طراحی ویلای مدرن دوبلکس چه استانداردهایی دارد؟

درباره ما

افتخارات

پروژه ها

دانشنامه

تماس

پیشنهاد هایی برای شما

جهت مشاهده پروژه های اجرا شده، روی تصاویر کلیک کنید.

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:

8 دقیقه

تاریخ انتشار:

1401-04-05

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

[kkstarratings]

زمان مورد نیاز مطالعه:

8 دقیقه

دسته بندی:

تجاری, دانشنامه معماری

به این مقاله امتیاز دهید

[kkstarratings]

طراحی ویلای مدرن دوبلکس چه استانداردهایی دارد؟

فهرست مطالب

طراحی ویلای مدرن دوبلکس استانداردهای مخصوص به خود را دارد که اگر به عنوان یک معمار به آن‌ها آگاه باشید، مسلما طرح نهایی شما زیباتر خواهد بود. یکی از سخت‌ترین طراحی‌ها در عین حال متعلق به همین خانه‌ها است.

این خانه‌ها معمولا در خارج از شهر ساخته می‌شوند و از همین رو بزرگ‌تر از خانه‌های ساخته شده در داخل شهرهای بزرگ هستند.

چنین خانه‌های بزرگی که به شکل مدرن طراحی می‌شوند، باید استاندارهای مخصوص به خود را داشته باشند. در این طراحی معمار باید سلیقه کارفرما را در نظر داشته باشد. در ادامه اصول این مکان‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

طراحی ویلای مدرن از چه اصولی تبعیت می‌کند؟

خوشبختانه طراحی پلان این خانه‌ها از یک سری اصول ثابت تبعیت می‌کند که اغلب طراحان با آن‌ها آشنا هستند. اما طراحی ویلای مدرن نکاتی دارد که باید به آن‌ها دقت کنید، چرا که رعایت این نکات ریز تفاوت‌های زیادی ایجاد خواهد کرد که با قرار گرفتن در آن این تفاوت‌ها احساس خواهند شد.

در ادامه این مقاله ما این تفاوت‌ها را برای شما بازگو خواهیم کرد. نکاتی که در این مقاله ذکر خواهد شد، در انتها می‌تواند به منحصر به فرد شدن طرح‌های نهایی شما بینجامد.

 

طراحی ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن باید ظرافت‌هایی را رعایت کنید.

  • در نظر گرفتن جهت‌ها در طراحی ویلاهای مدرن

یکی از نکات جزئی اما تاثیرگذار در طراحی در نظر گرفتن جهت خانه است. یعنی بهتر است که خانه‌های ویلایی مدرن در شمالی‌ترین قسمت زمین ساخته شوند. یکی از نکاتی که در همین راستا قرار دارد، میزان مصرف انرژي و صرفه‌جویی در آن است. در واقع هدف شما از در نظر گرفتن جهت خانه باید این موضوع باشد.

همانطور که می‌دانید، خورشید حرکت خود را از سمت شرق آغاز می‌کند و با گذر زمان به سمت غرب می‌رود و در نهایت غروب می‌کند. در نظر گرفتن این حرکت در طراحی ویلایی مدرن به یک نتیجه بهتر می‌انجامد. اگر این ویلا طوری طراحی شود که نور را به خوبی دریافت کند، در مصرف انرژي صرفه‌جویی به عمل خواهد آمد.

 

نمایی از پروژه ی ویلای گرا | طرحی از استودیو معماری 4

نمایی از پروژه ی ویلای گرا | طرحی از استودیو معماری 4

  • سایه‌بان‌های شمالی و جنوبی

در اوسط روز قدرت آفتاب به بیشترین حد خود می‌رسد و دقیقا در همین زمان ساکنین ویلایی که نورگیری خوبی دارند، در اثر گرما دچار آشفتگی و کلافگی می‌شوند.

به شما توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی برای یک خانه ویلایی، روی پنجره‌های قسمت شمالی و جنوبی ویلا سایبان طراحی کنید. به هنگام طراحی باید به اندازه آن‌ها نیز دقت کنید.

سایبان‌ها در قسمت جنوبی باید بلندتر از قسمت شمالی طراحی شوند. این نکته ازرشمند سبب می‌شود که در زمستان انرژي بیشتری در ویلای شما حفظ شود.

 

 

  • ارتفاع و اندازه در ویلاهای مدرن

در طراحی ویلای مدرن باید این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی اندازه فضاهای داخلی و همینطور ارتفاع سقف نباید مشابه آپارتمان باشد.

این تفاوت در این دو محل زندگی در دریافت نور نیز خود را نمایان می‌کند. خوشبختانه ویلاهای دوبلکس در این مورد مشکلی ندارند و طراحی این ویلاها با در نظر گرفتن این مزیت کار سختی نیست.

 

طراحی ویلای مدرن

  • اندازه فضا

اندازه و فضا در ویلاهای مدرن دوبلکس باید متفاوت با آپارتمان باشد.

اندازه و فضا در ویلاهای مدرن دوبلکس باید متفاوت با آپارتمان باشد.

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

 

یکی از ویژگی‌های مثبت در طراحی ویلای مدرن دوبلکس این است که شما دستتان باز است که بتوانید فضای دلخواه خود را طراحی کنید. اما فضای بزرگ ویلاها کار شما را راحت‌تر نخواهد کرد. برعکس، باید از این فضا نهایت استفاده را ببرید و از آن سو استفاده نکنید.

طراحی فضای داخلی ویلاها باید طبق نظر کارفرما و با در نظر گرفتن سبک زندگی و علاقه‌مندی‌های او باشد. برای مثال اگر کارفرمای شما اهل برگزار کردن مهمانی‌های بزرگ است، مسلما باید قسمت پذیرایی خانه را بسیار دلباز و بزرگ طراحی کنید که مناسب چنین مراسم‌هایی باشد.

حتی دست شما باز است که چند سالن را به برگزاری این مهمانی‌ها اختصاص دهید. این فضاسازی‌ها به شما کمک می‌کند که فضاهای دیگر مانند آشپزخانه و اتاق‌ها را نیز به درستی طراحی کنید.

 

نمایی از پروژه ویلای هشت بهشت | طرحی از استودیو معماری 4

نمایی از پروژه ویلای هشت بهشت | طرحی از استودیو معماری 4

  • دیوار شیشه‌ای در ویلاهای مدرن دوبلکس

یکی از متریال‌هایی که شما می‌توانید در طراحی داخلی ویلاها مورد استفاده قرار دهید، شیشه است. یکی از کاربردهای آن دیوار شیشه‌ای است که در قسمت‌هایی از این ویلاها تعبیه می‌شود که در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار دارند.

در به کار بردن این دیوارها آب و هوای منطقه‌ای که ویلا در آن ساخته شده است، نقش مهمی ایفا می‌کند. استفاده از این دیوارها نباید به گونه‌ای باشد که زیبایی فضای داخلی ویلا را از بین ببرد. بنابراین آن‌ها را با دقت استفاده کنید. معمولا این دیوارها در قسمت جنوبی این ویلاها نصب می‌شوند.

استفاده از این دیوارها در بازسازی ویلاها نیز انتخاب بسیار خوبی است. در این مواقع شما می‌توانید دیواری را حذف کنید یا از داخل دیوار یک پنجره بزرگ درآورید. با این کار اجازه خواهید داد که نور وارد ویلا شود. در تعیین مکان این دیوارهای شیشه‌ای به عنوان معمار یا طراح خلاقیت به خرج دهید.

  • محل قرار گرفتن پله‌ها

دیگر نکته جزئی و در عین حال حیاتی در زیبایی و طراحی ویلای مدرن دوبلکس در نظر گرفتن محل قرارگیری پله‌ها است. از قدیم تا به امروز محل این پله‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است و می‌توانید با استفاده از خلاقیت خود مکان آن‌ها را تغییر دهید و جلوه بهتری به ویلای خود ببخشید.

  • به سادگی پایبند باشید

سادگی در طراحی ویلای مدرن احساس آرامش را القا می‌کند.

سادگی در طراحی ویلای مدرن احساس آرامش را القا می‌کند.

سال‌ها است که دیگر کسی به سراغ طراحی کردن فضای شلوغ نمی‌رود. این فضاها و طراحی‌ها به افرادی که در این مکان قرار دارند، احساس سردرگم بودن می‌دهند. خانه شما قرار است مایه آرامشتان باشد و این احساس با فضایی آرام و عاری از شلوغی به شما القا می‌شود. پس به سادگی پایبند باشید.

در پایان

در این مقاله در تلاش بودیم نکاتی جزئی و کاربردی را در رابطه با طراحی ویلای مدرن دوبلکس به شما گوشزد کنیم. با در نظر گرفتن این توضیحات شما قادر خواهید بود طرح‌هایی را از فضاهای داخلی ویلاها به وجود آورید که بهترین فضاسازی از فضای قرار داده شده در اختیار شما قرار گیرد.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *