موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

در این مقاله تیم استودیو معماری شماره ۴ قصد بررسی چند نکته طلایی درباره بازسازی ویلا را داراست.

چند نکته طلایی درباره بازسازی ویلا

اگر قصد بازسازی ویلا  را دارید باید با اصول درست این کار آشنا باشید، در غیر این صورت با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد. بیشتر افراد زمانی که برای نوسازی و بازسازی ویلا برنامه ریزی می‌کنند، شاید تنها به فکر انتخاب رنگ‌ها، نما و وسایل جدید باشند و تصور کنند که همین موارد برای بازسازی کافی است. اما برای اینکه این روند بدون مشکل انجام شود، قبل از شروع کار باید به چند نکته کلیدی توجه داشته باشید.

در ادامه به چند نکته طلایی و کاربردی اشاره خواهیم کرد که شما باید قبل از بازسازی ویلا آن‌ها را مد نظر بگیرید.

چند نکته طلایی درباره بازسازی ویلا

قبل از هر اقدامی، بهتر است مشخص کنید که هدف شما از بازسازی ویلا چیست؟ آیا می خواهید به قیمت این ملک اضافه شود تا با قیمت بهتر و بالاتری آن را بفروشید یا اینکه هدف شما این است که سال‌های بیشتری از آن استفاده کنید و قصد فروش آن را ندارید. بهتر است در کنار تعیین هدف، وضعیت منطقه‌ای را که ویلا در آن قرار گرفته نیز در نظر بگیرید و بررسی کنید که کدام نوسازی راه خوبی برای بازگشت سرمایه شما است. تعیین هدف و داشتن یک برنامه مشخص درباره آینده این ویلا به شما کمک می‌کند تا به صورت درست‌تر و اصولی‌تر درباره بودجه و کارهایی که در نوسازی باید انجام دهید، تصمیم بگیرید.

ویلای شما نیاز به بازسازی دارد؟

 

علاوه بر تعیین کردن هدف نهایی، شما باید قبل از هر کاری این سوال را از خودتان بپرسید که آیا ملک من نیاز به بازسازی دارد یا خیر؟ اگر شما بعد از بازسازی ویلا برنامه‌ای برای فروش آن ندارید، پس بهتر است به درستی بررسی کنید که انجام این کار نیاز است یا نه. گاهی ما به سراغ نوسازی ملک خود می‌رویم و هزینه زیادی صرف آن می‌کنیم اما بعدا متوجه می‌شویم که این کار ضروری نبوده و فقط باعث ایجاد هزینه اضافی شده است.

این دو مورد می‌توانند دلیل خوبی برای بازسازی ویلا باشند: ۱: فرسوده بودن مصالح، تاسیسات و نما ۲: عدم پاسخگویی به نیازهای ساکنین. اگر متوجه شدید که ویلای شما از لحاظ ظاهری و تاسیسات داخلی دچار فرسودگی شده و یا اینکه طراحی داخلی آن به گونه‌ای است که نیاز ساکنین را برطرف نمی‌کند، بازسازی می‌تواند یک راه حل عالی باشد.

ابتدا هدف نهایی خود را در بازسازی ویلا مشخص کنید

بودجه کافی داشته باشید

 

داشتن بودجه مناسب یکی از مهمترین بخش‌های برنامه ریزی برای نوسازی است. علاوه بر این که یک بودجه برای انجام کامل بازسازی ویلا کنار می‌گذارید، حتما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که ممکن است در حین انجام این کار  هزینه غیرمنتظره برای شما ایجاد شود. به همین دلیل داشتن پس انداز مناسب می تواند مانع از توقف کار یا ایجاد مشکل خاصی شود.

البته هزینه‌ای که قرار است شما در این نوسازی خرج کنید به میزان تغییراتی که در نظر گرفتید و قدمت ویلای شما بستگی دارد اما بهتر است کاملا تحقیق کرده و درباره بودجه مورد نیاز از طراح یا معمار خود سوال کنید.

بودجه کافی داشته باشید

یک لیست اصلی داشته باشید

 

برای داشتن بیشترین شانس موفقیت و بودجه بندی اصولی، لیست کاملی از موارد مورد نیاز خود تهیه کنید. این موارد می‌توانند شامل کارهای اداری مانند مجوزها یا خرید رنگ و … باشند. بهتر است لیست خود را بر اساس مواردی که که باید خریداری شوند، تفکیک کنید. برای خرید ابزارها نیز نوشتن یک لیست می تواند به شما کمک کند. تصمیم بگیرید که کدام ابزارها را باید بخرید و کدام موارد ضروری نیستند. به این ترتیب می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

دریافت مجوزها را جدی بگیرید

 

بسیاری از مالکان ویلاها، گرفتن مجوز را یک کار غیرضروری می‌دانند که می‌تواند باعث کند شدن روند نوسازی شود. اما در بیشتر موارد گرفتن مجوز بخش ضروری از فرآیند بازسازی و نوسازی است که البته ممکن است کمی وقت گیر باشد. برای اطمینان از اینکه در بازسازی منزل شما نکات ایمنی رعایت می‌شود، مجوزهای ساختمانی مورد نیاز است. در صورتی که شما مجوزهای لازم را نگیرید و بعدا بخواهید خانه خود را بفروشید این مساله می‌تواند مشکل ایجاد کند. توصیه ما این است که درباره مجوزها اطمینان حاصل کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

به نور توجه کنید

 

 از جمله موارد مهمی که در ساخت ویلاهای قدیمی زیاد به آن توجه نشده وجود منبع نور کافی در فضای خانه است. شاید بهتر باشد پنجره های بیشتری اضافه شوند یا دیوارهای ضخیم را بردارید. برای انجام این کارها حتما از یک معمار کمک بگیرید و وجود منبع نور کافی بعد از بازسازی ویلا را در اولویت قرار دهید. زیرا نبود نور نه تنها فضای داخلی را نازیبا می‌کند، بلکه تاثیر بدی هم در روح و روان شما خواهد داشت.

در بازسازی ویلا ، نما هم مهم است

 

بعد از اینکه تاسیسات داخلی را تعمیر کردید بهترین کار این است سراغ تعمیر نمای ویلا بروید زیرا این بخش کاملا در معرض دید است و اگر این قسمت از خانه فرسوده و بی روح باشد، زیبایی قسمت‌های دیگر به چشم نخواهد آمد. به همین دلیل بعد از در نظر گرفتن مراحلی که در بالا ذکر کردیم، حتما به نمای ویلا توجه ویژه داشته باشید. البته با توجه به اینکه نمای اولیه ویلای شما چگونه است، کارهایی که باید انجام دهید متفاوت خواهد بود.

در انتخاب نما سعی کنید بودجه و منطقه خود را در نظر بگیرید و با توجه به هزینه‌ای که در اختیار دارید و نوع آب و هوای منظقه‌تان نما را انتخاب کنید. همچنین علاوه بر نما، در انتخاب درب ویلا نیز دقت کنید. زیرا درب‌ها معمولا به خاطر شراط آب و هوایی زودتر دچار فرسودگی می‌شوند. بنابراین بهتر است در زمان انجام نوسازی، درب قدیمی ویلا را هم عوض کنید. درب‌های ضد سرقت می‌توانند گزینه بسیار خوبی محسوب شوند. آن‌ها علاوه بر زیبا کردن نمای ویلای قدیمی، امنیت ملک شما را هم افزایش دهند.

به غیر از مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، در بازسازی ویلا بهتر است کفپوش‌ها، دیوارها و سقف را هم تعمیر کنید و در صورت نیاز حتی ساختار داخل خانه را هم تغییر دهید. همچنین استفاده از یک رنگ جدید به سبکی که می‌پسندید می‌تواند زیبایی خاصی به محیط ببخشد. در پایان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که بازسازی ویلا طبق سلیقه هر شخص و بودجه‌ای که فرد در اختیار دارد متفاوت است، اما به طور کلی انجام این کار یک روح دوباره به ویلای شما می‌بخشد.

در بازسازی ویلا ، نما هم مهم است

سوالات

 

۱: اولین قدم قبل از بازسازی ویلا چیست؟
تعیین هدف نهایی از این کار است. ابتدا مشخص کنید که هدف شما از انجام این کار چیست تا در آینده سردرگم نشوید.
۲: چرا باید برای بازسازی ویلا پس انداز کافی داشته باشید؟
زیرا ممکن است در حین انجام کار، هزینه‌های غیر منتظره‌ای پیش بیاید و شما باید پول کافی برای اتفاقات پیش بینی نشده داشته باشید.
۳: نوشتن لیست کارها چه کمکی به شما می‌کند؟
این کار به ذهن شما جهت می‌‌دهد و باعث نظم دادن به کارها و مدیریت بودجه می‌شود.
۴: آیا تعمیر نمای داخلی هم ضروری است؟
بهتر است بودجه‌ای برای این کار در نظر بگیرید زیرا نمای خانه اولین مکانی است که دیده می‌شود.

منبع :

familyhandyman | چند نکته طلایی درباره بازسازی ویلا

ترجمه و گردآوری :

استودیو معماری شماره چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *