موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

در این مقاله تیم استودیو معماری شماره ۴ قصد بررسی عملکرد و زیبایی شناسی: نمونه هایی از سیستم های سقف در طراحی داخلی را داراست.

عملکرد و زیبایی شناسی: نمونه هایی از سیستم های سقف در طراحی داخلی

سقف یک عنصر مهم در معماری و طراحی داخلی است ، ترکیبی از ویژگی های زیبایی و زیبایی از طریق مواد مختلف که باعث ایجاد لایه هایی از بافت و رنگ می شود ، کیفیت و راحتی را در فضاهای داخلی و همچنین سطح محافظ برای سایر سیستم های ساختمانی فراهم می کند.
در سال 2014 ، چهاردهمین نمایشگاه بین المللی معماری دوسالانه ونیز با عنوان Fundamentals ، به کارگردانی معمار رم کولهاس ، عناصر بنیادی معماری و طراحی داخلی و سیر تحول این مولفه ها را در طول تاریخ بررسی کرد. غرفه مرکزی با مقایسه سقفی از دوره رنسانس و سقف های معماری معاصر از بازدید کنندگان استقبال کرد. در حالی که نمایش قرن شانزدهم شکل ارگانیک تر و نقاشی یادآور نقاشی های دیواری ایتالیایی را نشان می دهد ، صفحات سقف معاصر مانند یک لایه عملکردی هستند تا شبکه در حال رشد لوله ها و مجاری معماری جدیدتر را پنهان کنند.

طراحی داخلی
 
عملکرد و زیبایی شناسی: نمونه هایی از سیستم های سقف در طراحی داخلی

سقف ها اغلب در طراحی داخلی پروژه های معماری مورد تأکید قرار نمی گیرند ، اما دارای ویژگی های مهمی هستند که می توانند در طراحی داخلی گنجانده شوند ، مانند خصوصیات حرارتی و صوتی و عملکرد آنها به عنوان محافظ سیستم های ساختمانی. به عنوان مثال ، Jordão House / FGMF Arquitetos از صفحات چوبی در سقف طاقدار استفاده می کند ، باعث ایجاد احساس باز بودن فضا می شود و در عین حال یک لایه هوا بین سقف و فضای داخلی ایجاد می کند ، به عنوان عایق حرارتی عمل می کند ، که بسیار عالی است و راه حلی برای آب و هوای محلی.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی سقف ها در طراحی داخلی خاصیت کاهش سر و صدا آنها است. برخی از سقف ها با مواد صوتی ساخته شده اند که می توانند صدا را جذب کنند و فضای داخلی را راحت تر می کند. در Captaincy Office / Canoa Arquitetura ، صفحات سقف در قابهای ایجاد شده توسط تیرهای بتونی قرار می گیرند و الگوی ساختار ساختمان را برجسته می کنند. Torremuelle Apartment / Estudio Primitivo González پوشش کل سقف را با پانل های صوتی ، در معرض دید ، انتخاب می کند. Sony Music Entertainment Amsterdam / Space Encounters از استراتژی متفاوتی استفاده می کند ، استفاده از صفحات سقف صوتی پشت سقف دیگر ، یک شبکه فولادی که هم به عنوان محافظی برای تجهیزات روی سقف و هم دستگاهی برای پنهان کردن این قطعات است.

سیستم های سقف در طراحی داخلی

یکی دیگر از مزایای صفحات سقف ، به ویژه در ساخت عمودی ، محافظت از سیستم های لوله کشی در سراسر ساختمان است. به عنوان مثال ، در طراحی داخلی آپارتمان ها معمولاً مناطق مرطوب مانند آشپزخانه ، لباسشویی و حمام و همچنین فضاهای گردش خون دارای پانل های سقفی هستند زیرا سیستم های ساختمانی مانند لوله کشی ، برق ، تهویه مطبوع ، اعلام حریق و مهار آتش سیستم ها و غیره ، اغلب از طریق این مناطق به سمت شاخه های لوله ساختمان عبور می کنند. این سقف ها به طور معمول از تخته گچ ساخته شده اند و می توانند به عنوان عناصر تزئینی ، همراه با نور و اشیا دیگر در طراحی داخلی استفاده شوند ، مانند NAJ Apartment / Triplex Arquitetura ، که از سقف گچ برای پنهان کردن مسیرهای پرده در طراحی داخلی استفاده می کند ، و همچنین دارای سقف های چوبی است.همچنین در اتاق های دیگر آپارتمان ، از سیستم های تهویه و روشنایی محافظت می کند.

پروژه طراحی داخلی ستاد مشاغل تعاونی / DA | Departamento de Arquitetura نشان می دهد که چگونه می توان عملکرد و زیبایی سیستم های سقفی را در یک محیط واحد ترکیب کرد. سقف ها برای دستیابی به فضاهای کاری با کیفیت ، با تهویه مناسب و راحتی صوتی ، از نظر استراتژیک طراحی شده اند ، در حالی که در برخی فضاها از سقف های گچی با نور مصنوعی فرو رفته ، آب پاش ها و فن های اگزوز ، سایر فضاها با عناصر آویز همراه با نور مشخص می شوند و جلوه ای مجسمه سازی می کنند.

بسیاری از طرح های معاصر در ایجاد تعادل بین عملکرد و زیبایی شناسی بسیار موفق هستند. به عنوان مثال رستوران BANQ / NADAAA ، در طراحی داخلی خود دارای سقف چوبی مجسمه ای است که سبک و منحصر به فردی را ارائه می دهد در حالی که عناصر صوتی و سیستم های تهویه رستوران را نیز مخفی می کند. مثال دیگر طراحی داخلی فروشگاه گل سرسبد Off-White Miami / Virgil Abloh + AMO است که از پانل های سقفی مشبک برای پوشاندن سیستم های ساختمانی بدون پنهان کردن کامل آنها ، ایجاد یک احساس مدرن در فضاهای داخلی استفاده می کند.

در طراحی داخلی سقف ها نیز می توانند بسیار ساده باشند ، اما از راه حل های ظریف و خلاقانه ای برخوردار هستند ، مانند معماری UP48 House / Viraje که دارای طراحی نورپردازی حداقلی ، با خطوط مستقیم و مواد تمیز و بافت است. از طرف دیگر ، معماری معاصر همچنین زمینه کشف مواد جدید را فراهم می کند ، مانند کاخ سبز / تام مونز ،آرشیتکتی که از پانل های لاستیکی و معماری Seddon House / کلینتون موری که از کاه در سقف استفاده می کند ، استفاده می کند.

با نگاهی به بازتاب های کولهاس در دوسالانه ونیز ۲۰۱۴ ، سیستم های سقفی معاصر در مقایسه با نسخه رنسانس در طراحی داخلی عملکرد بیشتری دارند ، با توجه به اینکه سیستم های ساختمانی با گذشت زمان پیچیده تر می شوند و به پایان و محافظت بیشتری نیاز دارند. با این وجود ، سقف ها عناصر اساسی هستند که ارتباط بین ساختمان و مردم را واسطه می کنند و می توانند فضاهایی با آسایش محیطی و صوتی و همچنین کیفیت های زیبایی مانند رنگ ، بافت و مواد را فراهم کنند.

منبع :

آرک دیلی | طراحی ساختمان مدرن مدارس جدید در استرالیا

ترجمه و گردآوری :

استودیو معماری شماره چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *