موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

بازسازی مغازه

در امر بازسازی، باید به نکات قابل توجهی پرداخته شود که تاثیر زیادی روی مشتری می‌گذارند. بازسازی مغازه، جدای از این مسئله که مغازه چه کاربردی دارد، نکات بسیار مهمی را شامل می‌شود که عدم توجه به هر کدام از این موارد می‌تواند برابر با عدم جذب مخاطب شود.

معمولا به دلیل قدیمی شدن ساختار یا تمایل برای داشتن فضایی جدید، عمل بازسازی انجام می‌گیرد و صاحبان چنین مکان‌هایی به دنبال مراکز یا افرادی هستند که بهترین امکانات و خدمات را به آن‌ها ارائه کنند.

اما در بحث بازسازی باید به چه نکاتی توجه شود؟ کدام یک از موارد اهمیت بالاتری دارند؟ هزینه‌ها به چه صورتی است؟ پاسخ تمامی این پرسش‌ها در ادامه این مطلب آورده شده است.

بازسازی مغازه چگونه صورت می‌گیرد؟

همان گونه که گفته شد، بازسازی مغازه به دلایل مختلفی می‌تواند اتفاق بیفتد. اما هیج فرقی ندارد که دلیل این تغییرات چیست و اصلا نوع و کارکرد مغازه چیست؛ نقش بازسازی در جذب مشتری و البته حفظ آن، امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست.

می‌توان طراحی را مطابق با کارکرد مغازه انجام داد؛ این تصویری بسیار مناسب در ذهن مخاطب و مشتری می‌سازد. همچنین با شناخت نیازها و سلیقه‌های مشتریان، این امکان وجود دارد که در بازسازی مجدد تمامی جوانب را به این سمت برد و رضایت مشتری را در اولویت قرار داد.

بازسازی مغازه، اما روند و مراحل مختلف و البته نکات مهمی را دارد که در ادامه به این موارد پرداخته می‌شود.

تعیین هدف

در بازسازی هر مکانی، این امر بسیار مهم است که در ابتدا هدف از این بازسازی مشخص شود. فرد باید بداند دنبال چه چیزی است و چه چیزی را می‌خواهد تغییر دهد. آیا نیاز به تخریب گسترده‌ای وجود دارد یا صرفا تغییرات در دکوراسیون مد نظر است.

برای این امر می‌توان از کارشناسان متخصص این موضوع هم راهنمایی گرفت و به خوبی و با شناخت کافی به سمت این تغییرات پیش رفت.

بازسازی مغازه

بازسازی مغازه

ورودی مغازه

معمولا در بازسازی مغازه بیشتر روی بخش داخلی تمرکز می‌شود. اما به هیچ وجه نباید نقش ورودی و آستانه مغازه را نادیده گرفت. می‌توان به جرات گفت اولین چیزی که باعث جذب مشتری به طرف مغازه می‌شود، صرف نظر از کارکرد آن مغازه، بخش بیرونی آن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای بازسازی مغازه کلیک کنید!

می‌توان از بنرها یا تابلوهای جالب توجه استفاده کرد و ویترین مغازه را هم به نحوی قرار داد که هم به خوبی در چشم باشد و هم بتواند مشتری را به داخل هدایت کرده و در حقیقت او را مجبور به ورود به مفازه کند. البته در بحث دکوراسیون این موضوع را هم فراموش نکنید که نباید تمامی اجناس در ویترین قرار بگیرند و مشتری باید برای جست و جوی بیشتر ترغیب به وارد شدن به محیط داخلی شود.

توجه به نقاط کلیدی

این نکته در بازسازی مغازه اهمیت زیادی دارد که نقاط کلیدی و مهم مغازه را بسیار بهتر در معرض دید قرار دهیم. به هر حال هدف از بازسازی قطعا بهتر شدن شرایط ظاهری و جلب توجه مشتری است و بنابراین این مورد اهمیت زیادی دارد.

یکی از این نقاط، سمت راست ورودی مغازه است. شاید جالب باشد که بدانید بیشتر افراد هنگام ورود به مغازه، ابتدا سمت راست خود را نگاه می‌کنند. همین عامل می‌تواند اهمیت این فضا را به خوبی بیان کند.

البته نباید تمامی تمرکز را هم فقط روی این بخش گذاشت و از بقیه فضای موجود به خوبی استفاده نکرد؛ اما به هر ترتیب توجه ویژه به این بخش می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

انتخاب فضایی مناسب

یکی از موارد مهم دیگر که در بازسازی مغازه اهمیت پیدا می‌کند، آن است که باید فضایی مناسب برای عبور و مرور فراهم کرد. صرفا پر کردن فضا با اجناس مختلف و شلوغ کردن فضا نمی‌تواند باعث رضایت‌مندی شود؛ حتی می‌تواند افرادی را که به مغازه مراجعه می‌کنند را گیج کند و سبب کلافگی آن‌ها شود. بنابراین همواره در بازسازی این مورد را مد نظر قرار دهید.

بین اجناس مختلف فاصله‌ای مشخص تعیین کرده و راه را برای عبور و حرکت مشتریان، به خصوص در زمان‌های شلوغ باز بگذارید. مطمئن باشید اگر مشتریان از ورود به مغازه و عبور و حرکت راحت در آن رضایت داشته باشند، در خریدهای بعدی خود هم مجدد به همان مغازه مراجعه خواهند کرد.

نکات بازسازی مغازه

نکات بازسازی مغازه

تطابق با محتوای موجود

در بحث بازسازی مغازه، موردی که می‌تواند مغازه‌ای را نسبت به دیگر مغازه‌ها متمایز کند، توجه به طراحی و مطابقت آن با کارکرد و محتوای آن است. در حقیقت می‌توان از نقش‌ها و المان‌ها کاملا متناسب با نوع مغازه و محصولات و البته مشتریانی که به آن مراجعه می‌کنند استفاده کرد.

این کار فضایی بسیار زیبا و البته منحصر به فرد را به همراه خواهد داشت.

نورپردازی

در بازسازی مغازه، مانند هر بازسازی دیگری نورپردازی نقش بسیار کلیدی ایفا می‌کند. قطعا نور طبیعی بهترین عملکرد را همراه خود دارد و باید به طوری بازسازی را انجام داد که بتوان از نور طبیعی در بیشترین حد ممکن استفاده کرد و مزایای آن بهره‌مند شد.

اما به هر روی بسته به شرایط محیطی، ممکن است نور طبیعی مناسبی با محیط داخلی نرسد. در این شرایط نورپردازی اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. تصور کنید به مغازه‌ای وارد می‌شوید که برای دیدن اجناس و قیمت آن‌ها با مشکل کمبود نور مواجه هستید! قطعا در مرتبه بعدی به هیچ وجه مراجعه مجددی به آن نخواهید داشت. حتی ممکن است افراد این موضوع را ترفندی برای پوشش ضعف‌های موجود قلمداد کنند.

پس بالاترین میزان روشنایی و توجه به تمامی نقاط مغازه، اصلی مهم و کاربردی است.

استفاده از علائم راهنما

یکی از مواردی که البته بیشتر برای مغازه و فروشگاه‌های بزرگ کاربرد دارد، استفاده از علائم راهنما است. به طور مثال می‌توان روی زمین یا روی دیوار از برچسب‌ها و دیگر نشانه‌هایی استفاده کرد ک مشتری را بهتر راهنمایی کنند.

این راهنمایی می‌تواند هم در بحث پیدا کردن اجناس و موقعیت‌های مختلف باشد و هم برای آشنایی بیشتر با محصولات.

هزینه‌های بازسازی

اما به بخش مهم بازسازی مغازه می رسیم. بخشی که می‌تواند تعیین‌کننده اصلی این روند باشد. به طور کلی اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار روی قیمت بازسازی، فضا و محوطه مغازه است. در واقع هرچه این فضا بیشتر باشد، باید انتظار قیمتی بیشتر را هم کشید.

همچنین در صورت نیاز به تخریب در بخش‌های مختلف، امکان افزایش قیمت وجود دارد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت می‌توان به دستمزدها و هزینه حمل و نقل و البته کیفیت متریال به کار رفته اشاره کرد که به طور مستقیم با قیمت نهایی در ارتباط هستند. این موضوع بسیار مهم است که از پیش، هزینه‌ها بر آورد شده و با توجه به بودجه اقدام به بازسازی صورت گیرد.

هزینه بازسازی مغازه چه قدر است؟

هزینه بازسازی مغازه چه قدر است؟

هزینه بازسازی مغازه چه قدر است؟

کلام پایانی

بازسازی مغازه می‌تواند به عنوان روشی مناسب برای کسب درآمد بیشتر در نظر گرفته شود. در حقیقت با این امر با تمرکز بر ظاهر مغازه این امکان را به وجود می‌‌‌آورند که ذهن مشتری را درگیر کنند و او را به سمت مغازه جذب کنند.

در این مقاله چندین عامل مهم در این بازسازی مورد بحث قرار گرفت که با رعایت آن‌ها می‌توان انتظار داشت که روند مطابق انتظار پیش خواهد رفت.

در بازار رقابتی امروز، همین موارد جزئی است که می‌تواند تفاوت‌ها را به بهترین شکل ممکن رقم بزند و مکانی را تبدیل به مکانی شلوغ و جذاب کند.

نکته مهم دیگر آن است که پیش از هرگونه اقدام، باید تمامی اهداف و بودجه مد نظر را بررسی کرده و سپس به دنبال مرکز یا افرادی کاربلد و متخصص برای این امر مهم بود.

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *