساختمان ممکن است دارای کاشی‌های کف زیبا باشد که در طول سال‌ها فرسوده و نامرغوب شده‌اند. یک طراح قادر خواهد بود تشخیص دهد که آیا می‌توان آن کاشی‌ها را نجات داد و تعمیر کرد تا دیگر نیازی به جایگزین کردن کل کف با کاشی‌های گران قیمت نباشد. طراحان همچنین ممکن است بتوانند مواد ارزان‌تری را پیدا کنند که عمر طولانی‌تری داشته باشند و در درازمدت برای ساختمان شما بهتر عمل کنند.

یک طراح همچنین ممکن است بتواند در بازسازی لابی یکپارچگی هنری ساختمان را حفظ کند. هنگامی که طراح برای اولین بار یک فضای لابی را بررسی می‌کند، جریان رفت و آمدها، فضاهای امنیتی، مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری، نقاط کور و اتاق‌های بسته را در نظر می‌گیرد. به طور خلاصه، او اطمینان می‌دهد که همه امکاناتی که عملکرد را تضمین می‌کنند در جای خود قرار دارند و به درستی کار می‌کنند. تنها پس از آن است که او به موارد مربوط به زیبایی شناسی روی می‌آورد.

 

یک چهره جدید بسازید

هنگام ایجاد چهره‌ای جدید برای یک لابی فرسوده، مجموعه‌ای به ظاهر بی‌پایان از گزینه‌ها وجود دارد. از تعمیرات با هزینه بسیار کم تا مبالغ بسیار بالاتر، برای هر فضا و هر بودجه‌ای راه‌حلی وجود دارد. لابی اولین تصور از ساختمان را ایجاد می‌کند و مشترک‌ترین فضا در زندگی روزمره ساکنان است. هنگام بازسازی لابی، باید توجه ویژه‌ای به طراحی و انتخاب مواد، رنگ‌ها، مبلمان، روشنایی شود و راه‌حل‌های کارآمد در مصرف انرژی و همچنین رعایت قوانین ساختمان و الزامات مورد توجه قرار گیرند. طرحی را انتخاب کنید که متناسب با ساختمان شما و نمای بیرونی آن باشد. اگر ساختمان یک نمای کلاسیک دارد، در لابی از عناصر کلاسیک استفاده کنید. اولین قدم برای بازسازی لابی، برگزاری یک جلسه پیش طراحی برای تعیین الزامات و لیست خواسته‌های ساکنین است. باید یک متخصص برای بررسی شرایط موجود لابی و مناطق آسیب دیده استخدام شود. همچنین، پیش از اجرا، تجزیه و تحلیل کامل ساختمان باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که طرح جدید الزامات آیین نامه را برای مواردی مانند (اما نه محدود به) درها، نرده ها، رمپ ها، ارتفاع میز پذیرش و غیره برآورده می‌کند یا نه.

بایدها بازسازی لابی

کفسازی

در بازسازی لابی شروع از کف همیشه بهتر است و طراحان اغلب ایده‌های متفاوتی در مورد کفپوش دارند. کفپوش لابی بسیار مهم است. اگر کثیف و ترک خورده باشد، مهم نیست که چه کار دیگری با فضا انجام دهید، باز هم بد به نظر خواهد رسید. به خاطر یک دلیل ساده فرش کردن و موکت کاری در لابی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و آن این است که در طوفان و برف کثیف می‌شوند و درد سر ساز است. کفپوش‌هایی با سطح سخت توصیه می‌شود مانند چوب، کاشی یا یک سنگ خوب. اغلب یکی از بزرگترین و مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها کفپوش است. بسیاری از اوقات در ساختمان‌های قدیمی، کفپوش اصلی را می‌توان تعمیر کرد. اگر اینطور باشد، نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، بلکه باعث حفظ ظاهر و حس وحال اصلی ساختمان نیز می‌شود، چیزی که در زیبایی شناسی یا رعایت قانون حفظ فضای داخلی یک نقطه عطف تعیین شده‌ی بسیار مهم است.

در حالی که بسیاری از افراد به طور خودکار تصور می‌کنند که هر چه مواد کفپوش گران‌تر باشد، عمر طولانی‌تری خواهد داشت، مهم است که به خاطر داشته باشید جایگزین‌های ارزان‌تر و موادی وجود دارند که به همان اندازه و با نگهداری، کمتر فرسوده می‌شوند. بسیاری از افراد می‌خواهند از سنگ مرمر برای کفسازی استفاده کنند، اما متریال دیگری نیز وجود دارد که به همان اندازه خوب است و آن یک کاشی چینی ساخته دست بشر است که لعاب آن هرگز خرد یا فرسوده نمی‌شود. و هرگز نیازی به پولیش ندارد. از نظر قیمت با سنگ برابر است، اما بادوام‌تر. آن‌ها را می‌توان به گونه ای سفارشی ساخت تا فضایی با ظاهری منحصر به فرد ایجاد کنند. اگر از آن‌ها نگهداری شود و تازه و تمیز نگه داشته شوند، می‌توانند به طور قابل توجهی به زیبایی ظاهر یک لابی اضافه کنند. داشتن تعمیر و نگهداری کم و پوشش کف مقاوم در برابر لغزش ضروری است.

 

نبایدهای بازسازی لابینبایدهای بازسازی لابی

 

رنگ آمیزی

کسانی که برای بازسازی لابی به دنبال جایگزین‌های طراحی با بودجه محدود هستند، نباید اهمیت رنگ و نقاشی مجدد را نادیده بگیرند. گزینه‌های بادوام و با قابلیت شستشوی آسان برای فضاهایی مانند لابی که میزان رفت و آمد در آن‌ها زیاد است می‌توانند ایده‌آل باشند. این رنگ‌ها ماندگار خواهند بود و در برابر سایش مقاومت می‌کنند. بسیاری از طراحان برای اینکه زیبایی خاص و جدیدی به یک کار رنگ آمیزی بدهند از پوسترها یا چاپ‌های هنری قاب شده نیز استفاده می‌کنند که می‌تواند ظاهر یک لابی را با هزینه کمی زیبا‌تر سازد. از انجام همه کارها به رنگ سفید پرهیز کنید. به همان اندازه که دلایل زیبایی شناختی دارد. به سرعت کثیف می‌شود. اما برای دیوارها یک پالت رنگ روشن را توصیه می‌شود. زیرا رنگ‌های تیره می‌توانند حس سنگینی را به ساکنین القا کنند.

 

مبلمان و عناصر تزئینی

مبلمان، در حالی که می‌توانند به ظاهر و احساس یک لابی بیافزایند، باید به اندازه کافی خریداری شوند. مهم است که سعی کنید احساس خانه بودن و این ایده که لابی ادامه‌ی اتاق نشیمن است را از بین ببرید. کاناپه‌های شیک و گود، هم به این دلیل که تمایل به نشستن رو در افراد ایجاد می‌کنند و باعث شلوغی لابی می‌شوند و هم به این دلیل که ساکنان مسن‌تر ممکن است به سادگی نتوانند از روی آن‌ها بلند شوند مناسب نیستند. و هر مبلمانی که استفاده می‌شود باید با در نظر گرفتن دوام انتخاب شود. مبلمان با سبک خاصی را انتخاب کنید اما مطمئن شوید که سبک مسکونی نداشته باشد. مطمئن شوید که از پارچه‌ها و روکش‌های بادوام استفاده می‌کنید.

با این حال، در هنگام بازسازی لابی گاهی اوقات، مبلمان برای ارتقای زیبایی یک لابی به سطحی بالاتر کافی نیست. در این شرایط ساخت و سازهای جزئی می‌تواند پاسخگو باشد. جعبه‌های پستی با طراحی خوب، میزهای نگهبانی و مکان‌های نگهداری بسته‌ها همگی برای یک لابی تمیز و کاربردی مهم هستند. برخی از لابی‌های قدیمی جایگاه مناسبی برای دربان ندارند و این موضوع چیزهای زیادی در مورد ظاهر و احساس فضا می‌گوید. مطمئن شوید که هر کسی که در حال نگهبانی است، جایی برای خودش دارد که با ساختمان همخوانی دارد. سعی کنید به راه‌هایی فکر کنید که لابی را مرتب‌تر نشان دهید. یک میز پذیرش و مبلمان با طراحی خوب برای زیبایی لابی شما بسیار مهم است. میز پذیرش باید برای مشاهده و هدایت جریان تردد افراد، استقبال از بازدیدکنندگان و تامین امنیت ساختمان قرار گیرد. روند رو به رشد مبلمان لابی، رویکردی مدرن-مینیمالیستی است که احساس گرما و جذابیت به فضا می‌دهد، دقیقاً مانند یک اتاق استراحت زیبا.

فضاهای لابی جادار و با ارتفاع زیاد مطلوب هستند، اما می توانند پر سر و صدا باشند. مواد با سطح سخت می‌توانند نویز بیش از حد را منعکس کنند یا طنین ایجاد کنند. یک روند رو به رشد وجود دارد و آن نصب پانل‌های تزئینی دیوار و سقف است که راهی عالی برای تکمیل فضای لابی است. با این حال، حتما برگه اطلاعات محصول را از نظر درجه آتش سوزی و همچنین راهنمای نصب بررسی کنید.

 

تاثیر نورپردازی در بازسازی لابیتاثیر نورپردازی در بازسازی لابی

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

نورپردازی و تاسیسات

متخصصان طراحی لابی موافق هستند که نور خوب عنصر کلیدی برای یک لابی دلپذیر است. اگر طراح شما در مورد نورپردازی صحبت نمی‌کند، یک قسمت کامل از طراحی را از دست داده است. چندین نوع نورپردازی مختلف وجود دارد: نورپردازی داخلی یا معماری، تزئینی مانند دیوارکوب یا لوستر و نورپردازی عملکردی که شامل نورپردازی مخصوص مناطق خاصی مانند صندوق پست یا میز دربان می‌شود. تغییر، اصلاح یا جایگزینی هر یک از نورهای موجود در این مناطق می‌تواند تفاوت قابل توجهی در ظاهر کلی پس از بازسازی لابی ایجاد کند. اگر می‌خواهید نورپردازی لابی خود را تغییر دهید باید جایگزین‌هایی که برای صرفه جویی انرژی موثر هستند را بررسی کنید. از نورپردازی جذابی استفاده کنید که محیطی دلپذیر ایجاد کند و تابش خیره کننده نداشته باشد. با این حال، هر تصمیمی که گرفته شود، مطمئن شوید که روشنایی خوبی در گوشه‌های مرده فضا قرار می‌دهید. اما بودجه و معماری باید تعیین کنند که چه چیزی انجام شود. وارد پروژه‌های بزرگ نورپردازی نشوید. نورهای تزئینی ساده مانند دیوارکوب‌های کوچک می‌توانند چیزهای زیادی اضافه کنند.

برای طراحی لابی انتخاب تجهیزات روشنایی و مکانیکی منوط به طراحی کارآمد انرژی است. استفاده از نور روز را به عنوان راهی عالی برای شاداب کردن و بهبود کیفیت فضای لابی توصیه می‌کنیم که می تواند مبلغ قبض برق ساختمان شما را نیز کاهش دهد. اگر می‌خواهید اندازه پنجره‌های موجود یا دهانه‌ای را بزرگ کنید تا نور طبیعی بیشتری به فضا وارد کنید، حتماً از شیشه‌های عایق‌شده، زوایای آفتاب تابستانی و زمستانی و همچنین سایه‌بان‌ها استفاده کنید. طراحی لابی باید آسایش حرارتی، گردش هوای تازه و کنترل رطوبت را در زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌های گرم و مرطوب بهینه کند. یک مهندس باید برای طراحی و تعیین سیستم‌های مکانیکی مقرون به صرفه استخدام شود.

 

توجه به مبلمان در بازسازی لابیتوجه به مبلمان در بازسازی لابی

 

کارهایی که نباید انجام داد

اکنون که فهرست “بایدها” کامل شده است، فهرست کوتاهی از “نبایدهای” بازسازی لابی برای همراهی با آن وجود دارد. بودجه را توسط هیئت مدیره ساختمان تنظیم کنید و ایده‌هایی را مطرح کنید، اما طراحی نباید توسط هیئت مدیره انجام شود. اگر عضو هیئت مدیره هستید مهم است به یاد داشته باشید که اتاق نشیمن خود را بازسازی نمی‌کنید. شما در حال ارتقاء فضاهایی هستید که همه افراد دیگر در ساختمان هر روز از آن‌ها استفاده خواهند کرد. این نیز مهم است که متضاد با ساختار معماری ساختمان طراحی نکنید. هر چقدر هم که سخت باشد، گاهی یک هیئت مدیره برای رسیدن به نتیجه‌ای که نه تنها می‌خواهد، بلکه به آن نیاز دارد، باید بیشتر از آنچه در ذهن داشت، خرج کند. نصب آسانسورهای جدید و برای مثال درهای تزیینی آسانسور می تواند هزینه اضافی باشد، اما تعمیر یا تعویض درب آن‌ها به خوبی می‌تواند نتیجه دهد. آسانسور اولین قسمت از ساختمان است که فرد لمس می‌کند، بو می‌کند و می‌بیند. سوار شدن در آسانسور، حضور در آن فضای بسته، صمیمی‌ترین لحظه‌ای است که فرد در آن ساختمان می‌گذراند. بدون در نظر گرفتن راهرو، آسانسور و سایر فضاهای عمومی ساختمان لابی را طراحی نکنید. مطمئن شوید که لابی با بقیه فضاهای مشترک طبقه همکف ادغام می‌شود.

 

رنگ آمیزی در بازسازی لابی

 

نتیجه گیری

در حالی که یک فضای عمومی زیبا قطعا برای ساختمان امر مهمی است، فراموش نکنید که شما لابی را صرفاً به خاطر ارزش زیبایی شناختی آن بازسازی نمی‌کنید. این منطقه استفاده زیادی خواهد داشت و در کل باید با ساختمان متناسب باشد. مبلمان، کفپوش و سایر دکورها را به گونه‌ای انتخاب کنید که بادوام باشند. لابی‌ها معمولاً زیاد تغییر نمی‌کنند. آن‌ها قرار است دوام بیاورند، قرار است کار کنند. طراح و پیمانکار مناسب را برای پروژه خود استخدام کنید. استخدام یک طراح یا معمار با تجربه بازسازی لابی مسکونی منجر به ارائه محصول نهایی بهتری می‌شود. بازسازی لابی یک راه عالی برای ارتقای ورودی ساختمان شما است، اما نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و رویکرد طراحی چند جانبه دارد.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *