موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

طراحی مجتمع مسکونی ؛ نمونه های موردی 

طراحی مجتمع مسکونی حمایتی در مرکز شهر لس آنجلس با کانتینر  

طراحی مجتمع مسکونی

نویسنده: شین رینر روث

طراحی مجتمع مسکونی Hilda L. Solis Care First Village (HSCFV)  ، یک پروژه مسکن موقت در مقیاس بزرگ که طیف وسیعی از امکانات رفاهی را برای افراد بدون مسکن و کسانی که در حال گذار هستند ارائه می دهد ، اخیراً در مرکز شهر لس آنجلس افتتاح شد.

هیلدا ال سولیس ، شهرستان لس آنجلس ، می گوید: “آنچه قرار بود محلی برای ساخت زندان مرکزی جدید مردان باشد ، در طراحی مجتمع مسکونی اکنون به عنوان فضایی امن برای رفع نیازهای مسکن ، بهداشت روانی و رفتاری ساکنان ما که بی خانمان هستند ، عمل می کند.” سرپرستی که پروژه طراحی مجتمع مسکونی را در سپتامبر سال گذشته آغاز کرد ، در بیانیه ای رسمی گفت. “من به آنچه که ما توانسته ایم انجام دهیم افتخار می کنم ، و این تصور مجدد شهرستان لس آنجلس با گام هایی در جهت تعهد ما در جهت تحقق اولین مدل مراقبت ، آخرین زندان است.”

سولیس با همکاری بخش خدمات عمومی شهرستان لس آنجلس ، برناردز ، یک شرکت مدیریت ساختمانی متعلق به کارکنان محلی را به عنوان سازنده HSCFV و شرکت محلی NAC Architecture به عنوان طراح اصلی پروژه طراحی مجتمع مسکونی مذکور انتخاب کرد. این محوطه مسکن برای طیف وسیعی از خدمات برای مردم بدون شهر در چهار هکتار پارکینگ قبلی در نزدیکی ایستگاه یونیون ، بزرگترین قطب حمل و نقل عمومی شهر ، فراهم می کند. دو ساختمان اصلی در محوطه دانشگاه هریک شامل 132 واحد مسکن دائمی است ، هر واحد دارای حمام خصوصی است ، برخلاف سبک دو طبقه ای که بیشتر در پروژه های مشابه اخیر مشاهده می شود ، و دارای سیستم های گرمایش و تهویه فردی به عنوان یک اتاق است. به منظور کاهش انتشار COVID در محل. چندین تریلر در سراسر سایت برای مسکن موقت در نظر گرفته شده است ، در حالی که یک ساختمان اداری چندین خدمات مسکونی مانند غذاخوری و لباسشویی و همچنین دفاتر خدمات پشتیبانی شامل مدیریت و مشاوره موارد را متمرکز می کند. فضای بین ساختمانها با امکاناتی برای پارک سگ ها محوطه سازی شده است ، زیرا بسیاری از ساکنان احتمال دارد حیوانات خانگی خود را بیاورند.

طراحی مجتمع مسکونی حمایتی در مرکز شهر لس آنجلس با کانتینر

مایک فاندربرگ ، نایب رئیس برناردز در مورد طراحی مجتمع مسکونی  مذکور توضیح داد: “این پروژه ، به نظر من ، نشان می دهد که نیازهای بیشتر مردم ما فراتر از تفکرات سنتی در مورد زیرساخت ها است.” “مسکن عمومی برای آن دسته از افراد بدون خانه در خیابان های ما ، همراه با تمرکز طولانی مدت بر خدمات جانبی-مانند مراقبت های بهداشتی روانی و رفتاری ، که شامل تغییر مسیر واقعی جمعیت فزاینده افرادی است که بی خانمانی را تجربه می کنند-مدت ها وجود ندارد و بسیار مورد نیاز است. پروژه های زیربنایی برای دوران مدرن ما. “

طراحی مجتمع مسکونی  HSCFV فراتر از این واقعیت که اکنون این مرکز برای تعدادی از خدمات اجتماعی ارزشمند به جمعیت غیر مسکون شهر است ، از نظر کارآمدی قابل توجهی که در ساخت آن ایجاد شده است ، جدید است. با صرف هزینه 86000 دلار برای هر تخت دائمی ، کار در سایت در 11 اکتبر سال گذشته آغاز شد و کمتر از پنج ماه به طول انجامید. یک جدول زمانی ساخت و ساز تقریباً بی سابقه در تاریخ پروژه های مسکن در این مقیاس در لس آنجلس. این ارقام از طریق تبدیل کانتینر های حمل و نقل به واحدهای مدولار پیش ساخته به عنوان پوشش اولیه ساختمان برای واحدهای مسکونی دائمی امکان پذیر شد. برناردز با VESTA Modular ، یک پیمانکار عمومی مدولار با خدمات کامل با دفاتر در سراسر کشور ، قراردادی فرعی را در دستور کار خود قرار داد تا 66 کانتینر حمل و نقل را به واحدهای مسکونی دائمی قبل از چیدمان آنها در محل تقسیم کند ، جایی که نمای نارنجی روشن آنها بعداً توسط راهروها و راه پله های ترد سفید نرم می شود. که آنها را احاطه کرده است بقیه روستا شامل واحدهای مدولار پیش ساخته و واحدهای سیار است که برای برآوردن خواسته های خاص سایت طراحی شده اند.

با کاهش هزینه اولیه پروژه طراحی مجتمع مسکونی   از 57 میلیون دلار به 48 میلیون دلار – 3 میلیون دلار کمتر از کل مبلغی که از طریق بودجه فدرال برای مقابله با کرونا به پروژه از طریق قانون  CARES به پروژه اختصاص داده شد – استفاده موفقیت آمیز از ظروف حمل و نقل و دیگر سازه های پیش ساخته در هیلدا ال. Solis Care First Village نشان می دهد که این تکنیک ساختمان ممکن است بیشتر در پروژه های مسکن ارزان قیمت آینده در سراسر کشور دیده شود.

برای مشاهده مقاله طراحی مجموعه گردشگری؛ نمونه های واقعی  که توضیح کاملی در رابطه با طراحی مجموعه گردشگری ODISEO / CLAVEL ARQUITECTOS و طراحی مجموعه گردشگری ALBEIDA / SALGADO E LIÑARES ARQUITECTOS می توانید روی نامش کلیک کنید.

طراحی مجتمع مسکونی   Corazón de Tierra / P11 Arquitectos 

طراحی مجتمع مسکونی ؛ نمونه های موردی

توضیحات متن توسط معماران ارائه شده است. Corazón de Tierra یک مجتمع چند خانواده است که شامل 54 واحد مسکونی است. این پروژه طراحی مجتمع مسکونی   به دلیل تقاضای زیاد و نیاز فعلی به مسکن در ایالت آغاز شده است. این سایت در شمال شهر مریدا در ایالت یوکاتان ، در گوشه ای به شکل مستطیل شکل و رو به جنوب-شمال ، با مساحت 4700 متر مربع واقع شده است.

این ایده از تکه تکه شدن حجم زیادی به قطعات کوچکتر و در نتیجه چهار عنصر مختلف که در آن طراحی مجتمع مسکونی   توسعه یافته است ، متولد شد. دسترسی ، گردش مرکزی و منطقه اجتماعی مجموعه در “شکاف” ایجاد شده بین این حجم ها ایجاد می شود. به این ترتیب ، دو محور ترکیبی پدید می آید ، یکی عرضی که دسترسی را قاب می کند ، که به فضای مرکزی منتهی می شود و با منطقه اجتماعی خاتمه می یابد. طول طولی توسط دیواری ساخته شده با سنگ محلی محدود شده و به طور کامل از فضای مرکزی عبور می کند و امکان ارتباط بصری با نمای بیرونی را به عنوان یک عنصر پیوندی ایجاد می کند.

در طراحی مجتمع مسکونی   از طریق شکاف هایی که بین حجم ها ظاهر می شود ، نسیم هایی را که از شمال و شرق می آیند ، به قصد استفاده از بادهای غالب منطقه ، می گیریم. همه فضاها جهت راحتی بیشتر آب و هوایی از شمال به جنوب جهت گیری می کنند و در مکانهایی گرم مانند شهر مریدا ضروری است.

حفره ها و توده های نما جلوه ای از نورها و سایه ها را در طراحی مجتمع مسکونی    ایجاد می کند که در طول روز تغییر می کند و به ساختمان ریتم ، حرکت و شخصیت می بخشد.

ما از مصالح موجود در منطقه مانند چوکوم و سنگ استفاده در طراحی مجتمع مسکونی   می کنیم تا هویت خود را به مجموعه بدهیم و به دلیل دوام بالا و ویژگی های نگهداری کم آن. برای ساختمانهای مسکونی ، مخلوطی از چوکوم با خاک رس قرمز (کانکاب) و در فضاهای عمومی ، چوکوم طبیعی پیشنهاد شده است. به طور مشابه ، سنگ دال (محصول حفاری محل) برای تأکید بر حجمی است که به صورت مکانی به منطقه گردش اصلی مجموعه می پیوندد.

سوالات : 
  • کدام عوامل بر طراحی یک مجموعه مسکونی  تاثیر بیشتری دارند ؟
  • کدامیک از بسترها در طراحی مجموعه های مسکونی بیشتر مورد توجه واقع می شوند ؟
  • اگر کارفرما بودید کدامیک ار نمونه های موردی مطرح شده را در طراحی مجموعه مسکونی خود لحاظ میکردید ؟
  • یک مجموعه مسکونی ایده آل چه امکاناتی دارد ؟

ترجمه و گردآوری :

 استودیو معماری شماره 4

منبع :

آرک دیلی | طراحی مجتمع مسکونی ؛ نمونه های موردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *