موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

طراحی طلا فروشی

در طراحی فضای کسب و کارهای مختلف عوامل متعددی از قبیل نوع فعالیت و محصولات و مخاطب مدنظر قرار می‌گیرند. در طلا فروشی با طلا و جواهر ارزشمند سر و کار داریم. طراحی طلا فروشی نیز همانند طلاهایی که در آن ارائه می‌شوند باید زیبا و خاص باشد. در فضایی مطلوب زیبایی طلا و جواهر بیشتر به چشم می‌آیند. علاوه بر این مخاطبان طلا فروشی‌ها عمد تا بانوان خوش سلیقه و حساس به زیبایی هستند. به همین دلیل کار طراحی فروشگاه‌های طلا فروشی پیچیده بوده و نیاز به تجربه و دانش دارد. طراحی حرفه‌ای فضا تأثیری انکارناپذیر بر جذب و حفظ مشتری‌ها دارد. فروشندگان حرفه‌ای و مجرب به این موضوع توجه وژه‌ای دارند. طراحی حرفه‌ای فروشگاه یکی از دلایل موفقیت این افراد است. در این مقاله قصد داریم بیشتر به موضوع طراحی طلا فروشی بپردازیم.

طراحی طلا فروشی

امنیت در طراحی طلا فروشی

طلا از جمله فلزات ارزشمند و قیمتی است. در زمان‌های گذشته برای خرید و فروش کالاها و اجناس از سکه‌های طلا استفاده می‌کردند. هرچقدر کالا با ارزش‌تر بود برای تهیه آن سکه‌های طلای بیشتر پرداخت می‌شد.

تمام کالاهای تزئینی قیمتی از جنس طلا هستند. به هرحال زیبایی طلا و قیمتی بودن آن وسوسه‌برانگیز است. برای اینکه فروشندگان از تعامل خود با مشتری‌ها بیشترین لذت را ببرند و با خیال راحت طلاهای خود را در معرض دید خریداران قرار دهند، باید به نکات امنیتی در طراحی طلا فروشی دقت کافی داشته باشند.

نکته قابل توجه در طراحی ایمنی طلا فروشی این است که توجه به نکات ایمنی باید با احترام کامل به خریداران باشد. قاب‌های شیشه‌ای و نورپردازی‌های مناسب کمک می‌کند که خریدار نیز دید مناسبی نسبت به اجناس داشته باشد. به این ترتیب براحتی می‌تواند جنس مورد نظر خود را انتخاب کند. این حق خریدار است که امکان دید کامل و انتخاب داشته باشد و البته این حق خریدار نیز است که از اجناس خود به بهترین شکل ممکن محافظت کند. ایجاد تعادل بین این دو موضوع مهم نیاز به طراحی حرفه‌ای دارد.

طراحی طلا فروشی

شیشه‌های ضد سرقت برای ایجاد امنیت بیشتر در طلا فروشی 

با توجه به قیمت بسیار بالای اجناس داخل طلا فروشی موضوع امنیت در طراحی آن مهم است. انتخاب شیشه‌های ضد سرقت در ویترین‌ها از جمله نکات مهم در تأمین امنیت آن است.

شیشه‌های ضد سرقت که در ویترین طلا فروشی‌ها استفاده می‌شوندف چسبندگی بسیار بالایی دارند. در تولید این نوع شیشه‌ها از ماده خاصی به نام PVB استفاده می‌شود. با وارد آمدن ضربه به این نوع شیشه‌ها، گسسته نمی‌شوند، بلکه تنها در محل خود خرد می‌شوند، بدون اینکه از یکدیگر تفکیک شوند.

این نوع شیشه‌ها شامل انواع مختلف می‌شوند. همه انواع استحکام و مقاومت بالایی دارند، اما مقاومت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. هر کدام در برابر تعداد ضربات مشخصی مقاومت دارند. در صورتی که تعداد ضربات وارد شده به شیشه بیشتر از مقاومت آن باشد، به احتمال زیاد از هم گسسته می‌شوند.

برخی نکات مهم در تأمین امنیت بیشتر طلا فروشی

برخی اقدامات ساده ضریب امنیت طلا فروشی را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. برخی از اقدامات عبارتند از:

  • نصب دوربین‌های امنیتی: دوربین‌های امنیتی عامل بازدارنده مهمی در طلا فروشی‌ها به شمار می‌روند. این دوربین‌ها پس از نصب با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری به تلفن همراه و سیستم کامپیوتر مالک متصل می‌شوند. تصاویر ضبط شده به این دستگاه‌ها نیز منتقل شده و از آن‌ها نسخه رونوشت تهیه می‌شود؛
  • دزدگیر: در طراحی طلا فروشی حتم باید دزدگیر نیز در نظر گرفته شود. با توجه به پیشرفته شدن این قبیل سیستم‌ها مختل کردن آن‌ها حتی توسط سارقین حرفه‌ای کاری پیچیده بوده و نیاز به زمانی طولانی دارد؛
  • آژیر خطر: در نظر گرفتن آژیر خطر نیز در طراحی طلا فروشی بسیار ضروری است؛
  • ایمنی ورودی: ورودی طلا فروشی‌ها باید مجهز به سیستم امنیتی پیشرفته باشد.

طراحی ویترین در طلا فروشی

ویترین در طلا فروشی از بخش‌های بسیار مهم آن محسوب می‌شود. ویترین‌ها شامل دو بخش ویترین‌های رو به بیرون و ویترین‌های داخل مغازه می‌شوند.

ویترین‌های رو به بیرون یا همان ویترین‌های جلویی فروشگاه معمولی شامل به‌روزترین اجناس هستند. شیشه‌های ضد ضربه و محکم این بخش از فروشگاه را از فضای بیرون جدا می‌کند. این ویترین‌ها به بخش‌های مختلف برای ارائه گردنبند، انگشتر و سایر اجناس تقسیم شده‌اند.

در ویترین‌های داخل فروشگاه نیز جنس‌های خاص و منتخب قرار داده می‌شوند. به همین دلیل در این ویترین‌ها نیز باید از شیشه‌های ضد ضربه استفاده شود. طراحی ویترین‌های طلا فروشی باید به‌صورت حرفه‌ای و با حساسیت انجام شود.

اهمیت زیبایی در طراحی طلا فروشی

توجه به زیبایی در طراحی فروشگاه طلا فروشی به چند دلیل اهمیت دارد. اول اینکه مخاطبان طلا فروشی بانوان هستند. بانوان روی زیبایی حساسیت خاصی دارند. اگر شما در ایران در زمینه فروش طلا فعالیت می‌کنید، کار برای شما سخت‌تر بوده و باید در طراحی فروشگاه خود بیشتر دقت کنید. بانوان ایرانی به زیبای‌دوستی مشهور هستند. شما نیز باید به این حس زیبایی‌دوستی مخاطبان خود احترام بگذارید.

از این گذشته بر اساس تحقیقات، بسیاری از مشتری‌ها با دیدن زیبایی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها جذب این اماکن می‌شوند.

نورپردازی در طلا فروشی

در نورپردازی طلا فروشی توجه به دو نکته بسیار مهم است:

  • پرهیز از ایجاد خیرگی؛
  • جلوگیری از ایجاد سایه‌های ناخواسته.

انتخاب چراغ برای تأمین نور مورد نیاز در داخل طلا فروشی عمدتاً به ارتفاع سقف فروشگاه بستگی دارد. استفاده از چراغ‌های توکار با زاویه تابش 20 الی 40 درجه برای فروشگاه‌های دارای سقف‌های بلند مناسب است.

در فروشگاه‌های با سقف‌های کوتاه نیز پنل‌های ال ای دی پیشنهاد می‌شوند. این نوع پنل‌ها خیرگی ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل برای فروشگاه‌های با سقف‌های کوتاه بهترین پیشنهاد به شمار می‌روند.

پرهیز از ایجاد سایه روشن، پیوستگی نوری نیز در طراحی نورپردازی فروشگاه طلا فروشی باید مورد توجه قرار گیرد. این پیوستگی جذابیت و زیبایی فضای طلا فروشی را بیشتر می‌کند.

برخی معتقدند که در نورپردازی ویترین‌های طلا فروشی از نور آفتابی استفاده شود. این نور باعث درخشش و جلوه جواهر ارزشمند از قبیل الماس می‌شود؛ اما سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی از قبیل عقیق و فیروزه تحت تأثیر نور آفتابی کمی محو می‌شوند.

استفاده از انواع روشنایی با نور با کیفیت بالا و دمای رنگ مناسب گزینه خوبی برای تأمین نور مورد نیاز و از طرف ایجاد فضایی زیبا است. در حال حاضر محققین در تلاش هستند که لامپ و چراغ LED طراحی کنند که به نور خورشید، نزدیک باشد.

طراحی طلا فروشی

نورپردازی در ویترین و شوباکس طلا فروشی

پیوستگی نوری در روشنایی ویترین‌ها و طبقات نیز بسیار مهم است. در زمان‌های بسیار گذشته و حتی در حال حاضر در برخی فروشگاه‌ها از لامپ‌های فلورسنت برای تأمین روشنایی ویترین‌های طلا فروشی و طبقات آن استفاده می‌شد. این نوع لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های هالوژن دو مزیت عمده دارند. مصرف برق آن‌ها کمتر بوده و نور را به‌صورت یکدست پخش می‌شوند؛ اما استفاده از مهتابی در نورپردازی ویترین‌های طلا فروشی دو عیب عمده داشت. نور زرد این نوع لامپ‌ها به زیبایی نور لامپ‌ها هالوژن و رشته‌ای نبود. از طرف دیگر شاخص نمود رنگ در آن‌ها پایین بود. از این‌رو جواهر جلوه کافی نداشتند.

لامپ‌های ریسه‌ای ال ای دی و چراغ‌های خطی جایگزین مناسبی برای مهتابی‌های فلورسنت هستند. نور این لامپ‌ها کیفیت بالاتری نسبت به لامپ‌های فلورسنت داشته و انعطاف‌پذیری بالاتری در نورپردازی ویترین‌ها دارند.

چراغ‌های ال ای دی توکار در مقایسه با ریسه‌های ال ای دی انعطاف‌پذیری کمتری دارند؛ اما نور آن‌ها کیفیت بالاتری دارد. بهترین انواع ریسه‌ها در بهترین حالت CRI حدود 85 چراغ‌های توکار خطی اکووات CRI بالاتر از 95 دارند.

استفاده از چراغ‌های جایگزین هالوژن برای ویترین‌های داخل دیواری مناسب است. چراغ‌های جایگزین هالوژن اکو وات کیفیت نور فوق‌العاده داشته و به جواهر جلوه خاصی می‌دهند. دمای رنگ ویترین اصلی فروشگاه نباید باعث محو شدن جواهر رنگی شود. شدت کافی نور باعث جلب توجه عابران پیاده و جذب آن‌ها به داخل فروشگاه می‌شود. لامپ‌های AR111 با زاویه تابش 20 درجه که نور را به‌صورت متمرکز به قسمتی خاص می‌تابانند، گزینه خوبی برای ویترین‌های رو به خیابان هستند.

طراحی طلا فروشی

رنگ‌بندی در طراحی طلا فروشی

معمولاً انتخاب رنگ در طلا فروشی موضوعی سلیقه‌ای است؛ اما رنگ‌های لاکچری و کلاسیک که مشتری را تشویق به خرید می‌کند، بهترین گزینه برای طراحی طلا فروشی به شمار می‌روند. به‌طور کلی رنگ‌های سفید، قهوه‌ای و طلایی در طراحی طلا فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ‌های فانتزی از قبیل رنگ صورتی یا رنگ سبز در این نوع فروشگاه‌ها اصلی توصیه نمی‌شود. به هرحال در انتخاب رنگ سقف، دیوار، کف و ویترین‌های طلا فروشی باید حساس بود. کفپوش‌های چوبی نیز نمایی لاکچری و جذاب به فضا می‌دهند.

رنگ مورد استفاده در طراحی نباید جلا و زرق و برق جواهر را تحت پوشش قرار دارد. باید از رنگ‌هایی استفاده شود که در کنار آن‌ها طلاها در چشم مشتری برجسته شوند. رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای این ویژگی را دارند؛ اما ممکن است سلیقه فرد طوری باشد که رنگ‌های روشن را برای استفاده در طراحی ترجیح دهد. به هرحال افراط در استفاده از رنگ‌های روشن از قبیل سفید و نقره‌ای در طراحی طلا فروشی توصیه نمی‌شود.  

متریال مورد استفاده در طراحی طلا فروشی

در طراحی فروشگاه‌های طلا فروشی از متریال لوکس و گران‌قیمت استفاده می‌شود. در طراحی کفپوش طلا فروشی از سنگ، چوب، سرامیک، کفپوش و پارکت استفاده می‌شود. هر کدام از این متریال ویژگی‌های خاص خود را دارند. چوب متریالی کلاسیک و زنده است که به فضا شادابی خاصی می‌بخشد. سنگ متریال لوکس به شمار می‌رود که باعث ایجاد نمایی خاص می‌شود. سنگ در کف، دیوار، سقف و دکور مورد استفاده قرار می‌گیرد؛

استفاده از کاغذ رنگی‌های مدرن و زیبا در طراحی دیوار طلا فروشی نیز ایده بسیار خوبی است.

طراحی طلا فروشی

فضای برای نشستن و میزهای نمایش طلا در نظر گرفته شود

در صورتی که در طلا فروشی فضای کافی در اختیار باشد، فضایی برای نشستن مشتری و میز نمایش طلا نیز در نظر گرفته شود. در این صورت مشتری این امکان را دارد که بنشیند و با دقت و حوصله به پیشنهادهای فروشنده و انتخاب خود فکر کند. در این قبیل محیط‌ها مشتری احساس می‌کند که فروشنده علاوه بر فروش خود برای مشتری نیز احترام قائل است. به همین دلیل به فروشنده اعتماد می‌کند.  

 کلام پایانی

زیبایی و امنیت در طراحی طلا فروشی اهمیت خاصی دارند. کاربرد شیشه‌های ضد سرقت در ویترین‌ها و ورودی، دوربین‌های امنیتی و مدار بسته و آژیر در افزایش امنیت تأثیر زیادی دارد. سیستم‌های امنیتی در ورودی‌ها نیز حتم باید در نظر گرفته شوند.

نورپردازی نیز تأثیر بسیار زیادی در نما و جلوه جواهر داخل ویترین‌ها دارد. رنگ‌های سفید، طلایی، نقره‌ای و قهوه‌ای از جمله رنگ‌هایی هستند که عمدتاً در طراحی طلا فروشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس متریال مورد استفاده نیز عمدتاً سنگ، چوب، کفپوش، پارکت و سرامیک است. به هرحال در طراحی طلا فروشی توجه به زیبایی و امنیت دو نکته بسیار مهم بوده که باید در نظر گرفته شوند.

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *