موقعیت فعلی شما:
Home » راهنمای جامع طراحی پست مدرن

فهرست صفحات

راهنمای جامع طراحی پست مدرن

فهرست مطالب

طراحی پست مدرن یکی از بحث‌برانگیزترین انواع طراحی در این دهه است. این سبک طراحی داخلی طرفداران زیادی دارد. طراحی به سبک پست مدرن به یکی از ترندهای طراحی در سال‌های اخیر تبدیل شده است. آن‌چه که این سبک را تبدیل به یکی از سبک‌های متمایز می‌کند، وجود مفاهیمی مثل آزادی خلاقانه، خودآگاهی و شکستن قوانین طراحی است.

در این مقاله هر آن‌چه درباره طراحی پست مدرن لازم است بدانید را به شما خواهیم گفت؛ از جمله مقایسه سبک پست مدرن در گذشته و امروز، مبلمان، وسایل، متریال و رنگ‌های رایج در پست مدرن و غیره.

 

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

طراحی پست مدرن چیست؟

سبک طراحی پست مدرن یا پست مدرنیسم در ابتدا راه خود را در هنر معماری باز کرد، اما پس از مدتی در دهه‌های ۸۰ تا ۹۰ میلادی کم‌کم وارد طراحی داخلی هم شد و تغییر و تحولاتی در آن به وجود آورد.

هدف از تولد سبک پست مدرن، تمایل شدید طراحان و مردم برای رهایی از سبک مدرن یا سبکی که ما امروزه به نام طراحی مدرن نیمه قرن بیستم می‌شناسیم، بود.

عناصر به کار رفته در سبک پست مدرنیسم اغلب غیرمتعارف، پرزرق و برق، عجیب و غریب و پیچیده هستند. در این سبک، فرم نسبت به کاربرد اولویت دارد و این مسئله درست برعکس اصولی است که در طراحی مدرن نیمه قرن بیستم به چشم می‌خورد.

مد شدن دوباره این سبک طراحی باعث تعجب بسیاری از افراد شده است، اما توجه داشته باشید که پست مدرنیسم امروزی با آن‌چه که در دهه‌های قبل رایج بود، تفاوت دارد و به‌روز رسانی شده است.

طراحی پست مدرنی که امروزه در خانه‌ها به کار می‌رود ترکیبی از وسایل دهه ۸۰ و برخی از فرم‌ها و رنگ‌های رایج در آن دهه است.

 

مقایسه پست مدرنیسم امروزی و قدیمی

حقیقت این است که سبک‌های مختلف با گذشت زمان دوباره روی کار می‌آیند و در اصل همه چیز روی چرخه تکرار است.

در سال‌های آخر دهه ۸۰ مردم دیگر ذوق و شوقی نسبت به طراحی مدرن نداشتند، درست مثل این روزها که افراد دیگر به طراحی‌های تماماً سفید اسکاندیناویایی یا طراحی نیمه قرن بیستم تمایل چندانی ندارند. طراحی پست مدرنیسم می‌تواند در این برهه از چرخه سبک‌های طراحی تنوع ایجاد کند.

طراحی پست مدرن امروزی بسیاری از عناصر را از پست مدرن قدیمی قرض گرفته است، برای مثال هنوز هم از اشکال جسورانه و تراشیده شده استفاده می‌کند، اما رنگ‌های موجود در آن پررنگ‌تر هستند و اشکال استفاده شده هم معمولاً گوشه ندارند.

 

طراحی پست مدرن چگونه است؟

 

مطمئناً سبک پست مدرن امروزی هم شامل انتخاب‌های جسورانه زیادی می‌شود؛ زیرا ماهیت این سبک همین است، اما می‌توان گفت این سبک امروزه دیگ به‌اندازه قبل دارای عناصر عجیب و غریب و رنگ‌های جیغ نیست. به‌طور کلی پست مدرنیسم امروزی شکل منطقی‌تری پیدا کرده است.

 

عناصر اصلی طراحی پست مدرن

انواع سبک‌های طراحی داخلی خانه دارای اصول و عناصر متفاوتی هستند. همین عناصر خاص هستند که باعث متمایز شدن یک سبک طراحی می‌شود. برای طراحی خانه به سبک پست مدرنیسم به موارد زیر توجه کنید.

 

متریال به کار رفته در طراحی پست مدرن

پست مدرن امروزی کمتر از گذشته جلب توجه می‌کند و آرامش‌بخش‌تر است. برخی از متریالی که در سال‌های اخیر برای طراحی داخلی پست مدرن به کار می‌روند عبارتند از برنج، موزاییک سیمانی، گچ، چوب‌های رگه دار، سنگ تراورتن، پلاستیک‌ها و شیشه‌های رنگی، لوسیت، مخمل و بوکله.

 

پالت رنگی رایج در پست مدرنیسم

بیشتر رنگ‌های رایج در سبک پست مدرنیسم دهه ۸۰ و ۹۰ شامل رنگ‌هایی می‌شود که در پاپ آرت و نقاشی‌های ماندریانی به چشم می‌خورند. این رنگ‌ها اکثرا جیغ و بسیار چشمگیر بودند. امروزه با وجود تغییر و تحولات به وجود آمده در پست مدرنیسم، رنگ‌های جیغ به رنگ‌های نسبتاً گرم و خنثی تبدیل شده‌اند.

مکان‌هایی که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند (مثل فروشگاه‌ها) باید تاثیر خوبی روی مخاطبان بگذارند و توجه آن‌ها را جلب کنند. در این محل‌ها چندان از رنگ‌های اشباع‌شده استفاده نمی‌شود.

به‌طور کلی محدودیت زیادی در مورد رنگ‌های پست مدرنیسم وجود ندارد. همه چیز به علاقه شخصی شما برمی‌گردد؛ اگر رنگ‌های جیغ و سرزنده را ترجیح می‌دهید، حتماً تعدادی از عناصر خانه را به آن رنگ‌ها انتخاب کنید. همچنین استفاده از رنگ‌های گرم و خنثی هم هیچ اشکالی ندارد. رنگ‌های پاستلی هم انتخاب مناسبی هستند و حال و هوایی کلاسیک به خانه شما می‌بخشند.

 

رنگ‌های جیغ هنوز هم در طراحی پست مدرن کاربرد دارند

 

اگر به‌اندازه کافی جسارت دارید، از تزئینات نئونی هم غافل نشوید. عناصر نئونی یکی از عناصر پرکاربرد در طراحی پست مدرن هستند.

 

انتخاب وسایل و مبلمان پست مدرنیسم

مبلمان و وسایلی که در سبک پست مدرن امروزی به کار می‌روند، ترکیبی از سبک‌های مختلف‌ هستند. از یک طرف طراحان از مبلمان حجیم و پهنی که در دهه ۸۰ پرطرفدار بود، استفاده می‌کنند؛ از طرف دیگر با مبلمان هندسی طرف هستیم که در دهه ۹۰ در خانه‌ها به چشم می‌خورد.

سبک پست مدرنیسم حتی دارای عناصری از سبک آرت دکو نیز است. به‌دلیل اینکه دهه ۹۰ زمان ظهور دوباره سبک آرت دکو بود، بسیاری از طراحی‌های آن زمان از این سبک الهام گرفته‌اند. آرت دکویی که در دهه ۹۰ روی کار آمد، برگرفته از انقلاب سبک‌های طراحی دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی بود.

پست مدرن امروزی بیشتر شامل ترکیبی از اشکال و متریال ارگانیک و خامی است که با اشکال هندسی سخت‌تر و شیک‌تر ادغام شده‌اند. وسایل و مبلمانی که در طراحی خانه‌های پست مدرن به کار می‌روند معمولاً این ویژگی‌ها را دارند:

  • نشیمنگاه‌های بزرگ و حجیم در مبل‌ها
  • میزهای پایه‌دار
  • میزهای قهوه‌خوری کوتاه با پایه‌های کوتاه
  • میز قهوه‌خوری قارچی
  • صندلی‌های گرد به هم پیوسته
  • میزهای آبشاری
  • اشکال لوله‌ای و کروی
  • پرداخت‌های خیاره‌دار در وسایل

 

 چراغ‌های OO؛ نماینده سبک پست مدرنیسم

یکی از معروف‌ترین عناصر پست مدرنیسم امروزی، چراغ‌های OO به شمار می‌آیند. این چراغ‌ها ترکیبی از کاربرد و زیبایی ظاهری، اشکال هندسی و ارگانیک، لطافت و سختی هستند. همان‌طور که می‌بینید این لامپ‌ها تمام ویژگی‌های تعریف کننده سبک پست مدرنیسم را در خود جای داده‌اند.

 

 

بسیاری از طراحان سال‌ها در تلاش‌ هستند که چنین وسیله‌ای را به وجود بیاورند که همه خصوصیت‌های خاص پست مدرنیسم را یک‌جا به نمایش بگذارد. چراغ OO اولین بار در سال 2018 توسط انی لی پارکر به وجود آمد.

 

صندلی‌های سسکا؛ گرمابخش خانه

در سال ۱۹۸۲ طراحی به نام مارسل برویر صندلی‌های سسکا را طراحی کرد. این صندلی‌ها دارای تکیه‌گاه هستند و ظاهر گرم و جذابی دارند. صندلی‌های سسکا در گذشته کمی متفاوت بودند. در دهه ۸۰ این صندلی‌ها دچار تغییر و تحولاتی شدند.

امروزه به‌دلیل اینکه دوباره چرخه مد به سمت دهه‌های ۸۰ و ۹۰ سوق پیدا کرده است، این صندلی‌ها به همان شکل قدیمی خود دوباره در طراحی‌های پست مدرن استفاده می‌شوند.

 

 

بسیاری از صندلی‌های سسکایی که امروزه در بازار وجود دارند، همان‌هایی هستند که از دهه‌های ۸۰ و ۹۰ باقی مانده‌اند. این صندلی‌ها با شکل و شمایل قدیمی خود عنصر چشمگیری در خانه‌های پست مدرن به حساب می‌آیند.

 

مبل کامالئوندا؛ بانمک‌ترین مبلی که تا به حال دیده‌اید

اولین بار طراحی به نام ماریو بلینی مبلمان کامالئوندا را وارد بازار کرد. آغاز پیدایش این مبل‌ها به دهه ۸۰ برمی‌گردد. بعد از آن چندین سال تولید آن‌ها متوقف شد تا اینکه در سال ۲۰۱۹ دوباره طرفداران خود را پیدا کردند.

 

از بهترین مبلمان برای طراحی پست مدرن، مبل کامالئوندا است

 

خوبی مبل کامالئوندا این است که در هر فضایی قابل استفاده است. این مبل‌ها چند تکه هستند، پس این امکان را به شما می‌دهند که آن‌ها را به شیوه‌های متنوعی در محل مورد نظر خود بچینید. مبلمان کامالئوندا شکل بامزه‌ای دارد. ظاهر آن‌ها به‌گونه‌ای است که انگار داخل پوششی از حباب‌های مخملی پیچیده شده‌اند. همین مسئله باعث راحت بودن آن‌ها می‌شود.

 

مبلمان توگو شما را در راحتی غرق می‌کند

یکی دیگر از مبل‌های پرکاربرد در طراحی پست مدرن، مبل توگو است. این مبل‌ها ظاهر بسیار مدرنی دارند و با یک بار نشستن روی آن‌ها متوجه می‌شوید که چقدر راحت هستند. مبل توگو توسط مایکل دوکاروی در سال ۱۹۷۳ طراحی شد.

 

مبلمان توگا راحت‌ترین وسیله در طراحی پست مدرن است

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

این مبل‌ها معمولاً تک نفره هستند و برای اینکه آن‌ها را تبدیل به مبل چند نفره کنید، باید چند عدد مبل تک نفره را در کنار هم قرار دهید. با این حال امروزه مدل‌های چند نفره آن هم در بازار موجود هستند.

مبلمان توگو از جمله مبل‌های بدون دسته است و حجم زیادی دارد. یکی از تغییراتی که در مبل‌های توگو امروزی دیده می‌شود، قرار گرفتن اهرمی در کنار مبل برای تنظیم زاویه پشتی آن است؛ به این ترتیب تبدیل به راحت‌ترین مبل ممکن خواهد شد.

 

آباژور ایستاده بنت وود؛ ساده اما کاربردی

در سال ۱۹۷۱ آباژور بنت‌وود توسط طراحی به نام مدز کاپرانی طراحی شد. آباژورهای بنت‌وود به‌دلیل پایه بلندی که دارند برای قرار گرفتن در کنار سالن و نورپردازی گزینه مناسبی هستند.

 

 

این روزها شیدهای پلیسه‌دار دوباره مد شده‌اند، چه آباژوری بهتر از آباژور بنت وود می‌توان پیدا کرد با کلاهک پلیسه‌دار خود، جذابیت فضا را چند برابر کند؟ ترکیب کلاهک پلیسه‌دار چتری با پایه باریک و ساده این آباژور را به یکی از پرطرفدارترین وسایل پست مدرن تبدیل کرده است.

 

آینه اولترافراگولا؛ دلربای صورتی

همان‌طور که گفتیم در طراحی پست مدرنیسم گاهی فرم نسبت به کاربرد اولویت دارد، اما اگر به شما بگوییم وسیله‌ای وجود دارد که هم کاربردی است و هم ظاهری جذاب دارد چه؟

آینه اولترافراگولا همان‌طور که از اسمش پیداست نوعی آینه است، اما نه یک آینه معمولی. این آینه قدی دارای قابی از جنس آکرولیک است که در داخل خود روشنایی دارد. قاب آینه اولترافراگولا رنگ صورتی جذابی دارد و وقتی که چراغ داخل آن روشن می‌شود فضا را به رنگ صورتی نئونی در می‌آورد.

 

از آینه اولترافراگولا برای زیبایی و نورپردازی طراحی پست مدرن خانه خود استفاده کنید

 

این وسیله کاربردی سبک پست مدرن توسط اتوره سوتساس طراحی شده است. با اوج گرفتن فضای مجازی و اضافه شدن قابلیت سلفی گرفتن به گوشی‌های موبایل، این آینه خاص در بسیاری از سلفی‌های آینه‌ای به چشم می‌خورد.

گرمایی که آینه اولترافراگولا با نور درخشان صورتی خود به فضا می‌دهد، آن را به یکی از عناصر جدانشدنی از سبک پست مدرن تبدیل کرده است.

 

آباژور قارچی شیشه‌ای مورانو؛ بهترین وسیله برای نورپردازی ملایم

یکی از وسایلی که در دهه ۸۰، هنگام ظهور سبک پست مدرن نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرد، آباژور قارچی شیشه‌ای مورانو است. این آباژور زمانی که وارد بازار شد، برای طراحان و تولیدکنندگان خود سود بسیاری به همراه داشت.

پایه و کلاهک آباژورهای قارچی تماماً از شیشه درست شده‌اند، به همین دلیل روشنایی مناسبی برای فضا دارند. آباژورهای قارچی مورانو با ظاهر عجیب خود دقیقاً همان چیزی هستند که هر خانه پست مدرنی کم دارد. این آباژورها ارتفاع کمی دارند، به همین دلیلی بیشتر به‌عنوان آباژور رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

آباژور قارچی روی میز خانه‌های سبک طراحی پست مدرن جلوه زیادی دارد

 

همه وسایل و اثاثیه‌ای که بالاتر به شما معرفی کردیم، از عنصرهای خاصی هستند که هر فضای پست مدرنی به آنها نیاز دارد. با انتخاب هر یک از آن‌ها، خانه خود را به جذاب‌ترین شکل ممکن طراحی کنید.

 

 

چگونه سبک پست مدرن را مهمان خانه خود کنیم؟

در بالا به‌طور کلی به رنگ‌ها، وسایل و مبلمان خاص سبک پست مدرنیسم اشاره کردیم، با استفاده از این اطلاعات به راحتی می‌توانید محیط خانه خود را تا حد زیادی به سبک پست مدرن طراحی کنید. با این حال برای اینکه خانه‌ای کاملاً پست مدرن داشته باشید، لازم است نکات بیشتری را بدانید. برای دانستن همه جزئیات مربوط به طراحی پست مدرن، ادامه مقاله را از دست ندهید.

 

در به کار بردن عناصر پست مدرن زیاده‌روی نکنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در طراحی داخلی پست مدرن باید به یاد داشته باشید این است که در استفاده از عناصر آن زیاده‌روی نکنید.

خانه محلی است که بعد از یک روز طولانی و خسته‌کننده برای استراحت به آن پناه می‌برید، پس باید دارای محیطی آرامش‌بخش باشد. با اینکه سبک پست مدرن بسیار خاص و جذاب است، اما اصلاً پیشنهاد نمی‌شود که همه وسایل، رنگ‌ها و متریال خانه خود را از این سبک انتخاب کنید. با این کار ممکن است خانه شما زیادی شلوغ و پرزرق و برق شود؛ به این ترتیب بعد از مدتی دلتان را می‌زند و به‌جای آرامش گرفتن از فضای خانه بیشتر خسته خواهید شد.

خوبی سبک پست مدرن این است که با بسیاری از سبک‌های دیگر هم جور می‌شود. از امتحان کردن نترسید و پست مدرن را با انواع سبک‌های بوهو، نیمه قرن بیستم، اسکاندیناویایی و حتی مینیمال ترکیب کنید و سبک خاص خود را بسازید.

 

جلوه‌ای چشم نواز ایجاد کنید

بیشتر متریالی که در خانه‌های پست مدرن به کار می‌روند، خشن و سرد هستند. با استفاده از وسایل و عناصر مناسب، می‌توان تا حدی از این سختی و سرد بودن جو خانه کم کرد. اگر در چیدمان خانه از مبل‌های حجیم استفاده کنید، فضای خانه گرم‌تر به نظر می‌رسد.

 

با استفاده از پارچه‌های مخملی، سردی طراحی پست مدرن را از بین ببرید

 

اگر علاقه‌ای به استفاده از مبلمان بزرگ ندارید، باید از سایر گزینه‌ها کمک بگیرید. با استفاده از متریالی مثل چوب، گچ، مخمل و خز مصنوعی کاری کنید وسایل زمخت به نظر نیایند و محیط دل‌انگیزی را به وجود آورید.

 

از رنگ‌های کمی استفاده کنید

اکثر افراد در طراحی خانه رنگ‌های خنثی را ترجیح می‌دهند. با این حال اگر به رنگ‌های پاستلی یا پررنگ بیشتر علاقه دارید، پیشنهاد می‌شود از تعداد محدودی از رنگ‌ها استفاده کنید. ۲ تا ۳ رنگ کافی است.

بهتر است از ترکیب رنگ‌های مختلف با یکدیگر خودداری کنید. حداقل از اول طراحی این کار را انجام ندهید. کار طراحی داخلی را با ۲ یا ۳ رنگ شروع کنید و ببینید چطور پیش می‌رود. اگر حس کردید امکان استفاده از رنگ‌های بیشتر هم در فضا وجود دارد، به تعداد رنگ‌های محیط بیفزایید.

در صورتی که هنوز درباره رنگ‌آمیزی محیط مطمئن نیستید، بهترین راه این است که دیوارها را نقاشی کنید. به‌جای اینکه هزینه زیادی را صرف کاغذدیواری‌ها و دیوارپوش‌های گران قیمت کنید، از رنگ‌های ساده برای نقاشی دیوارها استفاده کنید. در این صورت اگر هر زمان رنگ دیوارها دلتان را زد یا از آنها خسته شدید، به راحتی و با هزینه کم می‌توانید تنوع ایجاد کنید و رنگ دیگری به دیوارها بزنید.

 

از طرح‌های گرافیکی غافل نشوید

استفاده از طرح‌های مشخص در طراحی پست مدرنیسم ایده خوبی است، اما منظور از طرح، طرح‌های سنتی و قدیمی گلدار و غیره نیست. در سبک پست مدرن طرح‌های گرافیکی جلوه زیادی دارند. در وسایلی مثل فرش یا پرده می‌توان از طرح‌های راه‌راه یا چهارخانه استفاده کرد.

 

 

طراحی پست مدرن برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجا که طراحی به سبک پست مدرن شیوه خاصی دارد و از وسایل خاصی در آن استفاده می‌شود که به چشم همه زیبا نیستند، ممکن است این سبک مورد پسند همه قرار نگیرد. تا اینجای کار با تعاریفی که از این سبک ارائه دادیم تا حدی متوجه شده‌اید که آیا با سلیقه شما جور است یا خیر.

اگر از این سبک طراحی خوشتان نمی‌آید هیچ اشکالی ندارد، زیبایی قضیه هم در همین مسئله است. هر کسی سلیقه‌ای منحصربه‌فرد دارد و دلیلی ندارد که همه افراد هر نوع سبکی را بپسندند. مهم این است که از سبک مورد نظر خود حس خوبی بگیرید.

در مواجه با سبک پست مدرن، افراد معمولاً ۲ نوع واکنش نشان می‌دهند؛ یا عاشق این سبک می‌شوند یا اینکه از آن متنفر هستند. با این حال اگر هنوز درباره این سبک مطمئن نیستید، ولی از سبک‌های ترکیبی خوشتان می‌آید یا اینکه از سبک‌های ساده اسکاندیناویایی خسته شده‌اید، شاید امتحان کردن طراحی به سبک پست مدرنیسم ایده بدی نباشد.

همیشه استثنا هم وجود دارد، اما به‌طور کلی نسل‌های جوان بیشتر به سبک‌های پست مدرن تمایل نشان می‌دهند تا افراد مسن‌تر.

سبک قدیمی‌تر پست مدرن به‌دلیل استفاده از عناصر عجیب و کمی افراطی مورد پسند تعداد کمی از افراد بود، اما پست مدرن امروزی که برگرفته از دهه‌های ۸۰ و ۹۰ با کمی تغییرات است جای خود را در دل علاقه‌مندان به طراحی داخلی باز کرده است.

 

 

 

پست مدرنیسم؛ پایه ثابت چرخه مد طراحی داخلی

طراحی پست مدرن یکی از سبک‌هایی است که هیچ‌وقت از چرخه مد خارج نمی‌شود، بلکه هر چند سال یک بار اوج می‌گیرد و طرفداران خود را خوشحال می‌کند. سبک پست مدرن مخصوص افراد جسور طراحی شده است، اما اگر از طراحی‌های تکراری خسته شده‌اید چرا نباید این سبک را امتحان کنید؟

پست مدرن امروزی به‌گونه‌ای تغییر کرده است که با مخاطب دنیای پیشرفته امروز بهتر بتواند ارتباط برقرار کند. این سبک ترکیبی از چند سبک مختلف است و محدودیتی برای طراحی ایجاد نخواهد کرد.

 

سوالات متداول

پروژه های مرتبط

مقالات مرتبط

استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی خانگی بسیار مهم است.

طراحی باشگاه ورزشی خانگی

1401-05-26

ادامه مطلب>

نقش کانتر در طراحی کافه گالری از مهم‌ترین ارکان است.

طراحی کافه گالری

1401-05-22

ادامه مطلب>

11

اصول و نمونه‌های طراحی داروخانه مدرن

1401-05-19

ادامه مطلب>

a

نکات و اصول مهم در طراحی نمایشگاه

1401-05-03

ادامه مطلب>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید...
نشانی دفترمرکزی:

خيابان دولت، بلوار كاوه،خيابان اخلاقي،خيابان مطهري، پلاك ٦ طبقه ٦ واحد ٣٥

تلفن تماس:
مسیریابی آنلاین
طراحی و توسعه: ویراکام