موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

روف گاردن ؛ آیا  با طراحی روف گاردن آشنایی دارید ؟  نمونه های موردی

 

آیا طراحی روف گاردن(باغ پشت بام) یک ایده جالب است؟

معرفی

آیا تا به حال روف گاردن( باغ پشت بام )دیده اید؟ در سراسر جهان ، برخی از پشت بام ها با طراحی روف گاردن، به مناطق سبز زنده تبدیل شده اند. علاوه بر زیبایی ، باغهای پشت بام دارای تعدادی مزیت قابل مشاهده هستند ، از جمله رشد غذای محلی (بسیار). سبزیجات آسمانی خانگی را برای شام یا چند گل سقف تازه برای گلدان در خانه خود دوست دارید؟ باغهای پشت بام همچنین دی اکسید کربن را از هوا خارج می کنند در حالی که اکسیژن قابل تنفس را آزاد می کنند. تالار شهر شیکاگو یکی از ساختمانهای معروف با باغ پشت بام است. اما آیا باغهای پشت بام می توانند خانه شما را خنک نگه دارند و قبض انرژی شما را در روزهای گرم تابستان کاهش دهند؟ این فعالیت را امتحان کنید تا بدانید!

زمینه

طراحی روف گاردن ها (باغ های پشت بام) که بام های زنده یا بام سبز نیز نامیده می شوند ، دارای مزایای زیادی هستند ، از جمله می توان به فراهم آوردن فضای بیشتر برای کشاورزی ، افزودن زیبایی به منظره شهر و افزایش کیفیت هوا اشاره کرد. در طول فتوسنتز ، گیاهان دی اکسید کربن را از هوا خارج کرده و اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را آزاد می کنند.

در روزهای گرم تابستان ، باغهای پشت بام نیز ممکن است ساختمانها را سردتر از سقفهای سنتی نگه دارند – مخصوصاً ساختمانهای بزرگتر که اغلب دارای سطوح سقف قیر و سنگریزه هستند. از آنجا که آنها ساعت ها در زیر نور مستقیم خورشید می نشینند ، دمای پشت بام های سنتی بیشتر از دمای واقعی هوا افزایش می یابد. این گرما به محیط باز می گردد و مناطق شهری را بسیار گرمتر از مناطق روستایی و حومه می کند. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید یا از یک مرکز خرید با بتن و ساختمانهای زیاد در ماه های گرم بازدید کرده اید ، ممکن است متوجه تفاوت دما شده باشید. هنگامی که گرما از پشت بام ها به محیط بازتاب می شود ، منطقه ای با ساختمانهای زیاد ، مانند یک شهر ، می تواند دمای هوای محلی را تا 5 تا 7 درجه فارنهایت افزایش دهد! این پدیده را اثر جزیره گرمایی شهری می نامند. طراحی روف گاردن  میتواند این پدیده را تا حدود زیادی برطرف نماید.

MVRDV یک کاتالوگ طراحی روف گاردن  برای جایگزینی پشت بام ها تهیه می کند

نوشته شده توسط Andreea Cutieru

02 ژوئن 2021

MVRDV با برجسته کردن یک منبع فضایی دست نخورده ، اخیراً فهرست 130 ایده خلاقانه را برای استفاده از سقف های مسطح خالی روتردام با طراحی روف  گاردن تهیه کرده است که مرحله جدیدی را در توسعه شهر به نمایش می گذارد. به سفارش شهر روتردام و همراه با روزهای پشت بام روتردام ، فهرست پشت بام نشان می دهد که چگونه برنامه ریزی مجدد پشت بام ها می تواند به مسائلی مانند کمبود زمین و تغییرات آب و هوایی کمک کند و در عین حال به جنبه عملی تغییر کاربری این فضاها از نظر گزینه های ساخت و مکان های مناسب نیز بپردازد.

سقف های روتردام با داشتن 18.5 کیلومتر مربع سقف مسطح عمدتا خالی ، پتانسیل قابل توجهی در ایجاد یک محیط شهری چند لایه  با طراحی روف گاردن های بزرگ دارند و به شهر اجازه می دهند به توسعه داخلی خود ادامه دهد. کاتالوگ طراحی روف گاردن  نشان می دهد که چگونه پشت بام ها می توانند به زیرساخت فضایی برای انرژی های تجدیدپذیر تبدیل شوند ، به مکانی برای تغییرات آب و هوایی در محیط شهری تبدیل شوند یا به کاهش بحران مسکن کمک کنند. از سطوح کاشته شده که تنوع زیستی شهری را افزایش می دهد تا امکانات ورزشی ، فضاهای رویداد ، کارگاه های اجتماعی و حتی استادیوم ها ، کاتالوگ طیف وسیعی از کاربردها را مشخص می کند که هر کدام به گونه خاصی از ساختمان ها و انواع سقف و اهداف مختلف توسعه پایدار سازمان ملل اختصاص دارد.

من فکر می کنم ما به یک کد ساختمان جدید ، یا بهتر بگوییم یک کد طراحی روف گاردن ، با یک میز راهنما برای انجمن ها و شرکت های صاحب خانه که ابتکار عمل را انجام می دهند ، نیاز داریم. شما باید بتوانید چهار عنصر – آب ، سرسبزی ، انرژی و جمعیت – را مانند ساندویچ روی هم قرار دهید. باید در نوعی مقررات تعریف شود که پشت بام ها باید بتوانند این وزن را تحمل کنند. ساختارهای قوی تر پایدارتر هستند ” – Winy Maas ، شریک بنیانگذار MVRDV.

چندین سال است که ابتکارات و رویدادهای مختلف عموم مردم را از این منبع بکر برای گسترش فضای عمومی آگاه کرده است. روزهای پشت بام روتردام پروژه ای است که هدف آن نشان دادن “چگونه پشت بام می تواند به یک شهر سالم ، پر جنب و جوش ، فراگیر ، جذاب و مقاوم در آینده کمک کند” است ، مداخلات موقت طراحی روف گاردن آن به ساکنان اجازه می دهد تا شهر را متفاوت تجربه کنند و در عین حال در تغییر منظر روتردام نیز نقش داشته باشند.

MVRDV ایده فعال سازی پشت بام را در موارد متعددی  با طراحی روف گاردن ترویج کرده است ، با طراحی پروژه توسعه خانه روستای پنهان. در سال 2016 ، این تمرین نصب Stairs of Kriterion را ایجاد کرد و فضای عمومی را در پشت بام یک ساختمان برجسته در روتردام بوسیله طراحی روف گاردن گسترش داد. برای پروژه بازسازی If Factory ، استودیو چشم انداز سبز بامبو را روی سقف اضافه می کند ، که مملو از فعالیت است و از طریق یک پله عمومی قابل دسترسی است. در عین حال ، بازسازی هرم تیرانا سقف را به عنوان یک فضای عمومی بیشتر می کند. این روش علاوه بر فعال سازی پشت بام های موجود ، برنامه ریزی سقف طرح های جدید مانند Depot Boijmans Van Beuningen است که جنگل پشت بام را به شهر ارائه می دهد.

راجرز استیرک هاربر + شرکا :محوطه انبار لوور در طراحی روف گاردن جدید روی سقف سبز قرار می گیرند 

نویسنده: پاتریک لینچ

15 دسامبر 2017

Rogers Stirk Harbour + Partners راه خود را برای ایجاد یک مرکز حفاظت و ذخیره سازی جدید برای موزه لوور در لیوین ، فرانسه باز کرده است. این ساختمان با قابلیت نگهداری و ذخیره سازی تا 250،000 اثر ، قصد دارد به یکی از پیشرفته ترین امکانات تحقیق و مطالعه جهان تبدیل شود.

این تأسیسات جدید که در فاصله کمی از لنز لوور طراحی شده توسط سانا قرار دارد ، شامل 18،500 متر مربع (199000 فوت مربع) فضا ، شامل یک منطقه حفاظت از 1700 متر مربع (18000 فوت مربع) و 9600 متر مربع ( 130،000 فوت مربع) فضای ذخیره سازی.

ساخته شده در زمین طبیعی ، ساختمان تک طبقه از چشم انداز بیرون می آید با یک طراحی روف گاردن و سقف سرسبز که توسط دو جفت دیوار بتنی یادآوری شده از معماری نظامی فرانسوی Vauban ساخته شده است. مواد بر اساس “سادگی ، انعطاف پذیری و متانت” انتخاب شده اند.

معماران توضیح می دهند: “قاب بتنی ساده و زیبا ، ساختار بسیار کارآمد و شرایط محیطی پایدار را فراهم می کند.”

یک راهرو عریض و طاقدار معروف به “بلوار آثار هنری” به عنوان ستون فقرات گردش خون اصلی ساختمان عمل می کند ، جایی که هنر از خلیج تحویل 400 متر مربع به مناطق اختصاصی برای حفاظت و درمان منتقل می شود.

گراهام استیرک ، شریک ارشد در Rogers Stirk Harbor + Partners و طراح اصلی پروژه ، می گوید: “کارهای انجام شده در طراحی روف گاردن اینجا واژگان معماری ما را غنی کرده است.” “ساختمان لوور-لنز تقریباً کاملاً با چشم انداز ترکیب می شود و با شکل شیب دار زمین هماهنگ می شود. ارتفاع یک طبقه ساختمان نیز حرکت آثار را بسیار تسهیل می کند. “

Rogers Stirk Harbor + Partners با معماران منظر Mutabilis Paysage & Urbanisme ، مشاوران فنی Egis Batiment Nord ، مشاوران محیطی Inddigo SAS و مدیران پروژه VPEAS SAS همکاری می کند.

انتظار می رود این ساختمان تا تابستان 2019 تکمیل شود و کارها به تدریج در نیمه دوم سال به این مرکز منتقل شود.

سوالات

  • آیا طراحی روف گاردن (باغ پشت بام) یک ایده جالب است؟

در سراسر جهان ، برخی از پشت بام ها به مناطق سبز زنده تبدیل شده اند. علاوه بر زیبایی ، باغهای پشت بام دارای تعدادی مزیت قابل مشاهده هستند ، از جمله رشد غذای محلی (بسیار). باغهای پشت بام همچنین دی اکسید کربن را از هوا خارج می کنند در حالی که اکسیژن قابل تنفس را آزاد می کنند.

  • آیا طراحی روف گاردن ها باغهای پشت بام می توانند خانه شما را خنک نگه دارند و قبض انرژی شما را در روزهای گرم تابستان کاهش دهند؟

در روزهای گرم تابستان ، باغهای پشت بام نیز ممکن است ساختمانها را سردتر از سقفهای سنتی نگه دارند – مخصوصاً ساختمانهای بزرگتر که اغلب دارای سطوح سقف قیر و سنگریزه هستند. از آنجا که آنها ساعت ها در زیر نور مستقیم خورشید می نشینند ، دمای پشت بام های سنتی بیشتر از دمای واقعی هوا افزایش می یابد. این گرما به محیط باز می گردد و مناطق شهری را بسیار گرمتر از مناطق روستایی و حومه می کند. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید یا از یک مرکز خرید با بتن و ساختمانهای زیاد در ماه های گرم بازدید کرده اید ، ممکن است متوجه تفاوت دما شده باشید. هنگامی که گرما از پشت بام ها به محیط بازتاب می شود ، منطقه ای با ساختمانهای زیاد ، مانند یک شهر ، می تواند دمای هوای محلی را تا 5 تا 7 درجه فارنهایت افزایش دهد! این پدیده را اثر جزیره گرمایی شهری می نامند. طراحی روف گاردن  میتواند این پدیده را تا حدود زیادی برطرف نماید.

 

ترجمه و گردآوری :

 استودیو معماری شماره ۴

منبع :

آرک دیلی | روف گاردن ؛ آیا  با طراحی روف گاردن آشنایی دارید ؟  نمونه های موردی

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *