موقعیت فعلی شما:

اهمیت طراحی نما : وقتی دیوارها به سخن می آیند و دروغ میگویند.

دیوارها نمی توانند صحبت کنند. حداقل الان نه. این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند دروغ بگویند. همانطور که ArchDaily اخیراً درباره ی اهمیت طراحی نما گزارش داد ، روند رو به رشد شهری ای در حال ظهور است که کل ساختمان تاریخی جدا از نمای خارجی تخریب می شود ، و ساختمان جدیدی در پشت آن ساخته می شود. این روش یک نام دارد. “چهره پردازی” در حالی که عمل ساخت یک سازه جدید در پشت یک نمای تاریخی ممکن است در بهترین حالت “نوع دوستی” یا در بدترین حالت “پیش پا افتاده” به نظر می رسد ، نماگرایی یا همان میزان اهمیت به طراحی نما بینشی از نیروهای سیاسی و بازار پول محور را در شکل دادن شهرهای ما ارائه می دهد.
اهمیت طراحی نما

در مقاله ای با عنوان “اخلاق نماگرایانه” که در رابطه با طراحی نما بود ، دبیر سابق گروه گرجستان ، رابرت بارگری ، می نویسد “نماگرایی” که به معنای معمول آن که درک می شود؛ شامل حفظ نمای یک ساختمان (معمولاً تاریخی) است که به نظر می رسد دارای برخی از معماری یا ارزش فرهنگی دیگر و ساختمان پشت سر آن. ” معروف ترین ، اما به هیچ وجه بارزترین نمونه ، کاخ سفید در واشنگتن دی سی است که کل فضای داخلی آن در سال ۱۹۴۸ پشت نمای اصلی ۱۸۰۰ بازسازی شد. در سال ۲۰۱۳ ، این تکنیک هنگامی که به بلوک محل اقامت دانشجویی در لندن جام طراحی Carbuncle Building Design برای بدترین ساختمان سال اعطا شد ، مورد توجه قرار گرفت ، بخشی از آن به دلیل روابط ناآرام بین نمای انبار متعلق به قرن نوزدهم و صفحه جدید خاکستری بود روکش فلزی که از آن پشتیبانی می کند در یک نگاه گذرا ، توجیهات قابل درک برای ایده نماگرایی وجود دارد. برای مثال ، اگر کل ساختمان تاریخی قابل تعمیر نباشد ، ممکن است یک روش منطقی برای حفظ شخصیت تاریخی یک خیابان باشد. اگر با حساسیت اجرا شود ، می تواند بیانگر جایگزینی از تاریخ باشد ، با حرکاتی معاصر که با دقت در نظر گرفته شده اند و می توانند داستانی از چگونگی پیدایش ساختار اصلی و چگونگی وجود آن را بیان کنند. همچنین می تواند به عنوان راهی برای به روزرسانی ساختارها در هسته های شهری تاریخی به استانداردهای دستیابی مدرن ، آتش سوزی و محیطی ، ارائه محیط داخلی راحت تر به مجموعه متنوع تری از کاربران ، معذور باشد. متأسفانه انتظار نماگرایی از واقعیت دور است. اما اهمیت طراحی نما یا همان به اصطلاح نماگرایی ، همانطور که در لندن و جاهای دیگر دیده می شود ، یک ازدواج حرص و طمع به رهبری توسعه دهنده و وضوح معماری ضعیف است.

 
اهمیت طراحی نما
 

نماگرایی

نماگرایی امروزه اغلب به عنوان یک تاکتیک برای توسعه دهندگان استفاده می شود تا سود حاصل از میراث ساخته شده را افزایش دهند. با افزایش قیمت زمین در شهرها ، توسعه دهندگان از ارزش سرکوب شده یک قطعه اشغال شده توسط یک ساختمان متروکه تاریخی با وضعیت فهرست میراث استفاده می کنند و چشم انداز تخریب آن را محدود می کنند. با نادیده گرفتن مفاهیم اصالت یا استفاده مجدد تطبیقی ، توسعه دهنده درگیر یک نبرد طولانی و اغلب موفقیت آمیز با مقامات برنامه ریزی و متخصصان حفاظت از محیط زیست می شود و در پایان با “افتخار توخالی” واقعی مردم برای نجات از نما و لقمه های شخصیت ، از یک ساختار موجود در همین حال ، بازدارنده یک بار برای توسعه دهنده ، ستاره اصلی نمایش می شود ، در حالی که آژانسهای املاک و مستغلات و تیم های بازاریابی “انعکاس تاریخ” را در انتظار خریداران و مستاجرهای احتمالی جشن می گیرند.

 
نماگرایی
 

نیروهای مالی و قانونی که در پس نماگرایی نهفته اند ، هرچند سوال برانگیز باشد ، دلیل توجه منفی نماگرایی  نیست. بارزترین مسئله در اهمیت به طراحی نما ، پاسخهای ارزان قیمت ، غیر الهام بخش و متوسط تولید شده توسط معماران طراحی نما جایگزین معاصر است. تیم های طراحی که ظاهراً در میانه راه بین ایجاد یک ساختار آینده نگر در زمان خود و جایگزینی رو به عقب اما وفادارانه آنچه در گذشته وجود داشته است ، موفق نشده اند ، چیزی را ایجاد می کنند که یک مقاله بررسی معماری یک بار به عنوان “منفعل-تهاجمی ساختارها – ترکیبی ناخوشایند از اهداف متضاد که فریاد می زنند “ببین چه کاری من را مجبور کردی انجام دهم!” در کینه تلخ رنج آور. ” بیش از هر چیز ، این معماری و بازی با طراحی نما به عنوان تئاتر است!

 
نمادگرایی
 

گرچه چنین انتقادهایی خالی از لطف نیست ، اما می توان با تیم طراحی نما همدردی کرد. در دانشکده های معماری در رابطه با نماگرایی و اهمیت طراحی نما ، به ما آموزش داده می شود که فرم عملکرد را دنبال می کند. به ما آموخته اند که از داخل به بیرون طراحی کنیم که نمای بیرونی ساختمان بیان کننده فضای داخلی آن است و بالعکس. وقتی رابطه همزیستی بین فضای داخلی و خارجی ساختمان به خطر بیفتد و پیوند پیچیده ای لازم باشد ، طراحان با نتایج گیج ، بی نظم و شاخ کفش خود را در قلمرو نامشخص می یابند. این بهانه فقط تا اینجا می تواند پیش برود. از این گذشته ، همان آموزشی که به ما آموخت از درون به بیرون طراحی کنیم همچنین به ما یاد داد که با خلاقیت پیش برویم و بدون هیچ حرفی برای بیان ، بیرون از چارچوب فکر کنیم.

 
نماگرایی و اهمیت طراحی نما
 

اگرچه کنار گذاشتن نماگرایی به عنوان نمودی از طمع مالی قرن بیست و یکم راحت است ، اما ریشه های آن عمیق تر در تاریخ معماری است و بیشتر از آنچه تصور می شود جریان اصلی است. همانطور که رابرت بارجری گروه جورجیایی توضیح می دهد ، گرجی ها معمولاً بیشتر بر نماها تأکید می کنند در حالی که از ساختار داخلی غافل می شوند ، گاهی اوقات با اصلاح یا بازسازی نمای ، متناسب با سبک مرسوم آن روز هستند. با انتقال به قرن بعد ، ما دیدیم که نمای قرن ۱۸ کاخ باکینگهام در یک “کلاسیک گرایی خشک اوایل قرن ۲۰” تغییر شکل داده است. حتی کلیسای جامع نمادین سنت پریس کریستوفر رن شامل یک تمرین آشکار نماگرایی است ، و تکیه گاه های پر زرق و برق پرواز از ساختمان پشتیبانی می کنند که توسط یک دیوار جانبی بی نیاز در بالای راهروها پوشانده شده است.

در حقیقت ، بسیاری از معماری امروز را می توان با یک تفسیر به عنوان نماگرایی طبقه بندی کرد. نفوذ شدید والتر گروپیوس و دیگر پیشگامان اولیه مدرنیست ، که نماها را از سازه ها جدا کردند و دیوار پرده را به دنیا آوردند ، جدایی بین فضای داخلی و خارجی یک ساختمان را ادامه داد. اگرچه انتقاد از عمل ساخت یک سازه بیگانه در پشت یک نمای مستقر راحت است ، می توان از منطق مشابهی برای استدلال در برابر قرار دادن یک نمای عمومی و پیش ساخته در یک صفحه داخلی از پیش تعریف شده ، با هم افزایی یا وابستگی اندک بین این دو استفاده کرد.

 
استودیو شماره 4
 

اگرچه ممکن است مسائل مربوط به نماگرایی بیش از وجود مفهومی آن در اجرای آن باشد ، اما یک راه دیگر برای پرداختن به این روند نگران کننده وجود دارد. به جای اینکه بناهای تاریخی را به دیوارهای برهنه آنها بچسبانیم و یک جایگزین گیج کننده و گیج کننده ایجاد کنیم ، می توانیم بیشتر و نه کمتر از ساختار موجود را حفظ کنیم. این بناهای قدیمی ، که از نظر ما ارزش فرهنگی یا معماری دارند ، عمیق نیستند. داستان ها ، تاریخ ها و دلخوشی های معماری آنها درب منزل باقی نمی ماند و همچنین پتانسیل آنها برای ادامه زندگی شهری مدرن نیست. متأسفانه ، روند فعلی نماگرایی نشان می دهد که شهرها و کسانی که بودجه گسترش آنها را می دهند ، سود را بالاتر از مردم قرار می دهند.

 
اهمیت طراحی نما
 

در آخر ، درست است که دیوارها و طراحی نما ها نمی توانند صحبت کنند ولی پول مطمئناً می تواند.

 

منبع :

آرک دیلی | اهمیت طراحی نما : وقتی دیوارها به سخن می آیند و دروغ میگویند.

ترجمه و گردآوری :

استودیو معماری شماره چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *