طراحی کافه گالری

درباره ما

افتخارات

پروژه ها

دانشنامه

تماس

پیشنهاد هایی برای شما

جهت مشاهده پروژه های اجرا شده، روی تصاویر کلیک کنید.

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:

8 دقیقه

تاریخ انتشار:

1401-05-22

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

زمان مورد نیاز مطالعه:

8 دقیقه

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

به این مقاله امتیاز دهید

طراحی کافه گالری

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

فهرست مطالب

فضای کافه با تلفیق رنگ، نور، اشیا هنری، موسیقی، نقاشی و غیره حس خوشایندی را به افراد منتقل می‌کند. طراحی کافه گالری نیز به‌گونه‌ای انجام می‌شود که تمامی عناصر هنر خود را در ترکیب با یکدیگر نشان می‌دهند. تجهیزات به کار برده شده در دکوراسیون داخلی این نوع کافه‌ها مخاطب را به سمت ادراک هنر می‌کشاند و ساعاتی لذت بخش را برای او به ارمغان می‌آورد که فارغ از تمامی مشغله‌ها، اندکی زندگی کند.

در دکوراسیون داخلی کافه گالری با توجه به هدف طراحی، اشیا متفاوتی به کار می‌روند که ممکن است تداعی‌کننده یک نوع هنر خاص یا یک کلکسیون تاریخی باشند. برای آشنایی با اصول طراحی این نوع کافه‌ها و فاکتورهای مهم در طراحی با ما همراه باشید.

فاکتورهای اصلی در طراحی کافه گالری

کافه‌ها محل سرو انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد هستند و برای گذراندن اوقات فراغت افراد طراحی می‌شوند. کافه گالری به‌ دلیل ویژگی‌های ظاهری خود با سایر کافه‌ها تفاوت‌های اساسی دارد.

این فضا همانطور که از نام آن مشخص است، به‌صورت گالری طراحی می‌شود که نگاه بیننده را به خود جذب کند و خاطره‌ای دلنشین را برای او رقم بزند. از این رو در طراحی آن از انواع عناصر معماری و هنری در ترکیب با یکدیگر استفاده می‌شود.

دکوراسیون داخلی کافه گالری و نحوه چیدمان آن به افرادی که به دنبال جذب مشتری بیشتر هستند، بسیار کمک می‌کند. در طراحی این کافه‌ها باید پنج فاکتور اصلی زیر را در نظر گرفت:

  • مشخص کردن سبک یا تم کلی فضای داخلی و خارجی کافه متناسب با نیازها و خواسته‌های کارفرما
  • توجه به نورپردازی‌ها و قرار دادن منبع نور در فضای مناسب
  • استفاده از لوازم و مبلمان شیک و مدرن متناسب با سبک یا تم کلی کافه
  • رنگ مناسب دیوارها، لوازم، سقف و غیره در طراحی کافه گالری
  • چیدمان مبلمان و سایر تجهیزات موجود در فضای داخلی کافه
  • مشخص کردن نقطه عطف کافه مانند طراحی بسیار خاص کانتر بار

 

 

فاکتورهای اصلی در طراحی کافه گالری چیست؟

فاکتورهای اصلی در طراحی کافه گالری چیست؟

تاثیر سبک معماری یا طراحی در طراحی کافه

کافه گالری نوعی فضای هنری است که علاوه بر سرو نوشیدنی و خوراکی در آن محیط، برای تبادل هنرهای متفاوت طراحی می‌شود. از این رو قبل از هر چیز باید سبک معماری مورد نظر و هدف از طراحی آن را مشخص کرد.

این کافه‌ها ممکن است برای نشان دادن تابلوهای هنری، اشیای قدیمی، هنرهای دستی و غیره طراحی شوند. از این رو انتخاب تم کلی کافه تأثیر بسزایی در انتقال مفاهیم هنری آن می‌گذارد.

 

نقش نورپردازی در طراحی کافه

نورها به دو صورت طبیعی و مصنوعی در طراحی کافه گالری به کار می‌روند. نورپردازی از جمله ضروری‌ترین فاکتورهایی است که محیط داخلی کافه را روشن، دلنواز و خاص جلوه می‌دهد. استفاده از نورهای تاکیدی در فضا یا روی اشیایی خاص، نگاه‌ها را به سمت آن منعکس می‌کند.

نورها انتقال‌دهنده احساسات متفاوت در افراد هستند و امکان جذب مشتری را افزایش می‌دهند. نورهای طبیعی نیز حس زندگی و نشاط را در فضای کافه ایجاد می‌کنند و موجب دید بصری بهتر افراد در این فضا می‌شوند.

استفاده از لوازمی همچون آینه در جذب و پخش نور بسیار مؤثر است؛ علاوه بر آن روشنایی محیط، ابعاد و جذابیت آن را چندین برابر جلوه می‌دهد. در طراحی کافه به‌ صورت گالری، نورهای تاکیدی با چراغ‌های آویز بهترین گزینه برای جلب توجه مشتری هستند. زیرا بدین طریق آثار هنری موجود در گالری این نوع کافه‌ها راحت‌تر قابل تماشا است.

انتخاب مبلمان و تجهیزات متناسب با تم کلی کافه گالری

صندلی‌ها و مبلمان داخل کافه گالری باید به‌گونه‌ای باشند که با سبک معماری آن فضا تلفیق شوند و هارمونی مناسبی را ایجاد کنند. در غیر این صورت نه تنها جذابیت ظاهری آن فضا از بین می‌رود، بلکه مشتریان در آن محیط نیز احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند. مبلمان در طراحی کافه گالری باید به‌ گونه‌ای باشد که افراد با نشستن روی آن‌ها احساس راحتی کنند.

انتخاب مبلمان مناسب در طراحی کافه گالری به فضای شما جان می‌بخشد.

انتخاب مبلمان مناسب در طراحی کافه گالری به فضای شما جان می‌بخشد.

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

میزهای نیز باید در ابعاد و اندازه استاندارد و متناسب با مبلمان طراحی شوند و در حین سرو غذا یا نوشیدنی مشکلی برای مشتری به وجود نیاورند. سایر تجهیزات دیگر در این فضا شامل: تابلوها، اشیا عتیقه و قدیمی، تجهیزات هنری و غیره هستند که حس هنر را در فضا انتقال دهند و به جذابیت کافه کمک کنند.

تناسب رنگ‌بندی دیوارها و لوازم به کار برده شده در فضا

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در زمان طراحی کافه به آن توجه کرد، تناسب رنگ بندی دیوارها با کلیه تجهیزات به کار رفته در دکوراسیون داخلی آن فضا است. رنگ دیوارهای کافه باید به ‌گونه‌ای انتخاب شود که با تم کلی آن هماهنگی لازم را داشته باشد. البته انتخاب رنگ سلیقه‌ای است، ولی باید در چارچوب اصول طراحی کافه گالری قرار گیرد.

رنگ‌های آرامش بخش و دارک بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی این فضاها به شمار می‌روند. رعایت تنالیته رنگی در طراحی این فضاها موجب بزرگ نشان دادن آن فضا و جذابیت ظاهری آن می‌شود. همچنین دید بصری بسیار خیره‌کننده ای برای مخاطب به وجود می‌آورد.

نظم بخشیدن به فضا با چیدمان صحیح و اصولی

کافه‌ها باید محل آرامش مشتریان باشند. از این رو یکی از اصلی‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی کافه گالری‌ها که موجب رضایت مشتری می‌شود، نظم حاکم بر فضا است. چیدمان صحیح مبلمان، میز و رعایت فاصله استاندارد بین آن‌ها از جمله عواملی است که در طراحی این نوع از کافه‌ها اهمیت دارد. زیرا ایجاد محیطی دنج با رعایت حریم خصوصی به جلب رضایت مشتری کمک بسیاری می‌کند.

نظم و چینش چه در کافه چه در رستوران ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

نظم و چینش چه در کافه و چه در رستوران ها مانند پروژه رستوران لامنسا تاثیر بسیار زیادی در جذب افراد دارد.|(پروژه رستوران لامنسا- گروه معماری 4)

استفاده از عناصر جذاب در طراحی کانتر کافه

کانتر به ‌عنوان اصلی‌ترین بخش کافه گالری به شمار می‌رود. زیرا مشتری در نگاه اول جذب آن می‌شود. برای طراحی کانتر کافه گالری باید از عناصر جذاب نظیر: لامپ‌های آویز، مبلمان منحصر به فرد، قفسه‌های نظم‌دهنده، گلدان‌های گل و غیره استفاده کرد. این عناصر با رنگ، متریال و نورپردازی خاص بیشتر خود را نشان می‌دهند.

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

در استودیو معماری ۴ مجموعه‌ای بی نظیر از طراحان و مجریان طراحی داخلی و خارجی در سبک‌های متفاوت معماری به فعالیت مشغول هستند. این مجموعه معتبر با سال‌ها تجربه در زمینه معماری و طراحی فضاهای متنوع در راستای ایجاد فضاهایی خلاقانه و مطابق با سلیقه کارفرما گام بزرگی برداشته است.

برای آشنایی بیشتر با نوع کار و نمونه‌های اجرا شده توسط این گروه به وب سایت استودیو معماری ۴ مراجعه کنید و در صورت تمایل جواب سوالات خود را به‌ طور رایگان از کارشناسان آنلاین در این استودیو جویا شوید.

در نتیجه

طراحی کافه گالری باید با توجه به اصول و قواعد مشخصی انجام شود. به ‌دلیل ذات بی انتهای هنر و برای جلوگیری از ایجاد هرج و مرج در فضای کافه گالری، باید از سبک خاصی در طراحی آن استفاده کرد. سبک طراحی باید از طریق رنگ‌بندی مناسب، نورپردازی حرفه‌ای، تجهیزات و اشیا هنری موجود در فضا، نوع و نحوه چیدمان مبلمان و غیره قابل رویت باشد.

طراحی فضای خارجی این کافه نیز باید به‌ گونه‌ای صورت گیرد که کانسپت یا ایده اصلی آن در نگاه اول به مخاطب القا شود. با رعایت تمامی جزئیات طراحی، فضایی هنری با سبک متفاوت و بسیار جذاب در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد که خاطره‌ای دل انگیز را برای آنان به ثبت می‌رساند.

سوالات متداول

مهم‌ترین رکن اصلی در طراحی توجه به ابعاد فضا است. چیدمان این کافه باید به‌ گونه‌ای باشد که فضای کافی برای رفت و آمد مشتریان در اختیار آنان قرار گیرد.
طراحی این کافه با استفاده از المان‌هایی نظیر: آلات موسیقی، تابلوهای نقاشی، گلدان، پوسترها، لوازم دکوراتیو و غیره قابل انجام است.
از آنجایی که این کافه برای انتقال مفهوم هنرهای متفاوت طراحی می‌شود، متریال به کار برده شده در آن باید حس گرم و دوستانه‌ای را در فضا ایجاد کند. عموماً استفاده از متریال چوب در کنار سنگ و شیشه انتقال‌دهنده حس هنری است.
از آنجایی که بار به ‌عنوان نقطه عطف هر نوع کافه‌ای شناخته می‌شود، باید در طراحی آن به رنگ، متریال، نورپردازی، مبلمان و تجهیزات موجود روی کانتر توجه ویژه‌ای داشت.

مقالات مرتبط

استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی خانگی بسیار مهم است.

طراحی باشگاه ورزشی خانگی

1401-05-26

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

طراحی کافه گالری

1401-05-22

11

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

1401-05-19

a

نکات و اصول مهم در طراحی نمایشگاه

1401-05-03

استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی خانگی بسیار مهم است.

طراحی باشگاه ورزشی خانگی

1401-05-26

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

طراحی کافه گالری

1401-05-22

11

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

1401-05-19

a

نکات و اصول مهم در طراحی نمایشگاه

1401-05-03

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید...
نشانی دفترمرکزی:

خيابان دولت، بلوار كاوه،خيابان اخلاقي،خيابان مطهري، پلاك ٦ طبقه ٦ واحد ٣٥

تلفن تماس:
مسیریابی آنلاین
جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید...
با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفترمرکزی:

خيابان دولت، بلوار كاوه،خيابان اخلاقي،خيابان مطهري، پلاك ٦ طبقه ٦ واحد

تلفن تماس:

۰۹۱۲۲۲۱۹۳۱۶ - ۰۹۱۲۵۰۴۰۰۴۶ - 021٢٢٥٦٢٦٦٨

پست الکترونیک:
دسترسی سریع
در شبکه های اجتماعی، با ما همراه باشید...

طراحی و توسعه توسط: ویراکام