موقعیت فعلی شما:

موارد پیش از مطالعه
فهرست سرفصل های مطالب
امتیاز دهید

همه چیز درباره طراحی لابی

همیشه اولین برخوردها بیشترین تاثیر را روی افراد می‌گذارند. علاوه بر اولین برخوردها، اولین مکانی که برای ورود به یک ساختمان در آن پا می‌گذاریم هم مهم است. لابی اولین جایی است که هر شخصی در بدو ورود با آن رو‌به‌رو می‌شود، پس در طراحی لابی نباید کوتاهی کرد.

اگر طراحی لابی به ‌اندازه کافی چشمگیر و متناسب با کاربرد و نیازهای ساختمان نباشد، نظر مخاطب را جلب نمی‌کند و راحتی او را فراهم نخواهد کرد. در این مقاله به موارد مهمی می‌پردازیم که در طراحی داخلی لابی باید رعایت شوند.

در طراحی لابی باید اصول اولیه را در نظر گرفت

در طراحی لابی به چه اصولی باید توجه کرد؟

در طراحی داخلی ساختمان هر بخش به نوبه خود اهمیت دارد. طراحی لابی نیز بخش مهمی از فرآیند طراحی ساختمان است که باید حتماً توسط متخصصان طراحی مورد توجه قرار گیرد. با قدم گذاشتن در لابی اولین تجربه مخاطب از آن مکان در ذهن او ثبت می‌شود.

با اینکه لابی تنها بخش کوچکی از هر ساختمان را تشکیل می‌دهد، اما میزان بالای تاثیرگذاری آن روی نظر مخاطب باعث شده که این روزها به طراحی داخلی لابی هم توجه زیادی شود. فرقی ندارد لابی متعلق به چه محیطی است؛ هر ساختمانی از جمله ساختمان‌های مسکونی، اداری، پزشکی، بیمارستان، مراکز تجاری، هتل و غیره برای معرفی و ارائه خدمات خود نیاز به لابی دارند.

کاربری لابی در هر ساختمانی متفاوت است و طراحی آن هم باید با توجه به کاربرد ساختمان انجام شود. با این حال به‌طور کلی لابی باید برای افرادی که درون آن قدم می‌گذارند، حس راحتی و گرما را به وجود آورد.

لابی ساختمان مانند صحنه نمایش است؛ پس طراحی این صحنه را باید به‌گونه‌ای انجام داد که مخاطب متوجه شود در طول برنامه باید انتظار چه چیزی را داشته باشد. لابی و طراحی بهینه آن بهترین فرصت برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب است.

برای طراحی لابی به بهترین شکل ممکن لازم است اصول و نکات خاصی در نظر گرفته شوند. به خواندن این مقاله ادامه دهید که همه موارد تاثیرگذار در طراحی داخلی لابی را یاد بگیرید.

توجه به ابعاد لابی

این روزها با گسترش روابط اجتماعی، افراد بیشتری تمایل دارند که با دیگران و محیط به تعامل بپردازند. در مراکز بزرگی که بیشتر جنبه تجاری دارند و باید پذیرای افراد زیادی باشند مانند مرکز خریدها و هتل‌ها، باید برای طراحی لابی فضای کافی را در نظر گرفت. در چنین مکان‌هایی لابی نقش پررنگی در ایجاد فرصت‌های درآمدزایی دارد، اما چطور؟ یک هتل را در نظر بگیرید.

هتل‌های بزرگ باید همه نیازهای مسافران را در محیط داخلی خود برآورده کنند. با جای دادن کافی‌شاپ، رستوران و انواع مکان‌های خدماتی دیگر در لابی هتل می‌توان علاوه بر تامین نیازهای مشتریان، اوقات خوشی را برای آن‌ها فراهم کرد و در نهایت سود بیشتری برای هتل ایجاد کرد.

در طراحی لابی هتل باید بخش‌های مختلفی را در نظر گرفت

با توجه به موارد گفته شده باید برای لابی فضای مناسبی را در نظر گرفت که ظرفیت پذیرایی از تعداد بالای افراد را داشته باشد. طبیعتاً هر چه ساختمان بزرگ‌تر باشد، باید اندازه لابی هم متناسب با ابعاد ساختمان افزایش یابد؛ در این صورت لابی تبدیل به محیطی برای استراحت، وقت گذرانی و همچنین افزایش درآمد خواهد شد.

ابعاد لابی در ساختمان‌هایی که جنبه تجاری ندارند مثل ساختمان‌های مسکونی هم باید به اندازه‌ای باشد که رفت و آمد افراد را دچار مشکل نکند و همچنین فضای کافی برای جا دادن یک دست مبلمان و سایر وسایل ضروری را داشته باشد.

استفاده از استراتژی طراحی

امروزه برخلاف گذشته طراحی لابی به بخش مهمی از طراحی ساختمان‌ها تبدیل شده است. برای همین نمی‌توان برای طراحی چنین فضای مهمی بدون استراتژی اقدام کرد.

 در استراتژی طراحی داخلی لابی باید روی 2 مورد مهم تمرکز کرد؛ این 2 مورد عبارت هستند از فرم و کاربرد. بهترین طراحی باید طوری باشد که بین فرم و کاربرد فضا تعادل ایجاد کند؛ تنها در این صورت لابی کارکرد مناسبی دارد و تاثیر اولیه خوبی روی افراد می‌گذارد.

قبل از طراحی داخلی لابی، تمام بایدها و نبایدها را در استراتژی خود جای دهید. با توجه به کاربری ساختمان باید از خود سوالاتی بپرسید. آیا باید فضایی را در لابی برای میز پذیرش یا نگهبانی در نظر بگیرید؟ آیا باید در لابی اتاق نظارت بر دوربین‌های مدار قرار بگیرد؟ چه وسایلی مناسب لابی این ساختمان است؟ تعداد مبلمان یا صندلی‌ها باید چقدر باشد؟ چه متریالی برای طراحی فضای داخلی لابی مناسب هستند؟ این سوالات از ابتدایی‌ترین سوالاتی هستند که باید در استراتژی طراحی خود به آن‌ها پاسخ دهید.

استراتژی طراحی باید انتظارات افراد را برآورده کند، در جهت به وجود آوردن محیطی اجتماعی تلاش کند و به ساختمان شخصیت دهد؛ در نتیجه افراد از ورود به آن مکان لذت خواهند برد و این تجربه لذت‌بخش برای همیشه در خاطر آن‌ها خواهد ماند.

فضاسازی بهینه

در گذشته بسیاری از ساختمان‌ها اصلاً لابی نداشتند یا در صورت داشتن، لابی فقط نقش راهروی ورودی برای رسیدن به بقیه قسمت‌ها و طبقات مختلف آن مکان را داشت. این روزها با پیشرفت طراحی، طراحی لابی وارد سطح بالاتری شده است.

لابی‌های امروزی دارای بخش‌های مختلفی هستند و امکانات متنوعی را ارائه می‌دهند. بسته به نوع ساختمان، کاربری لابی باید دارای حداقل امکانات یعنی مبلمان انتظار، بخش سرایداری، نگهبانی و غیره باشد. این امکانات اولیه از ملزومات لابی ساختمان‌های مسکونی و برخی از ساختمان‌های اداری هستند.

در مکان‌های عمومی علاوه بر قسمت‌های گفته شده باید فضاهای اضافه‌تری را نیز در نظر گرفت؛ فضاهایی برای ملاقات‌های کاری، پذیرش و حتی صرف غذا. با وجود فضاسازی بهینه، لابی تبدیل به قلب تپنده ساختمان می‌شود.

به یاد داشته باشید در فضاسازی لابی انسجام را حتماً رعایت کنید. فضاهای مختلف لابی باید از نظر طراحی پیرو یک سبک خاص و مشخص باشند که جذابیت خود را از دست ندهند. همچنین فضای لابی را نباید با جا دادن قست‌های اضافی، بیش از حد شلوغ کرد. فضاسازی لابی باید در عین سادگی، کاربردی هم باشد.

روشنایی و نورپردازی

یکی از تاثیرگذارترین موارد در اولین نگاه نحوه نورپردازی و روشنایی لابی است. اگر فضا بیش از حد روشن و نورانی باشد، احساس ناخوشایندی در مخاطب ایجاد می‌کند. محیط بیش از حد تاریک هم گرفته و کوچک به نظر می‌رسد.

برای تامین روشنایی لابی‌های ساختمان‌های امروزی استفاده از تنها یک منبع روشنایی کفایت نمی‌کند و باید از وسایل روشنایی دیگری هم استفاده کرد. در فضاهای پررفت و آمد لابی، در بخش پذیرش و قسمت انتظار باید نور کافی وجود داشته باشد که افراد بتوانند به راحتی به کارهای مورد نظر خود مشغول باشند. سایر قسمت‌ها باید دارای نورپردازی ملایم باشند و فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کنند.

لوازم روشنایی علاوه بر تامین روشنایی محیط، جنبه زیبایی هم دارند. به‌طور کلی نور عنصر بسیار مهمی در فرآیند طراحی داخلی به حساب می‌آید؛ بنابراین باید حتماً به آن توجه کرد. لوسترهای مجلل و مدرنی وجود دارند که چشم هر بیننده‌ای را در بدو ورود به لابی به خود خیره می‌کنند.

سبک طراحی داخلی لابی

همان‌طور که قبلاً گفتیم به‌طور کلی سبک طراحی لابی بستگی به سبک طراحی داخلی و خارجی کلی ساختمان دارد. حتماً باید بین طراحی داخلی لابی و بقیه طبقات و قسمت‌های ساختمان انسجام ایجاد شود.

سبک مدرن در طراحی لابی کاربرد زیادی دارد

در انتخاب سبک مناسب برای طراحی داخلی لابی باید به چند نکته توجه داشت: اول اینکه سبک طراحی باید جلوه چشمگیری داشته باشد که بتواند نظر بیننده را در نگاه اول به خود جلب کند، دوم اینکه علاوه بر داشتن جلوه بصری کاربردی هم باشد و همه بخش‌های مهم یک لابی را شامل شود.

سبک‌هایی که امروزه برای طراحی لابی استفاده می‌شوند، بیشتر شامل یکی از گروه‌های سبک‌ معاصر، مدرن، کلاسیک مدرن و لاکچری هستند. هر سبکی را که انتخاب می‌کنید دقت داشته باشید که به عناصر مهمی مثل طراحی سقف، دیوار و کف حتماً بپردازد. در ادامه متن هر یک از این عناصر را به‌طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

سقف لابی

 اگر لابی ساختمان سقف بلندی دارد، می‌توان استفاده بهینه‌ای از آن کرد. سقف‌های بلند این پتانسیل را دارند که با استفاده از سقف کاذب به شکل‌ مدرن و زیبایی در آیند. با استفاده از سقف کاذب حجم‌های متنوعی در سقف به وجود آورید و با اختلاف ارتفاع جلوه‌ای مدرن ایجاد کنید.

 در سقف‌هایی که با عناصر مدرن تلفیق شده‌اند، نور مخفی یا هالوژن هم علاوه بر اینکه به نورپردازی کمک می‌کنند، باعث ایجاد ترکیب‌بندی زیباتری هم خواهند شد.

دیوارهای لابی

زمانی که وارد لابی ساختمان می‌شوید یکی از اولین چیزهایی که مشاهده می‌کنید، دیوارهای لابی هستند. دیوار لابی را می‌توان با متریال مختلفی از جمله رنگ، کاغذ دیواری، پوستر، دیوارپوش‌های پی وی سی، چرمی، چوبی، ام دی اف و غیره پوشاند.

علاوه بر موارد گفته شده سنگ‌ها و سرامیک‌های متنوعی نیز در بازار وجود دارند که با طرح‌های زیبای خود گزینه مناسبی برای زیبا کردن دیوارهای لابی هستند. بسته به سبک طراحی، یکی از این متریال را برای پوشش دیوارها انتخاب کنید.

کف لابی

لابی یکی از پرترددترین بخش‌های هر ساختمان است. علاوه بر رفت و آمد افراد، هنگام اسباب کشی و جابه‌جایی، وسایل هم از طریق لابی به خارج از ساختمان منتقل خواهند شد. با این تفاسیر کف لابی باید با متریال مقاومی پوشیده شود که زیبایی نیز داشته باشد.

متریال مختلفی مانند چوب، سرامیک، کاشی، شیشه و غیره برای استفاده در کف لابی وجود دارند، اما مقاوم‌ترین مصالح برای پوشش کف لابی، سنگ است. توصیه می‌شود از سنگ‌های گرانیت، تراورتن و مرمر استفاده کنید؛ این سنگ‌ها با رگه‌ها و موج‌های خود علاوه بر زیبایی از استحکام بالایی نیز برخوردار هستند.

بهتر است سنگی که برای کف به کار می‌برید بیش از حد روشن یا تیره نباشد، سنگ‌های تیره گرد و غبار و کثیفی را سریع نشان می‌دهند و همچنین باعث می‌شوند فضا کمی دلگیر و کوچک به نظر برسد.

 سنگ‌های خیلی روشن ممکن است چشم را اذیت کنند. این سنگ‌ها نیز کثیفی را نشان خواهند داد. سنگ‌های رگه‌دار و دانه‌دار گزینه بهتری برای کف هستند؛ سنگ‌های ساده به ‌اندازه آن‌ها زیبایی ندارند و خسته‌کننده هستند.

مبلمان و وسایل لابی

مبلمان و وسایلی که در طراحی یک مکان به کار می‌روند تا حد زیادی میزان موفقیت یا شکست آن بخش از ساختمان را تعیین می‌کنند. در واقع این وسایل هستند که در کنار بقیه عناصر طراحی به لابی روح می‌بخشند. از وسایل و مبلمان متنوعی می‌توان در طراحی لابی استفاده کرد. همه چیز بستگی به سبک انتخاب شده توسط طراح و مشتری دارد.

لابی‌ها گاهی آن قدر لاکچری و شیک هستند که حتماً باید با مبلمانی متناسب با همان فضا تزئیین شوند. برعکس گروه دیگری از لابی‌ها دارای محیط دوستانه و راحتی هستند؛ بنابراین در آن‌ها مبلمان و وسایلی به کار می‌روند که بیشتر جنبه راحتی و کاربردی بودن دارند. در نهایت هر نوع مبلمانی که برای لابی استفاده می‌شود باید علاوه بر داشتن ظاهری زیبا، کاربردی هم باشد و اوقات دلپذیری را برای افراد فراهم کند.

نحوه چیدمان مبلمان در لابی بستگی به ابعاد لابی دارد. همچنین باید دید، لابی متعلق به چه نوع ساختمانی است و چه تعداد افرادی قرار است در آن لابی رفت و آمد کنند. در چیدمان و دکوراسیون داخلی لابی خانه‌های مسکونی یک دست مبل کافی است، چون اشخاص قرار نیست مدت زیادی را در لابی سپری کنند.

مبلمان نقش مهمی در طراحی لابی دارند

صندلی بهتر است یا مبل؟

در مراکز بزرگتر مثل ساختمان‌های اداری یا تجاری بزرگ که لابی‌های بزرگتری دارند و پذیرای افراد بیشتری هستند، لازم است صندلی یا مبل‌های بیشتری را در نظر گرفت. انتخاب مبل یا صندلی بستگی به سبک طراحی و دکوراسیون داخلی لابی دارد. معمولاً در در لابی بیمارستان‌ها یا ساختمان‌های پزشکی از نیمکت و صندلی‌های فلزی استفاده می‌شود، ولی در ساختمان‌های اداری شیک‌تر و هتل‌ها استفاده از مبلمان چوبی لاکچری مرسوم‌تر است.

در لابی‌های بزرگ که بیشتر از یک دست مبلمان را در خود جای داده‌اند، باید به چیدمان مبل‌ها یا صندلی‌ها هم توجه کرد. در ساختمان‌های پزشکی صندلی‌ها معمولاً به‌صورت ردیفی پشت سر هم قرار می‌گیرند؛ به این شکل ظرفیت صندلی‌های لابی افزایش می‌یابد؛ اما در ساختمان‌های دیگر مثل هتل باید هر دست مبل را با فضاسازی مناسب و ایجاد حریم خصوصی کافی از سایر بخش‌های لابی جدا کرد.

استفاده از گل و گیاهان

یکی از پرکاربردترین عناصر در سبک‌ طراحی امروزی، گل و گیاهان طبیعی هستند. گل و گیاهان نه تنها باعث زیبایی بیشتر فضا می‌شوند و تکه‌ای از طبیعت را مهمان محیط زندگی و کاری انسان‌ها می‌کنند، بلکه برای سلامتی هم مفید هستند.

استفاده از گیاهان در طراحی لابی تاثیر مثبتی دارد

گل و گیاهان تاثیر زیادی در جلب نظر افرادی که برای اولین بار وارد لابی می‌شوند دارد. همچنین با استفاده از این عناصر طبیعی می‌توان نور طبیعی را به‌صورت مهارشده وارد فضای لابی کرد.

اهمیتی ندارد از گلدان‌های گل استفاده می‌کنید یا دیوار سبز که پوشیده از گیاه هستند، در هر محیطی نوع متفاوتی از گل و گیاه جلوه دارد. گیاهان سبز و گل‌های رنگارنگ مرز بین دنیای ماشینی شهری و دنیای طبیعی هستند.

کلام آخر

لابی بخش مهمی از ساختمان است که برای ورود و خروج مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته لابی‌ها فقط متعلق به برج‌ها و هتل‌ها بود، اما امروز در ساختمان‌های آپارتمانی نیز می‌توان آن را مشاهده کرد؛ به این ترتیب نقش لابی در طراحی ساختمان‌ها به مرور پررنگ‌تر شد، تا جایی که امروزه طراحی لابی به یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی داخلی ساختمان تبدیل شده است.

در طراحی لابی باید اول از همه به کاربری و سبک کلی طراحی ساختمان توجه کرد. طراحی داخلی لابی را باید طبق اصول مشخصی انجام داد. عناصری که در طراحی لابی نقش چشمگیری دارند را در این مقاله به شما معرفی کردیم.

سوالات متداول

  1. چگونه دکوراسیون داخلی لابی را طراحی کنیم؟

دکوراسیون داخلی لابی شامل چندین مورد می‌شود. از مبلمان یا صندلی‌ها گرفته تا وسایل تزئینی، همگی در زیباتر دیده شدن لابی نقش موثری دارند. با استفاده از آثار هنری مانند انواع تابلوها یا مجسمه‌ها و گلدان‌ها یا دیوارهای سبز به جذابیت ظاهری لابی بیفزایید.

  1. نحوه طراحی لابی‌های کوچک آپارتمانی چگونه است؟

برای بزرگ نشان دادن لابی‌های کوچک باید از 3 عنصر فرم، نور و رنگ کمک گرفت. استفاده از فرم‌های عمودی،  پر و خالی کردن دیوارها با اینکه کاری ساده به نظر می‌آید، اما در بزرگ‌تر نشان دادن فضای لابی‌های آپارتمانی نقش موثری دارد. علاوه بر این رنگ‌های روشن و نور کافی باعث می‌شوند محیط لابی از آن‌چه که هست بزرگ‌تر به نظر برسد.

  1. کدام اصول در طراحی لابی از اهمیت بالایی برخوردارند؟

مهم‌ترین مواردی که در طراحی لابی باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از ابعاد لابی، فضاسازی، نورپردازی، سبک طراحی سقف، کف، دیوارها، انتخاب مبلمان، وسایل لابی و استفاده از گیاهان.

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *