موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

طراحی فضای داخلی آپارتمان با آجر: 5 نمونه فضای گرم روستیک

هیچ ماده ای متنوع و بی انتها تر از آجر وجود ندارد – که بتوان آن را به عنوان یک ماده اصلی در معماری باستان و مدرن مشاهده کرد. در بسیاری از موارد ، جدا کردن دیوار خشک در طراحی فضای داخلی آپارتمان یک ساختمان تاریخی می تواند دیوارهای آجری زیبایی را به نمایش بگذارد ، که بافت ، گرما و شخصیت زیادی را به فضای زندگی وارد می کند. این شکل چه خام و چه رنگی باقی بماند ، طیف وسیعی از سبک ها از روستیک تا صنعتی را به خود اختصاص می دهد.
۵ پروژه زیر نمونه ای از چگونگی استفاده از آجر در طراحی فضای داخلی آپارتمان را نشان می دهند و همینطور اینکه می توان برانگیخته شدن لحظات ظهور بافت در یک فضای آپارتمانی را بیان کرد.

عملکرد و زیبایی شناسی: نمونه هایی از سیستم های سقف در طراحی داخلی
 
طراحی فضای داخلی آپارتمان

دفتری در Marvila / RA + TR Arquitectos

در سال 2017 ، RA + TR Arquitectos مداخله خود را در یک ساختمان دو طبقه آغاز کرد که طبقه همکف آن انبار شراب سابق بود و طبقه فوقانی شامل دو آپارتمان بود. وضعیت پیشرفته فرسودگی ساختار موجود ، طراحی فضای داخلی آپارتمان ، تخریب کامل فضای داخلی و سقف را ضروری می کند.
در بازسازی و طراحی فضای داخلی آپارتمان ، سقف قبلی و کف تقسیم شده باقی مانده است اما یک ساختار متفاوت به آنها داده شده است (تیرهای چوبی در سقف) که باعث می شود فضای زیر سقف آزاد شود و یک کف بتونی اضافه شود تا دو طبقه جدا شود.

در طراحی فضای داخلی آپارتمان ، استفاده کامل از فضای خالی از سقف و از بین بردن دیوارهای جدا کننده در طبقه اول – به استثنای اتاق های خواب ، اتاق لباسشویی و دو حمام – یک طبقه میانسرا فراهم می کند ، که برای لحظاتی از باز بودن از طریق آن می توان به پایین نگاه کرد و مشاهده کرد آجر و ساختار اصلی فضا.
طبقه همکف جادار بود و انتخاب مواد تضمین کننده تداوم آنچه قبل از مداخله وجود داشته است (ملات آهک ، چوب ، کاشی های هیدرولیکی) ، علاوه بر ایجاد محیط خاص از طریق بافت های منحصر به فرد آنها (آهن ، آجر ، چوب) که بیانگر گذشته صنعتی ساختمان است.

طراحی فضای داخلی آپارتمان / JS EB Arquitetos

در طراحی فضای داخلی آپارتمان JS در کروزیرو نوو ، برزیل ، یک واحد ساختمانی قدیمی تقسیم شده و تاریک به یک آپارتمان گرم و با مفهوم باز 46 متر مربع تبدیل شد. این پروژه که توسط EB Arquitetos انجام شد ، قرار بود یک طرح نوسازی بسیار ساده ، کارآمد و کم هزینه را دنبال کند.

EB Arquitetos دیوارهای جدا کننده آشپزخانه و قسمت لباسشویی و همچنین اتاق نشیمن باریک و یکی از اتاق خواب های اصلی را برداشته است. آشپزخانه جدید – کاملاً در اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری ادغام شده است – به همه این فضاها اجازه می دهد تا از هر دو طرف به خوبی روشن و تهویه شوند. نور فراوانی به تمام قسمتهای فضای زندگی مشترک می رسد.

طراحی فضای داخلی آپارتمان / JS EB Arquitetos

در طراحی فضای داخلی آپارتمان ستون سازه ای مرکزی در بتن اصلی در معرض دید قرار گرفته و به آن حس شخصیت و مصالح اصلی ساختمان می بخشد. کفپوش وینیل در تمام اتاق ها اعمال می شد ، وحدت و پهناوری را به ارمغان می آورد. آشپزخانه که به صورت ساده و کاربردی طراحی شده است ، دارای یک میز پیشخوان است که در امتداد دیواره های محیطی (پوشیده از آجر خشن) امتداد یافته و کلیه تجهیزات موجود در قسمت سرویس را در خود جای داده است.
همان آجر که بخشی از آشپزخانه را پوشانده است ، به دال سقف و تیر بالایی نیز راه پیدا می کند. یک کابل فولادی آویزان است و از یک میز فلزی مستطیلی معلق پشتیبانی می کند – ادای احترامی به میزهای سنتی میله های برزیل.

طراحی فضای داخلی آپارتمان Kalanchevskaya / buro

این آپارتمان ، واقع در مسکو ، روسیه ، پیش از این که خراب شود ، دارای شومینه و سقفهایی با ارتفاع ۴۲۰ سانتی متر بود. سازه اصلی در دوره قبل از انقلاب (ساختمانی دو طبقه در سال ۱۹۱۴ ساخته شد) نه چندان دور از مرکز مسکو ساخته شده است. به منظور حفظ این تاریخ مهم ، کلیه تصمیمات داخلی و سبک در متن معماری اصلی ساختمان ساخته شد.

طراحی فضای داخلی آپارتمان Kalanchevskaya / buro

در طراحی فضای داخلی آپارتمان و مراحل بازسازی ویژگی هایی مانند تیرهای چوبی با قدمت چند ساله ، تیرهای I فلزی و پنجره های میزانسن کشف شد. این عناصر قبلی بسیاری از تصمیمات مربوط به طراحی پروژه را دیکته می کرد. اگرچه خسته کننده بود ، اما فرایند انجام یک مرمت کامل ارزش آن را داشت ، امکاناتی مانند یک انبار شراب در بالای اتاق خواب ، و یک میزانسن در بالای دستشویی و همچنین دسترسی به هر دو از طریق راه پله کتابخانه.

به لطف ارتفاع سقف ، پنجره میزانسن اجازه می داد فضای کوچک با نور پر شود. چنین تصمیماتی در زمینه طراحی فضای داخلی آپارتمان و میزان نور طبیعی (که برای مسکو غیر معمول است) یادآور یک خانه مدیترانه ای است که در انتخاب سبک و رنگ و وسایل آشکار است.

طراحی فضای داخلی آپارتمان AM / TwoBo Arquitectura

شرکت TwoBo Aquitectura با شروع این پروژه می دانست که قدم گذاشتن بر 120 سال سابقه می تواند تجارت خطرناکی باشد. سن و سنت مجموعه پیچیده ای از مشکلات طراحی فضای داخلی آپارتمان را با خود به همراه می آورد ، که گاهی اوقات تغییر را کاملاً دشوار می کند. با این حال ، ایده تخریب ساختمان موجود و شروع آن از ابتدا ضروری به نظر می رسید.

طراحی فضای داخلی آپارتمان AM / TwoBo Arquitectura

سازشی حاصل شد که در آن TwoBo عناصری را از ساختار اصلی طراحی فضای داخلی آپارتمان مانند کف موزاییک کاشی nolla و قابهای سقف نگه داشته است.در طراحی فضای داخلی آپارتمان برای باز کردن فضای داخلی ، دیوارهای پارتیشن پایین آورده شد. این روند با مطالعه غنی زمینه فرهنگی با لایه برداری از لایه به لایه تاریخ تا زمان کشف دیوارهای اصلی آجری همراه بود.
این پروژه با هدف یافتن تعادل بین دو رویکرد ساختمان انجام شد: روش قدیمی ساخت سیمان و آب کار ساختمانی ، و روش جدید ساخت خشک بر اساس قاب بلوط و لایه های چوب رنگ شده.در طراحی فضای داخلی آپارتمان به روش قدیمی بدون سنگین شدن دوام می آورد ، در حالی که آجرهای جدید در کنار نمونه های قبلی خود قرار گرفته اند.

معماری موزیکو ایتوربی / روبرتو دی دوناتو

در سال 2017 معماری Roberto Di Donato بازسازی چالش برانگیز یک واحد آپارتمان واقع در یک ساختمان ذکر شده در اوایل قرن 20 در قلب والنسیا را به پایان رساند. پس از سالها در حالت متروکه ، این آپارتمان هنگامی که توسط مشتری خریداری شد پوسته ای خالی بود و فرصت های بی شماری را ایجاد می کرد اما تیم طراحی را نیز به چالش کشید.

معماری موزیکو ایتوربی / روبرتو دی دوناتو

در طراحی فضای داخلی آپارتمان، رویکرد به پروژه با هدف ایجاد فضاهای مدرن متمایز و در عین حال روان و مدرن انجام می شود که تقریباً ساختار موجود را مختل نمی کند. با یک جریان ثابت ، فضای زندگی بین مناطق شبانه و روزانه تهیه شده توسط دو عنصر چوبی بلند تقسیم می شود. این عناصر طراحی شده سفارشی همچنین شامل کمدهای اتاق خواب و سه مجموعه درب است که اجازه می دهد تا درجات مختلفی از حریم خصوصی.
ارتفاع سقف به عنوان یک عنصر بسیار مهم در بازسازی و طراحی فضای داخلی آپارتمان در نظر گرفته شد. ساختار سقف ترمیم شد و کاملاً در معرض دید قرار گرفت ، ضمن تأکید بر احترام به گذشته و همچنین درک کامل از فضا و حجم آپارتمان را امکان پذیر کرد. تمام عناصر ساختاری جدید با حس جهت گیری مشخصی به طرح اضافه شدند. کمدهای چوبی ، پرده های سفید تمام قد و نردبان بلند برای برجسته شدن عمودی فضا کار می کنند. به نوبه خود ، میز کار آشپزخانه بلند ، پایه سفید گچ و خط نور آن با ابعاد افقی صحبت می کنند.

این پروژه ضمن ارتقاء شخصیت و مادی بودن فضای قدیمی ، موفق به معرفی یک زبان طراحی معاصر شد. فقط با افزودن ویژگی های ضروری جدید ، “زخم ها” و لایه های تحول در طول سال ها به دقت حفظ و نمایش داده شدند تا حس تداوم با تاریخ ساختمان را تقویت کنند.

منبع :

آرک دیلی | طراحی ساختمان مدرن مدارس جدید در استرالیا

ترجمه و گردآوری :

استودیو معماری شماره چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *