معماری داخلی را بهتر بشناسید

درباره ما

افتخارات

پروژه ها

دانشنامه

تماس

پیشنهاد هایی برای شما

جهت مشاهده پروژه های اجرا شده، روی تصاویر کلیک کنید.

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:

8 دقیقه

تاریخ انتشار:

1400-07-28

دسته بندی:

دانشنامه معماری, عمومی

[kkstarratings]

زمان مورد نیاز مطالعه:

8 دقیقه

دسته بندی:

دانشنامه معماری, عمومی

به این مقاله امتیاز دهید

[kkstarratings]

معماری داخلی را بهتر بشناسید

معماری داخلی

فهرست مطالب

حتماً تا به حال عبارت «طراحی داخلی» به گوشتان خورده است. همه ما از طریق مجلات، شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلویزیونی یا اطرافیان با این رشته و تخصص آشنایی پیدا کرده‌ایم؛ اما آیا درباره معماری داخلی چیزی می‌دانید؟

 

معماری داخلی

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

معماری داخلی به‌عنوان یک رشته معمولاً با طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی اشتباه گرفته می‌شود. به‌عبارت ساده معماری داخلی از ترکیب طراحی داخلی و معماری به وجود آمده است.

وظیفه معمار طراحی نمای خارجی بناها و مشاوره دادن در ساخت و ساز آن‌ها است. کار طراح داخلی هم به بازسازی و فضاسازی داخلی و هماهنگی اجزای داخلی ساختمان می‌پردازد. با این حال کارهایی که معمار داخلی انجام می‌دهد، متفاوت از این ۲ گروه است.

 

مفهوم معماری داخلی چیست؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، معماری داخلی پل رابط بین طراحی داخلی و معماری است. این تخصص هم مقداری از وظایف طراحان داخلی را شامل می‌شود و هم کارهایی که معمارها انجام می‌دهند؛ یعنی معمار داخلی باید علاوه بر مشارکت در امور مربوط به ساخت و ساز بنا، در طراحی داخلی آن هم سهیم باشد.

به‌طور کلی می‌توان گفت معماری داخلی به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول عبارت است از جداسازی فضاهای داخلی خانه به بخش‌های مختلفی مثل آشپزخانه، پذیرایی، هال، سرویس بهداشتی، اتاق‌ها یا تقسیم‌بندی فضاهای ساختمان‌های تجاری، نمایشگاهی، خدماتی و غیره به بخش‌های سالن کنفرانس، بخش‌های اداری، اتاق‌های مختلف برای مدیر، معاون و سمت‌های دیگر (بسته به نوع کاربری فضاهای متفاوتی باید در نظر گرفته شوند).

بخش دوم معماری داخلی مربوط به بازسازی و مرمت خانه‌ها و ساختمان‌های کلنگی و قدیمی و نوسازی آن‌ها نسبت به خواسته مشتری، مدل‌های به روز و کاربری آینده آن.

 

در معماری داخلی وظیفه معمار چیست؟

بهترین تعریفی که برای وظیفه دقیق معمار داخلی می‌توان ارائه داد این است که آن‌ها هنر و علم را به هم مخلوط می‌کنند و فضاهای داخلی را به وجود می‌آورند. معمار داخلی باید بتواند با استفاده از دانش و تجربه خود یک پروژه را تبدیل به مکانی قابل سکونت، امن و کاربردی کند.

معمار داخلی زمانی روی ساختمان کار می‌کند که ساخت آن به انتها رسیده باشد. او با توجه به طراحی‌هایی که از قبل انجام شده‌اند، تغییرات لازم را در داخل ساختمان ایجاد می‌کند. در پروژه‌های بازسازی این تغییرات ممکن است کلی یا جزئی باشند. مثل اعمال تغییرات بسیار کم در محل قرارگیری یک دیوار یا ایجاد تغییرات کامل در نحوه چیدمان فضاهای داخلی و حتی تغییر کلی کاربری ساختمان.

کار معمار داخلی ترکیبی از طراحی هنری و زیبایی‌شناختی، طراحی صنعتی و دانش معماری است. معمار داخلی به‌جای اینکه مانند طراح داخلی روی جزئیاتی مثل هماهنگی لوازم و مبلمان داخل خانه تمرکز کند، به کاربردی بودن فضای داخل ساختمان برای صاحبان آن فکر می‌کند.

یک معمار داخلی باید علاوه بر موارد گفته شده از نحوه ساخت ساختمان‌ها، آیین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آن‌ها مطلع باشد و درباره لوله‌کشی و برق‌کاری ساختمان هم مقداری اطلاعات داشته باشد.

 

 

شباهت‌ها و تفاوت‌های معماری داخلی و طراحی داخلی

با اینکه این دو تخصص از یک خانواده هستند، اما دلیل نمی‌شود یکسان باشند. به‌طور کلی وظایف طراح داخلی کمی پیچیده‌تر است، زیرا طراحی داخلی تنها رشته‌ای است که شامل همه قسمت‌ها و صنایع مختلفی که در ساخت و طراحی یک خانه مشارکت دارند می‌شود. قسمت‌هایی مثل تهیه و چیدمان لوازم، مبلمان، کاشی کاری، طراحی و معماری.

مروزه حتی بسیاری از کارفرمایان از طراحان داخلی انتظار دارند که از امور فنی بیشتری در دنیای طراحی و معماری سر در بیاورند. در نتیجه این افراد متخصص دانش نسبی درباره ساخت بناها و طراحی فضاها هم دارند؛ درست مثل معماران.

با توجه به موارد گفته شده طراحی داخلی و معماری داخلی در بسیاری از موارد یکسان هستند. طراحان داخلی می‌توانند در برخی موارد به معماران داخلی مشاوره و پیشنهاداتی تخصصی بدهند؛ اما معماران داخلی باید همیشه در هر دو زمینه فنی و طراحی مهارت‌های لازم را داشته باشند. وجه تمایز اصلی این دو تخصص دقیقاً در همین مورد است.

 

سایر تفاوت‌های معماری داخلی و طراحی داخلی

همان‌طور که اشاره کردیم معماری داخلی و طراحی داخلی شباهت‌هایی با یکدیگر دارند. حال می‌خواهیم با جزئیات بیشتری به تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

  • برای اینکه تبدیل به معمار داخلی شوید به مدرک نیاز دارید: یکی از تفاوت‌های اصلی معماری داخلی و طراحی داخلی در این است که برای تبدیل شدن به معمار داخلی و مشغول شدن به این کار نیاز به مدرک تحصیلی دارید؛ اما طراحان داخلی به‌صورت تجربی هم می‌توانند مشغول به کار شوند.
  • کار معماران داخلی بیشتر مربوط به بازسازی ساختاری ساختمان است: معمولاً معماران داخلی کل ساختار داخلی یک بنا را طراحی می‌کنند و کار آن‌ها در روند طراحی بیشتر در سطح فنی است. آن‌ها با مهندسان، پیمان‌کاران و مسئولان امور فنی برای بازسازی ساختمانی از پیش ساخته شده همکاری می‌کنند.

 

 

 

  • در طراحی داخلی بیشتر به مباحث زیبایی شناسی پرداخته می‌شود: طراحان داخلی بیشتر روی برنامه ریزی برای فضاهای مختلف خانه یا هر محیط دیگری تمرکز دارند. آن‌ها این محیط‌ها را به‌گونه‌ای منسجم و زیبا با وسائل و عنصرهای مختلف پر می‌کنند.
  • روند تحصیلی طراحی داخلی و معماری داخلی متفاوت است: برای دریافت مدرک این دو رشته نیاز به تحصیل در رشته‌های مخصوص خودشان دارید.

 

نقش فضاسازی در معماری داخلی چیست؟

طراحی فضاهای داخلی نقش بسیار مهمی در فرآیند ساخت و ساز دارد. فرقی ندارد برای خانه باشد یا ساختمان تجاری. همه ساختمان‌ها نیاز به طرحی اولیه برای ایجاد فضاهای داخلی دارند. افراد متخصص در این زمینه یعنی همان معماران داخلی در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

چرا امروزه فضاسازی داخلی تا این حد اهمیت پیدا کرده است؟ طبیعتاً هر کسی می‌خواهد به نحو احسنت از ساختمان خود و فضاهای آن استفاده کند و دوست ندارد فضایی بیهوده هدر برود. معماران داخلی به‌گونه‌ای فضاهای داخل ساختمان را ایجاد می‌کنند که هیچ قسمتی بدون استفاده و پرت باقی نماند.

مراحل اولیه فضاسازی داخلی کاملاً به عهده معمار داخلی است. او باید ابعاد همه اتاق‌ها و فضاهای مختلف را به مناسب‌ترین شکل ممکن در نظر بگیرد. اگر ساختمان پیش ساخته باشد، ممکن است لازم باشد تغییراتی در ابعاد و محل قرارگیری اتاق‌های مختلف ایجاد شود. در مراحل بعد معماری داخلی و طراحی داخلی باید با مشارکت یکدیگر پروژه را پیش ببرند.

 

معماری داخلی

 

اهمیت طراحی و فضاسازی داخلی در چیست؟

چرا فضاسازی درست و طراحی آن در معماری داخلی آنقدر اهمیت دارد؟ علت اهمیت زیاد فضاسازی و طراحی آن در کاربرد فضاهای مختلف است. هر اتاق یا فضایی کاربری خاصی دارد.

برای مثال یک خانه را در نظر بگیرید. در این خانه فضاهای مختلفی مثل اتاق خواب، سالن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و غیره وجود دارند. واضح است که کاربری آشپزخانه و اتاق خواب تفاوت‌های بسیاری دارد. یا در فضاهای اداری طبیعتاً اتاق کنفرانس با بخش انتشارات متفاوت است. در هر یک از این فضاها فعالیت‌های متفاوتی انجام می‌شوند. در هریک عنصرهای متفاوتی مهم هستند.

در آشپزخانه و اتاق انتشارات باید امکانات خاصی با توجه به استفاده‌ای که از آن مکان‌ها می‌شود در نظر گرفت، اما در اتاق کنفرانس یا اتاق خواب بحث زیبایی شناسی اولویت بیشتری دارد و این فضاها نسبت به موارد قبلی نیاز به امکانات ویژه‌ای ندارند.

در نتیجه فضاسازی و طراحی داخلی به شما این امکان را می‌دهد که هر فضا را متناسب با کاربری آن ایجاد کنید و از شلوغی و بی‌نظمی اجتناب کنید.

 

معماری داخلی

 

در معماری داخلی به چه مواردی باید توجه کرد؟

معماری ساختمان‌ها مقررات و اصول مخصوص به خود را دارد. برای اینکه فضای داخلی خانه به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شود باید این اصول را در نظر بگیرید.

  • مفید و معقول بودن فضا: در اتاق باید فضای کافی برای جا به جایی و حرکت وجود داشته باشد؛ پس اندازه آن مهم است. ورودی اتاق باید به نحوی طراحی شود که امکان دسترسی به نقاط کانونی آن را فراهم کند. وسائل به کار رفته در آن باید کاربردی و مناسب باشند. در نظر گرفتن جنبه‌های کاربردی فضا از اولیویت‌های مهم در فضاسازی است.
  • کاربری فضا: همه فضاها کاربردی خاص دارند. طراحی و فضاسازی اتاق باید با در نظر گرفتن هدف اصلی آن انجام شود. فضای اتاق باید متناسب با کاربرد آن باشد.
  • نوع اسباب و وسائل: در فضاسازی باید برای اسباب و اثاثیه‌های اصلی فضایی کافی در نظر گرفته شود. برای مثال در مکانی مثل آشپزخانه باید برای وسایلی مانند یخچال، فر، اجاق گاز و میز و صندلی فضای مناسبی ایجاد شود.
  • نورپردازی: از اهمیت نورپردازی در جلوه داخلی ساختمان نباید غافل شد. مقدار نور و زاویه تابش آن تأثیر زیادی در زیبایی خانه دارد. معماران داخلی باید برای داشتن نور کافی قسمت‌های مناسبی را برای نصب وسائل روشنایی در نظر بگیرند. نورپردازی باعث می‌شود یک فضا کوچک یا بزرگ و راحت یا رسمی به نظر برسد.

 

معماری داخلی

 

  • حفظ تعادل: هر چقدر هم که یک فضا جذاب و زیبا باشد، عنصر راحتی اولویت بیشتری دارد؛ بنابراین در معماری فضاها باید توجه داشت بین سبک معماری و راحتی آن تعادل برقرار شود. سبک طراحی نباید به‌گونه‌ای باشد که براحتی آن لطمه بزند.
  • شکل ظاهری: درست است که کاربری اتاق مهم‌ترین چیز در طراحی و معماری آن است، اما در نگاه اول شکل ظاهری فضا است که جلب توجه می‌کند. به این ترتیب به عناصر زیبایی‌شناختی هم در معماری داخلی باید توجه ویژه‌ای داشت.

 

معماری داخلی در آغوش آتش ، آب ، زمین و هوا ؛ بازگشت به ریشه های اولیه

نوشته شده توسط Camilla Ghisleni | ترجمه Tarsila Duduch

شعار “در خانه بمان” در طول یک سال گذشته مردم را راهنمایی کرده است ، و ما را مجبور می کند خانه خود را به عنوان یک مکان پناهگاه ، پناهگاه و حفاظت مجددا کشف کنیم. در این وضع موجود جدید ، در مورد نقش مهمی که معماری و طراحی داخلی در بهبود وضعیت جسمی و روحی ساکنان آن بازی کرده است ، بحث های بسیاری صورت گرفته است.

 

 

از پیچیده ترین تا ساده ترین ، ما در حال بررسی مجدد استراتژی های مختلف طراحی در جستجوی احساس راحتی و خلوت در خانه های خود هستیم. اگرچه ما در تکنولوژیک ترین عصر زندگی می کنیم ، اما خودمان را به سمت اساسی ترین عناصر می کشانیم ، گویی به اصل خود باز می گردیم.

در حالی که با بتن و آسفالت احاطه شده است ، ایده اتصال مجدد با طبیعت به ما الهام می کند تا عناصری را تقویت کنیم که چندصدایی حسی را تقویت می کنند ، به معنای آشتی بین معماری و جهان از طریق حواس. در این سفر که به مبدا  خود بازمی گشتیم ، ما پروژه هایی را انتخاب کرده ایم که از چهار عنصر کلاسیک – آتش ، آب ، زمین و هوا – به عنوان ابزار اساسی برای بهبود رفاه کاربران استفاده می کنند.

مفهوم چهار عنصر از یونان باستان ناشی می شود که ارسطو اظهار داشت که معتقد است تمام مواد موجود در جهان از این چهار عنصر ساخته شده است. علاوه بر مفاهیم فلسفی ، اساطیری یا مذهبی ، این عناصر می توانند به ما کمک کنند تا ریشه های خود را از نگاه حساس و نمادین به رابطه بین مردم و طبیعت از طریق تجربیات چند حسی در محیط ساخته شده ، کشف کنیم.

در زیر ، مجموعه ای از پروژه ها را که چهار عنصر کلاسیک طبیعت را اعمال می کنند ، در زیر بررسی کنید.

 

معماری داخلی

آتش

احساس گرگرفتگی صورت در هنگام گوش دادن به داستان های قدیمی از صدای سوزاندن چوب های ترک خورنده در پس زمینه ، برای بسیاری از افراد یک تجربه آشنا است. گوتفرید سمپر (۱۹۸۹) چهار عنصر معماری را کشف کرده و آتش را به عنوان جاذبه ای توصیف می کند که مردم را به بازدید و ماندن در یک مکان ترغیب می کند. گذشته از این ، جشنهای زیادی از پیروزیها در جنگها و مراسم مذهبی در اطراف آتش برگزار می شد. تقریباً ۲ میلیون سال است که ما در مقابل آتش جمع شده ایم و به همین دلیل است که تا امروز ، محل اجتماعات و ارتباطات است.

در پناهگاه Lieptgas ، آتش سوزی یکی از عناصر اصلی است که تجربه پدیدارشناسی این کابین را در جنگل سرد ایجاد می کند. این یک تفریح متحجر از یک سازه متروکه است که بافتهای اصلی کابین قبلی را در همان مکان حفظ می کند. این پناهگاه مکانی منحصر به فرد در کنار شومینه ای دارد که توسط یک نورگیر با دقت قرار گرفته است.

 

معماری داخلی

در حالی که تجربه در Liptgas صمیمی و فردی است ، اما در پاویون باغ پنهان ، تعامل با آتش در فضایی که برای جلسات و اجتماعات طراحی شده است اتفاق می افتد ، دقیقاً مانند باغ Bهتل Plesnik ، در مناظر سرد اسلوونی ، هم از یک فضای داخلی در اطراف آتش و هم از فضای بیرونی که توسط کوههای برفی قاب گرفته است ، برخوردار است. در هر دو حالت ، فرد می تواند احساس گرما و جمع بودن را که این عنصر فراهم می کند ، احساس کند.

علاوه بر شومینه ها و گودال های آتش نشانی ، لازم به ذکر است که آتش در قطعه ای از تجهیزات که در بسیاری از فرهنگ ها بسیار محبوب است ، یعنی کوره کباب پز ، نیز ظاهر می شود. علاوه بر هدف پخت و پز ، آن را نیز به عنوان یک مکان مهم تجمع ، مانند پاویون تاکستان انگور ، نشان می دهد.

 

call2

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید…

آب

بسیاری از برنامه های تلفن همراه صدای باران را پخش می کنند و اغلب در لحظاتی استفاده می شوند که بعد از یک روز خسته کننده نیاز به آرامش دارید ، اما هیچ چیز جای صدای نرم قطره های واقعی باران را که در سقف بالکن یا بالای یک استخر منعکس کننده قرار می گیرند ، نمی گیرد. درباره خواص کنترل آب و هوا که باعث ایجاد میکرو اقلیم از طریق فرآیند خنک کننده تبخیری می شود ، مطالب زیادی گفته شده است ، با این حال ، آب نه تنها در بهزیستی جسمی بلکه در بهزیستی ذهنی نیز نقش مهمی ایفا می کند ، که عمدتا به دلیل تأثیر صدا ، که باعث ایجاد احساس آرامش و راحتی می شود.

هنگام صحبت در مورد عناصر آب در پروژه ها ، غیرممکن است که از کار معمار مکزیکی لوئیس باراگان ، به ویژه Cuadra San Cristóbal ، Casa Barragán ، و آخرین پروژه او ، Casa Gilardi ، با استخر شنای داخلی خود که منعکس کننده رنگ های زنده است ، نام برد. از دیوارهای مجاور

 

معماری داخلی

Teatro Oficina ، با استخر منعکس کننده ای که به آبشار تبدیل می شود و SESC Pompéia ، هر دو توسط Lina Bo Bardi – دیگر معمار مشهور بین المللی – دو نمونه از ساختمانهای غیر مسکونی هستند که آب را در خود جای داده اند. در مورد مورد اخیر ، لینا یک بار اظهار داشت که تمام کاری که او انجام داده این است که کمی آب و کمی آتش به ساختمان قبلی موجود اضافه کند.

ما به غیر از آثار کلاسیک ، نمونه های دیگری مانند خانه ماریا و خوزه ، خانه 6M و خانه لوما را نیز داریم.

 

معماری داخلی
معماری داخلی

زمین

تجربه بافت تازه زمین کمی مرطوب هنگام راه رفتن با پای برهنه از میان باغ ، این روزها یک امتیاز است. هنگامی که به عنصر زمین در معماری و طراحی داخلی فکر می شود ، اولین تصاویری که به ذهن می رسد باغ های سبز – داخل یا خارج – تراس های بزرگ پر از گیاه یا یک منظره طبیعی و تقریبا دست نخورده است. اما در حالی که باغ ها ، پاسیوها و تراس ها نمونه خوبی از این عنصر در فضاهای داخلی هستند ، مانند خانه در میان درختان در اکوادور یا خانه ویلا-لوبوس در برزیل ، ما همچنین باید استفاده از زمین را به عنوان ماده در نظر بگیریم.

 

معماری داخلی
معماری داخلی

عناصر خشتی طبیعی ، سرامیکی و سفالی حسی از حقیقت را به موادی بیان می کنند که سن ، تاریخ و اثرات و نشانه هایی از تحمل را دارند که مصالح ساختمانی را با تأثیرات غنی سازی زمان فراهم می کنند. علاوه بر این ، آنها بافت و گرمی به ارمغان می آورند و به احساس پناهندگی در خانه کشور شیکور ، خانه VH و خانه Ngamwongwan کمک می کنند.

 

معماری داخلی

هوا

نفس عمیق کشیدن در نسیم خنک در پایان یک روز گرم و احساس آرام آرام ورود هوا به ریه ها ، احساس بی نظیری است. وقتی صحبت از ساختمان می شود ، این آخرین عنصر مهمترین عامل در بین سایر عناصر است که دلیل اصلی آن نقش آن در سالم نگه داشتن فضاهای داخلی از طریق کنترل دما ، رطوبت و فیلتر کردن آلودگی ها و بیماری های احتمالی است. با این حال ، از نظر حسی ، جریان خوب هوا همچنین می تواند ایده سبک بودن و احساس تعلیق را تداعی کند ، مرزهای بین داخل و خارج را محو کند ، همچنین به عنوان نمادی از تجدید عمل می کند.

روش های زیادی برای بهبود جریان هوا در محیط ساخته شده از طریق طراحی معماری وجود دارد. به عنوان مثال ، دهانه های موجود در دو طرف می توانند باعث تهویه متقابل شوند ، مانند خانه FVB یا خانه کاوالکانت. عناصر سوراخ مانند پانل های مشبک چوبی ، مانند خانه اسکله و قلعه کالکتور ، یا بلوک های صفحه ای ساخته شده از سرامیک ، مانند خانه در حال مشاهده ، یا بتن ، مانند خانه ۱۸ صفحه ، همچنین می توانند هوای تازه را به داخل ساختمان منتقل کنند. و در نتیجه ، احساس دلپذیری از نسیم خنک ایجاد می کند.

 

معماری داخلی
معماری داخلی
سخن آخر

معماری داخلی دارای دو بعد فنی و هنری است. مباحث فنی این تخصص شامل موارد مربوط به ساخت‌و ساز سازه‌ها و مصالح می‌شود و مباحث هنری آن درباره زیبایی شناسی و طراحی سازه است.

این تخصص و طراحی داخلی در خیلی از موارد مشابه‌اند، اما این دو رشته با هم تفاوت‌هایی هم دارند.

معماران داخلی در طراحی ساختمان‌ها باید اصول و مقررات خاصی را رعایت کنند و با همکاری متخصصان دیگر معماری داخلی سازه را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *