اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

درباره ما

افتخارات

پروژه ها

دانشنامه

تماس

پیشنهاد هایی برای شما

جهت مشاهده پروژه های اجرا شده، روی تصاویر کلیک کنید.

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:

8 دقیقه

تاریخ انتشار:

1401-05-19

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

زمان مورد نیاز مطالعه:

8 دقیقه

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

به این مقاله امتیاز دهید

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

فهرست مطالب

طراحی داروخانه از جمله عواملی است که در جذب مشتری و افزایش درآمدزایی آن موثر است. داروخانه‌ها جزو مکان‌های بهداشتی و بسیار پر رفت و آمد هستند که باید بر اساس اصول و قواعد مشخصی طراحی شوند. در غیر این صورت امکان استفاده بهینه از فضا کاهش پیدا می‌کند که نتیجه آن عدم پاسخ‌گویی صحیح به مشتری است.

از آنجایی که تمامی داروخانه‌ها باید مشتریان و بیماران را در اولویت قرار دهند، هرگونه نارضایتی از نحوه پاسخ‌گویی به آنان مستلزم پیگرد قانونی و پرداخت جرائم توسط صاحب داروخانه یا دکتر داروساز است. برای این منظور در سال‌های اخیر طراحی فضای داخلی داروخانه‌ها بر اساس استانداردهای معماری مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

بدون شک اطلاع از این اصول و ضوابط به کارایی بهتر داروخانه‌ها کمک می‌کند. در صورتی که نیاز به یک طراحی حرفه‌ای داخلی داروخانه و متناسب با فضای در دسترس خود دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

عناصر مهم در طراحی داروخانه و چیدمان داخلی آن

امروزه بسیاری از افراد عادی نیز قادر به طراحی محیط‌های بسیار حرفه‌ای همچون داروخانه‌ها هستند. رعایت برخی از نکات و قواعد در این خصوص موجب خلق فضایی متفاوت و بسیار حرفه‌ای می‌شود. امروزه ساختارشکنی در طراحی فضاها و استفاده از فرم یا طرح‌های متنوع و خارج از هندسه، روند رو به رشدی به خود گرفته، به‌گونه‌ای که داروخانه‌ها را دچار تغییرات فراوانی کرده است.

البته این طراحی‌ها علاوه بر جنبه زیبایی خود باید کاربردی و عملکردی باشند. زیرا محیط داروخانه یک فضای درمانی به شمار می‌رود که رفت و آمد در آنجا زیاد است. از این رو نباید از هر المان یا طراحی در چیدمان این فضاها استفاده کرد.

 

عناصر مهم در طراحی داروخانه و چیدمان داخلی آن را بشناسید.

عناصر مهم در طراحی داروخانه و چیدمان داخلی آن را بشناسید.

برخی از طراحی‌های داخلی بدون اصول و قواعد در سرعت پاسخ‌گویی به مشتری وقفه ایجاد می‌کنند که این امر در دراز مدت فروش و اعتبار داروخانه را زیر سوال می‌برد. برای این منظور در ادامه عناصر مهم در طراحی داروخانه را بررسی می‌کنیم.

توجه به نورپردازی

بدون شک نور یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی داخلی به شمار می‌رود. نورهای مصنوعی و طبیعی علاوه بر ایجاد فضایی روشن در محیط داروخانه، موجب جذب بیشتر مشتریان می‌شوند. نورپردازی در طراحی این فضا جنبه دعوت‌کنندگی دارد و علاوه بر آن دقت و تمرکز کارکنان داروخانه را نیز افزایش می‌دهد.

از آنجایی که داروها و سایر لوازم بهداشتی در قفسه داخلی این فضاها قرار می‌گیرند، نور مصنوعی از اهمیت بسیاری برخوردار است. نور خورشید نیز یک عنصر طبیعی در افزایش زیبایی داروخانه به شمار می‌رود. برای این منظور طراحی داروخانه با نورگیرهای تمام شیشه‌ای علاوه بر دید بهتر مشتری موجب انتشار نور طبیعی در داخل داروخانه می‌شود.

نورپردازی مصنوعی نیز باید به‌گونه‌ای باشد که نور شدید و خیره‌کننده‌ای در داخل فضا حاکم نشود. یکی از انواع تکنیک‌های نورپردازی در داروخانه، استفاده از نور صفحه‌ای است. در این صورت از شدت نورهای متنوع در داخل این فضا کاسته می‌شود. به‌عنوان نمونه استفاده از پارچه ترنس لوسید در سطوح نورپردازی موجب جلوگیری از شکستگی نور و یکپارچه شدن آن می‌شود.

در صورتی که که نورپردازی قفسه‌ها نیز به همین روش بک لایت انجام گیرد، به افزایش جلوه، کیفیت نور و سطوح مورد نظر کمک بسیاری می‌کند. نورپردازی بالای کانتر نیز بهتر است با شدت نور بیشتری انجام شود. در این صورت سطح کانتر بدون سایه و بسیار روشن دیده خواهد شد.

نورپردازی در طراحی داروخانه از عناصر مهم به حساب می‌آید.

نورپردازی در طراحی داروخانه از عناصر مهم به حساب می‌آید که در پروژه داروخانه جهانشهر به زیبایی طراحی شده است| (پروژه داروخانه روشا- استودیو معماری 4)

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

 

استفاده از رنگ مناسب در دیوارها و سطوح

بدون شک محیط داروخانه باید تمیز، بهداشتی و پر از روشنایی باشد. توجه به این نکته موجب جلب مشتری و افزایش رضایت او از خرید می‌شود. یکی از عواملی که در تمیز نشان دادن این فضا نقش مهمی دارد، رنگ دیوارها و سطوح است. بدون شک رنگ سفید و سایر رنگ‌های روشن در طراحی داروخانه کاربرد گسترده‌ای دارند.

رنگ‌های روشن و ملایم علاوه بر تمیزی، حس آرامش بخشی را نیز در فضا ایجاد می‌کنند. رنگ‌های آبی روشن، سبز روشن، کرم و غیره در ترکیب با رنگ سفید موجب بازتاب بهتر نور و ایجاد فضایی دلباز و بزرگ‌تر نیز می‌شوند. انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها، کانتر، مبلمان و قفسه‌ها در جذب مشتری و افزایش سوددهی داروخانه‌ها نیز بسیار موثر است.

انتخاب فرم مناسب قفسه‌های داروخانه

قفسه‌ها را باید از جمله اساسی‌ترین تجهیزات مورد نیاز داروخانه‌ها دانست که در فرم‌های متفاوتی طراحی می‌شوند. امروزه فرم‌های بسیار مدرن و انعطاف‌پذیری از قفسه‌ها در برخی از داروخانه‌ها قابل مشاهده است که فضای کلی داروخانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. زیرا قفسه‌ها موجب نظم‌دهی به چیدمان داخلی این فضا می‌شوند و در سرعت عمل فروشندگان نیز تاثیرگذار هستند.

داروخانه دارای دو بخش دارویی و بهداشتی است که هر بخش باید دارای قفسه‌بندی با طراحی متفاوت باشد. به‌عنوان نمونه بهتر است قفسه‌های بهداشتی با متریال شفاف یا شیشه‌ای طراحی شوند. در این صورت حس تمیزی نیز به مخاطب القا خواهد شد.

 

انتخاب فرم مناسب قفسه‌های داروخانه در طراحی داروخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

انتخاب فرم مناسب قفسه‌های داروخانه در طراحی داروخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.| (پروژه داروخانه روشا- استودیو معماری 4)

توجه به کانتر در طراحی داروخانه

کانتر از جمله بخش‌های مهم داروخانه است که در معرض دید مشتریان قرار دارد. طراحی کانتر باید با تمامی عناصر موجود در فضا هماهنگ باشد. زیرا این فضا با فروشنده و مشتری در ارتباط است و باید دارای فرم و ابعاد مناسب باشد. همچنین جنس و نوع متریال به کار رفته در آن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. فرم‌های مکعب با متریال شیشه و چوب حس تکراری بودن به فضا می‌بخشد. از این رو امروزه طراحی کانتر را با فرم‌های نرم و بسیار انعطاف‌پذیر انجام می‌دهند که علاوه بر زیبایی، دارای کاربرد بالایی نیز هستند.

بررسی نمونه موردی طراحی داروخانه

یکی از پروژه‌های بسیار بزرگ طراحی این فضا را باید مربوط به داروخانه مولکر در تایوان دانست‌. این داروخانه منحصر به فرد از فضای داخلی بسیار جذابی برخوردار است. طراحی داروخانه مولکر از طبیعت الهام گرفته شده است و مانند یک فضای سبز و بکر به نظر می‌آید. قفسه‌های شیشه‌ای و سایر تجهیزات این فضا از جنس مس است که جلوه‌ای بی‌نظیر را در محیط داروخانه ایجاد کرده‌اند.

در طراحی این فضا خبری از فرم قدیم پیشخوان یا کانتر نیست و به‌جای آن از میز مرکزی با متریال چوب تنه درخت و پوشش شیشه‌ای سرباز استفاده شده است. داخل این کانتر گیاهان بسیار متنوعی قرار گرفته‌اند که موجب برقراری ارتباط بین مشتریان و فروشندگان یا داروسازها می‌شوند.

روشنایی این محیط نیز به‌واسطه شاخه‌های مسی طراحی شده‌اند که مشابه شاخه‌های درخت هستند. در طراحی این فضا به‌طور ماهرانه‌ای از تلفیق سنت و مدرنیته استفاده شده است. قفسه‌های مسی و تجهیزات موجود در آنها مانند گلدان‌ها، از نظر بصری چشم را به خود خیره می‌کنند و فضایی آرامش‌بخش را برای مشتریان به وجود می‌آورند.

کانسپت طراحی این داروخانه و اسم آن نیز از مولکول گرفته شده است که نشان‌دهنده خاصیت شفابخش داروها باشد. متریال سنگ‌های قیمتی و پله مارپیچی داخل این فضا که به شکل DNA طراحی شده است نیز از جمله عوامل تاثیرگذار این داروخانه به شمار می‌روند. تمامی این جزئیات در طراحی داروخانه مولکر آن را در لیست بهترین داروخانه‌های جهان قرار داده است.

بررسی طراحی داروخانه مولکر که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

بررسی طراحی داروخانه مولکر که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

ما در استودیو معماری ۴، طراحی داروخانه شما را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهیم. این استودیو حدود ۶ سال به‌طور حرفه‌ای در طراحی داخلی، خارجی و اجرای سازه‌های متفاوت دارای سابقه‌ای درخشان و تیم خلاق است که پروژه شما را در کمترین زمان ممکن سازماندهی می‌کند.

معماران ما در این استودیو بر اساس نیاز کارفرما و علایق او، همچنین اصول و قواعد استاندارد معماری دست به طراحی فضاهایی چون داروخانه می‌زنند. از این رو فضای داروخانه علاوه بر زیبایی منحصر به فرد خود از نظر عملکردی نیز موجب رضایت کارکنان و مشتریان داروخانه می‌شود.

در نتیجه

طراحی داروخانه نیاز به علم و مهارت معمار دارد. زیرا این فضا محل رفت و آمد بیماران است و باید به‌گونه‌ای طراحی شود که پاکیزگی و آرامش محیط را دوچندان نشان دهد. رنگ‌بندی روشن، نورپردازی طبیعی و مصنوعی ملایم، متریال‌های محکم و بادوام از جمله عناصری هستند که در طراحی این فضا نقش مهمی دارند.

امروزه طراحان از فرم‌های متنوع، ساختارشکن و ایده‌های ناب در طراحی داخلی این فضا استفاده می‌کنند و بدین طریق جذابیت و کارایی آن را افزایش می‌دهند. به‌عنوان نمونه استفاده از گیاهان در طراحی این فضا، ایده‌ای بسیار مناسب است که با هدف طراحی داخلی داروخانه هماهنگی لازم را دارد. ایده طراحی این فضا بر اساس تلفیق طبیعت و تکنولوژی در داروخانه مولکر به خوبی قابل مشاهده است.

سوالات متداول

منظور از چیدمان داروخانه، طراحی پلان طبقات و جایگذاری لوازم و تجهیزات در آن محیط است. در این صورت ارائه کالا سریع‌تر صورت می‌گیرد و این امر در فروش بالا نقش مهمی دارد.
طراحی داروخانه‌ها با هدف جذب مشتری، افزایش فروش، حمل و نقل بهتر و راحت‌تر اجناس به داخل انبار، رفت و آمد راحت‌تر کارکنان و مشتریان و در نتیجه جلب رضایت مشتری انجام می‌شود.
این فضا باید دارای نشیمن، محل فروش دارو، کانتر فروش لوازم بهداشتی، انبار، جایگاه دکتر داروساز و محل جمع‌آوری دارو باشد. همچنین ابعاد و اندازه انسانی نیز باید در طراحی فضاهایی همچون: قفسه، کانتر و قسمت تحویل دارو رعایت شوند.
در طراحی این فضا بهتر است چیدمان یا دکوراسیون شبکه‌ای به کار رود. در این صورت حداکثر استفاده از فضای داروخانه صورت می گیرد.

مقالات مرتبط

استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی خانگی بسیار مهم است.

طراحی باشگاه ورزشی خانگی

1401-05-26

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

طراحی کافه گالری

1401-05-22

11

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

1401-05-19

a

نکات و اصول مهم در طراحی نمایشگاه

1401-05-03

استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی خانگی بسیار مهم است.

طراحی باشگاه ورزشی خانگی

1401-05-26

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

طراحی کافه گالری

1401-05-22

11

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

1401-05-19

a

نکات و اصول مهم در طراحی نمایشگاه

1401-05-03

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید...
نشانی دفترمرکزی:

خيابان دولت، بلوار كاوه،خيابان اخلاقي،خيابان مطهري، پلاك ٦ طبقه ٦ واحد ٣٥

تلفن تماس:
مسیریابی آنلاین
جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید...
با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفترمرکزی:

خيابان دولت، بلوار كاوه،خيابان اخلاقي،خيابان مطهري، پلاك ٦ طبقه ٦ واحد

تلفن تماس:

۰۹۱۲۲۲۱۹۳۱۶ - ۰۹۱۲۵۰۴۰۰۴۶ - 021٢٢٥٦٢٦٦٨

پست الکترونیک:
دسترسی سریع
در شبکه های اجتماعی، با ما همراه باشید...

طراحی و توسعه توسط: ویراکام